Domů » Bleskovky » V Litvě mají „hvězdnou bránu“. Propojuje Vilnius s polským Lublinem

V Litvě mají „hvězdnou bránu“. Propojuje Vilnius s polským Lublinem

Globální pandemie nás odřízla nejen od každodenního kontaktu s lidmi, ale také nám na nějaký čas znemožnila pohodlně cestovat. V hlavním městě Litvy Vilniusu proto přišli s nápadem, jak propojit své občany s těmi v sousedním státu. Vybudovali tak „portál“, který má za úkol sblížit Litevce s Poláky z města Lublin. S tímto portálem se do vzdálených galaxií sice nepodíváte, do města vzdáleného zhruba 600 kilometrů ale ano.

vilnius lublin portal 1 jpg
Portál z Vilniusu do Lublinu

Designová podoba skutečně trochu připomíná hvězdnou bránu ze stejnojmenného seriálu. Portál je osazen velkým kruhovým displejem a kamerami, které snímají prostor před ním. Pomocí přímého spojení s protějškem v Lublinu je v reálném čase projektován obraz druhé strany, což vytváří iluzi portálu.

vilnius lublin portal 2
Na vytvoření unikátního videomostu se podílelo několik subjektů

Digitální most mezi městy má obyvatele donutit k „přehodnocení významu slova jednota“. Hlavním iniciátorem je Benediktas Gylys, který chce s pomocí portálu vytvořit most, jenž „sjednocuje a vyzývá k zapomenutí předsudků a neshod, které patří minulosti“.

vilnius lublin portal 3
Cílem bylo opět propojit lidi na konci pandemie

Tvorba portálu trvala Kreativnímu a inovačnímu centru Vilniuské technické univerzity zhruba pět let, přičemž její spuštění na konci protipandemických opatření nemohlo být načasováno lépe. Iniciátoři, mezi které kromě Vilniuské technické univerzity patří také nadace Benediktase Gylyse a města Vilnius a Lublin, bohužel v současné době neplánují rozšíření tohoto projektu do dalších měst.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. Hezký nápad ale chtělo by to napájení solárními panely. Jeden jedno by to dát jeden do Hradce Králové jsou tady dvě místa na která by se to hodilo.

  2. To je blbina ale nápad dobrý :) zvlášťě v době kovidové

  3. Jak to, že neplánují? Na jejich oficiálních stránkách mají, že připravují dva portály:
    Vilnius – Reykjavík a Vilnius – Londýn.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).