Domů » Bleskovky » Umělá inteligence generuje fotografie lidí, kteří neexistují. Dočkáme se „fake news 2.0“?

Umělá inteligence generuje fotografie lidí, kteří neexistují. Dočkáme se „fake news 2.0“?

Schopnosti umělé inteligence jsou téměř den ode dne větší a mnoho lidí by možná překvapilo, co vše už počítače dokáží. Právě kvůli snaze prezentovat běžným lidem možnosti AI vznikl web ThisPersonDoesNotExist.com, za nímž stojí softwarový inženýr z Uberu.

Umělá inteligence Nvidia z fotek odstraní výrazný šum i vodoznak


Web využívá výzkum a technologie Nvidie představené v loňském roce pro vytváření umělých portrétů osob. Jak se dá odvodit z názvu webu, žádná ze zobrazených osob neexistuje.

Potenciál pro podvody?

Web je neškodnou ukázkou toho, co dnešní technologie dokáží. Ve většině případů je výsledek skutečně téměř nerozeznatelný od reálného snímku. Čas od času ale technologie přeci jen udělá chybu a vznikne poněkud diskutabilní (v některých případech přímo strašidelný) výsledek.

Některé výtvory nepůsobí příliš reálně, občas vypadají jako zvláštní syntéza pohlaví či věkových kategorií.

Generování obličejů bylo zvoleno právě proto, že jde o dobrý způsob, jak schopnosti AI prezentovat zcela nezasvěceným pozorovatelům. Generovat lze tímto způsobem ale v podstatě jakékoliv objekty, s úspěchem už bylo vyzkoušeno vytváření fontů, graffiti, anime, ale také třeba automobilů.

Již dnes vypadají výsledky velmi přesvědčivě a je téměř jisté, že v horizontu několika málo let budou zcela dokonalé. To je ale poněkud dvojsečná zbraň. Nekonečná zásoba modelů a snímků neexistujících objektů otevírá zcela nové možnosti umělcům, grafikům, reklamním agenturám a podobně.

Ve většině případů však web vytvoří v podstatě bezchybné portréty.

Zároveň však mnozí poukazují na riziko zneužití pro tvorbu „fake news“. Zatímco dopad falešných textových informací je ještě relativně omezený, tzv. „deepfakes“ významných politiků a dalších osobností mohou představovat zásadní zvrat v nejedné kampani či kariéře.

Od generování neexistujících osob je totiž jen kousek ke generování existujících osob v neexistujících situacích. Doba falešných videozáznamů neexistujících projevů je tak již možná za dveřmi.


Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tade
Uživatel
Tade

Toto byla bohužel jen otázka času. Svět bude zase o něco nevyzpytatelnější…

Vamez
Anonym
Vamez

Zatim se ji da tato schopnost prece vzit…

bkf1
Uživatel
bkf1

To ale pro oklamání lidí z České republiky NENÍ VŮBEC potřeba :-D U nás můžete klidně vzít třeba nějakou zápornou postavičku z animáků a lidi uvěří všemu, co ta postavička naplácá za LŽI a když k tomu všemu ještě bude chtít kandidovat, tak ji budou VŠICHNI volit :-D

lukass71
Uživatel
lukass71

V Britanii staci, kdyz zalzes o NHS a vsechno svedes na EU, v USA, kdyz vsechno svedes na Mexiko a chces postavit zed… je to vsude stejny bohuzel :(