TOPlist

Veřejnoprávní média opouštějí Twitter, nechtějí snášet ponižování od Muska

skupina lidí sedící ve studiu před mikrofony
  • Musk nemá s celou řadou médií pozitivní vztahy
  • Některé na Twitteru začal označovat jako média financované vládou
  • Dvě americké veřejnoprávní stanice na protest síť opustily

Elon Musk a média mezi sebou měli vždy poměrně napjatý vztah. Co ale povětšinou bylo jen nevinnou přestřelkou, ze změnilo ve chvíli, kdy excentrický miliardář koupil sociální síť Twitter. Ta je totiž obzvláště mezi novináři velmi populární, a tak bylo jen otázkou času, kdy Musk proti svým kritikům nějakým způsobem zakročí. S jistou formou šikany ze strany Twitteru se nyní setkala americká veřejnoprávní média, konkrétně NPR (National Public Radio) a PBS (Public Broadcasting Service).

Některé druhy médií Twitter začal speciálně označovat, aby upozornil na jejich afinitu a lépe bojoval s dezinformacemi. V případě obou veřejnoprávních médií se na jejich profilu objevil štítek „médium financované vládou“, což je v jejich případě minimálně zavádějící a rovněž to implikuje, že jejich tvorba není zcela nezávislá. Obě organizace se proti tomuto označení ohradily a pozastavily svou činnost na Twitteru.

člověk stojící v televizním studiu
Veřejnoprávní média jsou k Elonu Muskovi často kritická. Ten se jim mstí skrze Twitter.

Že jde o osobně motivované označení, které nesměřuje k „větší transparentnosti“, jak sám Musk zmiňuje, dokazuje případ BBC. Veřejnoprávní stanice byla rovněž označena stejným štítkem jako americké stanice a stejně jako ony se také proti tomuto hlasitě vymezila. Elon Musk ovšem v tomto případě zařadil zpátečku, veřejně prohlásil, že je „fanouškem jejich tvorby a považuje je za nejméně zaujaté“, poskytl jim rozhovor a navíc změnil označení jejich účtu na „veřejnoprávní médium“.elon musk dabel twitterNepřehlédněte

Elon Musk přejmenoval Twitter. Nový název demonstruje jeho nevyspělost

Štítky, které by podle miliardáře měly směřovat k větší transparentnosi, jsou nicméně namířeny jen proti určitým typům médií. Jako médium s těsnou vazbou na ruskou vládu je například označena stanice Russia Today (která je v na českém Twitteru rovněž blokována) či čínská agentura Nová Čína, na kterou mají pro změnu velký vliv politici v Pekingu. Do Česka prozatím podobné „nálepky“ ještě nedorazily.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku