V Rusku skončí i Spotify. Důvod je jiný, než byste čekali

alexander shatov spotify unsplash

Vzhledem k právě probíhající válce na Ukrajině zažívá Rusko krušné časy. Celá řada velkých společností se z tamního trhu stahuje, což má společně s tvrdými sankcemi tvrdý dopad na tamní ekonomiku. Nyní je jisté, že se k bojkotu ruského trhu přidá i švédský streamovací gigant Spotify. Důvod, proč tak učiní, je nicméně jiný, než byste předpokládali.

Zatímco většině firem stačí označit ruskou vládu za agresora a tím mají celou záležitost za uzavřenou, Spotify se ke stažení rozhodlo na základě tamního zákona, který postihuje šiřitele „fake news“ o ruské armádě. Tento zákon je totiž nástrojem režimu pro umlčování jiných než souhlasných názorů s ruskou invazí na Ukrajinu, přičemž obviněným hrozí až patnáctiletý pobyt za mřížemi.

imtiyaz ali spotify unsplash
Spotify ukončí svou činnost na území Ruska už příští měsíc

„Spotify věří, že poskytování ověřených a nezávislých informací je pro naše fungování v Rusku naprosto nezbytné. Nedávné změny v legislativě to bohužel znemožnily, což ohrožuje nejen naše posluchače, ale také naše zaměstnance. Poté, co jsme celou situaci důkladně zvážili, jsme se rozhodli ukončit naše působení na území Ruské federace,“ řekl zaměstnanec Spotify, který si vzhledem k současné situaci nepřál být jmenován.

Spotify svou službu kompletně vypne v průběhu dubna. Zařadí se tak po bok celé řady firem, které v Rusku ukončily svou činnost.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku