Domů » Bleskovky » USA vs. Čína: Huawei dostává „povolenku“ na dalších 90 dní

USA vs. Čína: Huawei dostává „povolenku“ na dalších 90 dní

Před čtvrt rokem se společnost Huawei dostala na černou listinu amerického ministerstva obchodu, což znamenalo okamžitý zákaz spolupráce tohoto čínského giganta s americkými firmami. Pro zmírnění dopadu tohoto tvrdého opatření byla Huawei udělena dočasná licence, na základě které bylo obchodování obou stran po dobu tří měsíců povoleno, platnost této licence ale končí dnešním dnem.

Dočasná licence pro další 3 měsíce?

Na Huawei tak opět dopadá tvrdý zákaz používat americké technologie, neboť příslib Donalda Trumpa o zmírnění sankcí z minulého měsíce se zatím nijak neprojevil, navíc se proti němu ostře ohradil kongres.

Huawei se tak nadále musí spoléhat na výjimky, naštěstí by podle agentury Reuters mělo dojít k prodloužení platnosti dočasné licence o dalších 90 dní. Pokud se tato spekulace potvrdí, bude Huawei smět na základě povolenek nadále kupovat čipy, paměti, apod. od amerických výrobců, stejně tak americké firmy budou moci používat technologie Huawei ve svých produktech.

huawei 1

Pokud by však vstoupil v platnost úplný zákaz spolupráce, mohla by čínská firma pouze zajišťovat podporu pro současné produkty, a u těch příštích by se musela zcela obejít bez amerických technologií.

Aktualizováno v 19:25: dnešní spekulace se potvrdila a americký ministr obchodu Wilbur Ross oznámil prodloužení výjimky pro Huawei o dalších devadesát dní. Čínský gigant tedy nadále může odebírat výrobky od amerických firem. Ministerstvo obchodu ale na druhou stranu na „black list“ zařadilo dalších téměř 50 společností, které jsou přidruženy k Huawei. Na ty se tedy nově také budou vztahovat ekonomická omezení. Pro technologického giganta to tedy stále není příliš šťastná situace.

Oficiální vyjádření společnosti Huawei

Společnost Huawei je proti rozhodnutí amerického ministerstva obchodu přidat do tzv. seznamu subjektů (entity list) dalších 46 přidružených společností. Je jasné, že rozhodnutí přijaté v této konkrétní době je politicky motivované a nemá nic společného s národní bezpečností. Tato opatření porušují základní zásady hospodářské soutěže na volném trhu a nebudou pro nikoho prospěšné, včetně amerických společností. Pokusy omezit podnikání společnosti Huawei nepomohou USA dosáhnout technologického vedení. Vyzýváme vládu USA, aby ukončila toto nespravedlivé zacházení a odstranila Huawei ze seznamu entit.

Prodloužení „dočasné všeobecné licence“ nic nemění na skutečnosti, že bylo se společností Huawei nespravedlivě zacházeno. Dnešní rozhodnutí nebude mít na podnikání společnosti Huawei v žádném případě podstatný dopad. Budeme se i nadále soustředit na vývoj nejlepších možných produktů a poskytování nejlepších možných služeb našim zákazníkům po celém světě.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Hráč pokeru opět ukázal o co mu jde, ultimátum nedostala firma Huawei ale desítky firem z USA. A není divu 11 miliard dolarů , které platil Huawei těmto firmám odtečou v budoucnu někam jinam. Lidové řečeno firmy z USA “ utřou hubu “ a tak vlastně všichni čekají, zda nedojde ke změně a pokud ne, pak obchodní válka přeroste do rozměrů odkud již není návratu. Firma Huawei si je toho vědoma a činí kroky k vlastní soběstačnost. Zdaleka však nejde jen o Huawei, hlavní jsou obchodní sankce proti ČLR, které byly o pár měsíců odloženy, v nich nejde o desítky ale o stovky miliard dolarů a v tom případě nemá čínské vedení jinou možnost než odpovědět protisankcemi a podržet firmu Huawei. Zároveň však s firmami v USA obchodují další čínské firmy a objemy tohoto obchodu jsou vysoké, co bude dál, je ve hvězdách. Jak říká klasik „naděje umírá posledni“.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).