Domů » Bleskovky » Vědci varují: koronavirus může způsobit poškození mozku

Vědci varují: koronavirus může způsobit poškození mozku

Koronavirus  je spojován s řadou symptomů, od vysoké horečky, dýchacích potíží, až po ztrátu chuti. Nyní vědci varovali, že u malého počtu pacientů může způsobovat i problémy s fungováním mozku, které mohou vést k alteraci psychického stavu. Čínské studie uvádějí, že je tato diagnóza pravděpodobnější u pacientů s vážným průběhem nemoci.

virus laborator koronavirus
Ilustrační obrázek (zdroj: Unsplash.com)

Vědci z americké neziskové zdravotní organizace Henry Ford Health System informovali o neobvyklém případu zánětu mozku (encefalopatie) spojeného s onemocněním COVID-19, které koronavirus způsobuje. U nejmenované 58leté ženy pozitivně testované na tuto nemoc se vyvinula akutní nekrotická encefalitida – infekce centrální nervové soustavy.

Jedná se o závažné, vzácné a rychle postupující onemocnění, které napadá mozek a obvykle se vyvine krátce po propuknutí virové infekce. V minulosti bylo spojováno s infekcemi jako chřipka, plané neštovice nebo enterovirus. Podobný problém lékaři zaznamenali i u 74letého muže z USA, který po několika dnech od nakažení nebyl ani schopný lékařům říci své jméno, protože ztratil schopnost mluvit.

Kromě koronavirových příznaků horečky a kašle pacientka trpí dezorientací, únavou a zmateností. „Musíme přemýšlet o tom, jak zahrneme pacienty s těžkými neurologickými chorobami do našeho léčebného paradigmatu. Tato komplikace je stejně devastující jako závažná choroba plic,“ uvedla doktorka Elissa Foryová z týmu zkoumajícího tento případ.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry (zejména „inteligentní“ FPS jako Bioshock, RPG jako Skyrim a tahové strategie typu HOMAM), tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Filip
Anonym
Filip
Offline

Zajímavá a podstatná informace, ale nějak nechápu, jakou to má spojitost s tímto webem

Kaja
Anonym
Kaja
Offline

To je jasny, podle komentaru na tomhle webu vidime ze mnoho fanatiku jiz poskozenim mozku trpi. Z toho plyne vazne podezreni ze velke procento lidi tady je koronavirem nakazenych.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

No u jednoho se to projevuje již léta a nejen zde, s Covid19 to ale nesouvisí 😆

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Tedy: Tak díky, že ses přiznal.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Přiznání to nebylo ale přesto díky za tvůj názor

bkf1
Uživatel
bkf1
Offline

Případné poškození mozku má spojitost se všemi weby na světě 😂

marastudna 50
Uživatel
marastudna 50
Offline

Je sice pravdou,že s tímto webem to přímo nesouvisí,nicméně pandemie je vážná událost a proto je přirozené o ní informovat kde je to možné.

Pipa
Uživatel
Pipa
Online

máte naprostou pravdu, jinak by jsme si jí nejspíš nevšimli

marastudna 50
Uživatel
marastudna 50
Offline

Nevidím nic špatného na tom,že na technický web někdo napíše info o pandemii,osobně mi to vůbec nevadí.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

marastudna 50
Ano je to v pořádku a své místo to tady rozhodně má.