Věřili byste tomu? Trh s použitými telefony roste třikrát rychleji než s novými

jonny caspari iphone 6s unsplash

Ačkoli se výrobci snaží zákazníky neustále přesvědčovat, že nové je vždycky lepší, stále více zájemců o koupi telefonu sahá po kousku z druhé ruky. Alespoň to tvrdí data analytické společnosti Counterpoint Research, která ve věci zájmu o použité telefony zaznamenala výrazný nárůst.

counterpoint research graph 1
Meziroční nárůst zájmu o repasované telefony (Zdroj: Counterpoint Research)

Dle jejích údajů se oproti roku 2021 zájem o „bazarovky“ zvedl o celých 15 %, což je zhruba trojnásobně více než růst 4,5 %, který zaznamenal trh s novými telefony. Největší navýšení zájmu bylo zaznamenáno v Latinské Americe (+29 %) a v Indii (+25 %), nicméně pozadu nejsou ani vyspělejší trhy jako Spojené státy (+15 %), Evropa (+10 %) nebo Čína (+10 %).

Pořídili byste si telefon z druhé ruky?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Za tímto trendem stojí podle Counterpoint Research celá řada faktorů. Jmenovitě jde například o vyšší důraz spotřebitelů na udržitelnost, globální nedostatek čipů, zvyšující se podíl práce z domova, rostoucí segment e-commerce zaměřující se na prodej repasovaných zařízení či rapidně rostoucí pokrytí sítěmi 5. generace. Mezi nejprodávanější zařízení z druhé ruky dlouhodobě patří iPhony, nicméně Samsungy v poslední době tento náskok dotahují.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku