Cena:

V Číně se prodá nejvíce smartphonů na světě: vede Samsung a Apple

Čína se stále více otevírá okolnímu světu a s ní se odkrývá i její obrovský tržní potenciál, který si neuvědomují pouze věhlasné a nadnárodní automobilky, ale i výrobci mobilní elektroniky. Spojené státy tak po řadě let ztrácí svou vedoucí pozici na trhu se smartphony a na jejich místě se v současné době usídlila přelidněná Čína. Během prvního čtvrtletí letošního roku se vyrobilo a vyexpedovalo přes 146 milionů smartphonů, což je o 45 % více, než za stejné období minulého roku. Zatímco v USA se zvýšil tržní podíl o zhruba 5 %, tak v Asii a Tichomoří stouply prodeje chytrých telefonů o neuvěřitelných 81 %.

 

Pokud se zaměříme na Čínu, tak zde se odbyt smartphonů za poslední rok zdvojnásobil a z globálního měřítka zde končí 22 % celosvětové produkce chytrých telefonů. Spojené státy tak se svými 16 % zaujímají druhé místo. Vedoucí pozici má v Číně Samsung, jehož smartphony si z pomyslného koláče ukously 22 %. Na záda mu dýchá Apple se svými 19 %. Třetí příčku pak zaujímá Nokia, která se vstupem na čínský trh očekávala zcela jiné výsledky a zřejmě jí nezbývá nic jiného, než se spoléhat na svůj růst v Indii. Nárůst prodejů zaznamenali i ostatní výrobci, jakými jsou například ZTE, Huawei či Lenovo. Pro výrobce je čínský trh velice zajímavý a do budoucna lze předpokládat, že na něj budou stále častěji upínat svou pozornost. Zatímco v Evropě a zbytku světa čekáme na konec krize, tak v Číně narůstá počet majetných uživatelů, pro které koupě chytrého telefonu již neznamená nedosažitelný cíl.

Zdroj: Gsmarena

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.