Ve Švédsku budou drony zachraňovat lidské životy. Služba se má rozšířit i do Evropy

everdrone

Lékařská péče postupuje neustále kupředu a technologie v zachraňování životů pomáhají velkým dílem. Za zmínku stojí společnost Everdrone, která se ve Švédsku zabývá doručováním defibrilátorů lidem, které postihl infarkt. V takovém případě hraje čas tu nejdůležitější roli a postižený potřebuje pomoc v horizontu 10 minut, přičemž v průměru přežije jen 10 % postižených.

Jak název společnosti napovídá, možností, jak v takto krátkém čase pomoc poskytnout, je využití speciálně upravených dronů, které umějí k pacientovi doručit defibrilátor. Své o tom může vyprávět 71letý Švéd, který odhazoval sníh z příjezdové cesty, když jej postihl infarkt. Díky úplné integraci Everdrone se záchrannými složkami byl dron schopen doručit na místo lékařský přístroj během 3 minut. Velkou roli sehrála také náhoda, kdy cestou do práce kolem místa incidentu procházel lékař, který okamžitě začal s kardiopulmonární resuscitací.

Everdrone’s emergency medical delivery service in action in Sweden

Během čtyřměsíční studie pak tyto drony startovaly k celkem dvanácti případům, přičemž defibrilátor úspěšně doručily v 11 z nich. V sedmi případech pak dron na místo dorazil dříve než záchranáři. Everdrone je aktuálně schopen doručit přístroj zhruba 200 000 obyvatel a tento rok by společnost ráda rozšířila svou působnost i na dalších místech v Evropě.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku