Domů » Bleskovky » Vědci varují: koronavirus může způsobit poškození mozku

Vědci varují: koronavirus může způsobit poškození mozku

Koronavirus  je spojován s řadou symptomů, od vysoké horečky, dýchacích potíží, až po ztrátu chuti. Nyní vědci varovali, že u malého počtu pacientů může způsobovat i problémy s fungováním mozku, které mohou vést k alteraci psychického stavu. Čínské studie uvádějí, že je tato diagnóza pravděpodobnější u pacientů s vážným průběhem nemoci.

virus laborator koronavirus
Ilustrační obrázek (zdroj: Unsplash.com)

Vědci z americké neziskové zdravotní organizace Henry Ford Health System informovali o neobvyklém případu zánětu mozku (encefalopatie) spojeného s onemocněním COVID-19, které koronavirus způsobuje. U nejmenované 58leté ženy pozitivně testované na tuto nemoc se vyvinula akutní nekrotická encefalitida – infekce centrální nervové soustavy.

Jedná se o závažné, vzácné a rychle postupující onemocnění, které napadá mozek a obvykle se vyvine krátce po propuknutí virové infekce. V minulosti bylo spojováno s infekcemi jako chřipka, plané neštovice nebo enterovirus. Podobný problém lékaři zaznamenali i u 74letého muže z USA, který po několika dnech od nakažení nebyl ani schopný lékařům říci své jméno, protože ztratil schopnost mluvit.

Kromě koronavirových příznaků horečky a kašle pacientka trpí dezorientací, únavou a zmateností. „Musíme přemýšlet o tom, jak zahrneme pacienty s těžkými neurologickými chorobami do našeho léčebného paradigmatu. Tato komplikace je stejně devastující jako závažná choroba plic,“ uvedla doktorka Elissa Foryová z týmu zkoumajícího tento případ.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry (zejména „inteligentní“ FPS jako Bioshock, RPG jako Skyrim a tahové strategie typu HOMAM), tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments