Domů » Bleskovky » USB 3.2 bude dvojnásobně rychlé, v názvech ale zavládne chaos

USB 3.2 bude dvojnásobně rychlé, v názvech ale zavládne chaos

Zřejmě ještě v průběhu tohoto roku uvidíme na trhu první zařízení s novým typem USB 3.2. Tato specifikace nabídne přenosovou rychlost až 20 Gb/s, čímž dojde ke zdvojnásobení současného maxima. Docíleno toho je použitím dvou 10 Gb/s linek, takže zvýšené rychlosti půjde dosáhnout i na kabelech současné délky.

Touto novinkou organizace USB-IF stojící za standardy oblíbeného rozhraní jistě potěšila každého. Naopak by asi bylo těžké najít někoho, kdo by ocenil její další rozhodnutí. Tím je přejmenování současných USB standardů způsobem, který je pro běžného zákazníka zcela matoucí.

Chaos dostal přednost před logikou

Ještě v době USB 3.0 byla situace velmi jednoduchá. Zákazník měl na výběr buď klasické USB 2.0 s rychlostí 480 Mb/s, obstarožní USB 1.1 s rychlostí 12 Mb/s, nebo v té době moderní USB 3.0 s rychlostí 5 Gb/s. Pak ale přišla nová verze specifikace, která rychlost zvýšila na 10 Gb/s. Logické by tak bylo tuto variantu pojmenovat USB 3.1, což se ovšem nestalo.

USB-IF rozhodlo stávající USB 3.0 retroaktivně přejmenovat na USB 3.1 Gen 1 a 10 Gb/s USB získalo název USB 3.1 Gen 2. Setkat se lze také s marketingovým označením SuperSpeed USB 10Gbps. Už toto značení tedy jistě nejednoho zákazníka zmátlo, ovšem organizace se nepoučila, ba naopak.

Opětovně dochází k retroaktivnímu přejmenování, které zázrakem udělá ze současných USB 3.1 USB 3.2. Situace už je tak složitá, že ji radši vyjádříme následujícím přehledem.

 • USB 3.1 Gen 1 (dříve USB 3.0) se mění na USB 3.2 Gen 1 (rychlost 5 Gb/s)
 • USB 3.1 Gen 2 se mění na USB 3.2 Gen 2 (rychlost 10 Gb/s)
 • Nový 20 Gb/s standard se bude jmenovat USB 3.2 Gen 2×2

Nákup běžného USB-C kabelu tak bude zajímavým dobrodružstvím. Výrobci jistě budou používat loga USB 3.2, která ovšem budou moci označovat tři různé standardy. Thunderbolt mezitím se svou rychlostí až 40 Gb/s zůstává nejrychlejším standardem.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

 1. Nemam slov, toto musel vymyslet naprosty id*ot. V tom uz se nebudou orientovat ani pokrocili uzivatele, natoz bezny Franta z Horni Dolni, ktery si do kramu zamiri pro „nejakej kabel“. Cehoz budou obchodnici bud zneuzivat a nebo se v tom sami nevyznaji, coz mnohdy u kolegu pozoruji uz ted, co z nich kolikrat vypadne za blud.

 2. Prostě nemohli dát název USB 4.0 A pak USB 5.0.

  • NEMOHLI, protože to nezapadá do současné koncepce tvoření ČEHOKOLIV. Tuto novou koncepci bych stručně nazýval BORDEL&NESMYSL a je hojně používaná ve všech odvětvých lidské činnosti od roku 2007 :D

 3. Účelovo robený chaos. Obchodníci si presadili svoje. Este mi vysvetli niekto prečo sa nepouziva thunderbolt?

  • No nevím, do eshopů roky hustím, kde všude mají chybu (a to je nijak nehledám, pouhým užíváním odchodu), děkují, občas opravují. Pak v neděli koukáš na nejnovější video „nadšeného geeka“ a hrdě u laptopu ukáže na 2xUSB-A a prohlásí „usb 3 konektory“…..
   Samy se v tom plácají jak nejhorší BFU, že by zrovna oni tlačili na ještě větší zmatek…??

 4. Nerobia tam byvali zamestnanci Nokie? Tie pomenovania by tomu aj odpovedali :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).