Cena:

Unikátní patent Xiaomi odhaluje, jak by mohl vypadat smartphone s otočným displejem

Xiaomi patent twist 2

Vize displeje smartphonu bez rámečků je s námi již delší dobu a výrobci se postupem času tomuto ideálu přibližují. Dočasným řešením byly různé typy výřezů, průstřelů i výsuvných modulů s fotoaparáty. Xiaomi se nad problémem zamyslelo ještě úplně jinak a nechalo si patentovat otočnou konstrukci, která dovolí zadní fotoaparáty využít pro selfie. Samotný displej na přední straně by tak byl rozdělen na dvě části, z nichž jedna by se horizontálně otáčela.

Xiaomi patent twist 2
Patent Xiaomi ukazuje možnost využití otočného displeje

Otočnou konstrukci již dříve použilo několik výrobců, ale způsob řešení se u každého trochu lišil. Oppo N1 vsadil na otočný fotoaparát nad displejem a třeba Asus Zenfone 6 nabídl výklopný fotoaparát. Software by musel být v případě reálného produktu od Xiaomi upraven tak, aby dokázal pracovat s dvěma displeji, a perfektně je spojil v jednu plochu. Velké pochybnosti jsou i s případnou odolností a výdrži mechanismu otáčení. V roce 2005 nabídla otočnou konstrukci v jednom ze svých telefonu i finská Nokia. Model 3250 však nesloužil k dosažení bezrámečkového designu. Jednalo se spíše o experiment, který neměl dlouhého trvání.

nokia 3250
Nokia 3250 z roku 2005 také nabízela otočnou konstrukci. Její účel však byl před patnácti lety úplně jiný

Patent samozřejmě neznamená, že Xiaomi chystá přijít s produktem, který se dostane do prodeje. Tato čínská společnost se však experimentů nebojí a například koncept Mi Alpha se realizace dočkal. Bude tento způsob otočného modulu s displejem na jedné straně a fotoaparátem na druhé revolucí mobilního průmyslu? Určitě ne. Výrobci nám však stále ukazují, že existuje mnoho možností, jak přemýšlet nad smartphony.

Autor článku
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.