Domů » Bleskovky » Unikátní patent Xiaomi odhaluje, jak by mohl vypadat smartphone s otočným displejem

Unikátní patent Xiaomi odhaluje, jak by mohl vypadat smartphone s otočným displejem

Vize displeje smartphonu bez rámečků je s námi již delší dobu a výrobci se postupem času tomuto ideálu přibližují. Dočasným řešením byly různé typy výřezů, průstřelů i výsuvných modulů s fotoaparáty. Xiaomi se nad problémem zamyslelo ještě úplně jinak a nechalo si patentovat otočnou konstrukci, která dovolí zadní fotoaparáty využít pro selfie. Samotný displej na přední straně by tak byl rozdělen na dvě části, z nichž jedna by se horizontálně otáčela.

Xiaomi patent twist 2
Patent Xiaomi ukazuje možnost využití otočného displeje

Otočnou konstrukci již dříve použilo několik výrobců, ale způsob řešení se u každého trochu lišil. Oppo N1 vsadil na otočný fotoaparát nad displejem a třeba Asus Zenfone 6 nabídl výklopný fotoaparát. Software by musel být v případě reálného produktu od Xiaomi upraven tak, aby dokázal pracovat s dvěma displeji, a perfektně je spojil v jednu plochu. Velké pochybnosti jsou i s případnou odolností a výdrži mechanismu otáčení. V roce 2005 nabídla otočnou konstrukci v jednom ze svých telefonu i finská Nokia. Model 3250 však nesloužil k dosažení bezrámečkového designu. Jednalo se spíše o experiment, který neměl dlouhého trvání.

nokia 3250
Nokia 3250 z roku 2005 také nabízela otočnou konstrukci. Její účel však byl před patnácti lety úplně jiný

Patent samozřejmě neznamená, že Xiaomi chystá přijít s produktem, který se dostane do prodeje. Tato čínská společnost se však experimentů nebojí a například koncept Mi Alpha se realizace dočkal. Bude tento způsob otočného modulu s displejem na jedné straně a fotoaparátem na druhé revolucí mobilního průmyslu? Určitě ne. Výrobci nám však stále ukazují, že existuje mnoho možností, jak přemýšlet nad smartphony.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

4 komentářů

  1. Hnus, jak ten vyjížděcí Samsung :D ze Snap 660 tuším hlavně že stojí 15K :D

  2. Vzhledem k tomu, že lidi mají problém s ohybem u Galaxy Fold, který není prakticky vidět, nedokážu si představit, že bych měl telefon s rozpůleným displejem.

  3. Tudy cesta nevede, navíc to bude výrazně rušit ten předěl, který bude dost viditelný.
    Tento patent tak není unikátní, ale spíše zoufalý.

  4. Chlapci už neví co by….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).