Domů » Bleskovky » Uzavírání měst kvůli koronaviru podle vědců mění způsob pohybu Země

Uzavírání měst kvůli koronaviru podle vědců mění způsob pohybu Země

Zní to možná překvapivě, ale vědci z Královské observatoře v Belgii zjistili, že koronavirus změnil způsob, jakým se naše planeta fyzicky hýbe. Konkrétně objevili, že došlo k poklesu seismického hluku (neboli „hukotu“ vibrací v zemské kůře).

zeme earth
Planeta Země, zdroj: Pexels.com

Tým vědců vedený evolučním ekologem Thomasem Lecocqem se domnívá, že tato změna by mohla být důsledkem omezení pohybu napříč světovými metropolemi, což vedlo k utlumení dopravního provozu i lidské aktivity.

Analýza pohybu Země, ke které výzkumníci použili seismograf, odhalila, že v hlavním městě Belgie Bruselu se seismický hluk od zavedení tamní karantény snížil zhruba o třetinu. Podobná zjištění mezitím pozorovali akademici Kalifornského technologického institutu v Los Angeles.

Koronavirus přinesl i jiná překvapivá zjištění týkající se naší planety, přesněji životního prostředí, např. pokles znečištění ovzduší nebo snížení emisí skleníkových plynů.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry (zejména „inteligentní“ FPS jako Bioshock, RPG jako Skyrim a tahové strategie typu HOMAM), tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments