Domů » Bleskovky » Umělá inteligence Nvidia z fotek odstraní výrazný šum i vodoznak

Umělá inteligence Nvidia z fotek odstraní výrazný šum i vodoznak

Nvidia před několika dny představila umělou inteligenci, která dokáže až zázračně vylepšovat fotografie. Na projektu kromě Nvidia pracovala také americká MIT a finská Aalto University.

Počítačově vylepšené snímky jsou v některých případech skutečně obdivuhodné, ovšem někteří se obávají, že technologie už zašla příliš daleko. Jak sama Nvidia prezentuje, AI dokáže pohodlně odstranit i výrazné vodoznaky. To by mohlo nahrávat pirátům, kteří by tak mohli získávat bez placení například fotografie z fotobank. Takové obavy však alespoň zatím nejsou na místě.

„Čistý“ obrázek není třeba

Nová technologie je převratná v tom, jakým způsobem snímky analyzuje. Obdobná řešení se zpravidla učí na dvojicích poškozených a kvalitních snímků. Nvidia místo toho svou AI vycvičila na padesáti tisících různě poškozených snímků, umělá inteligence tedy nikdy „neviděla“ originální nepoškozenou variantu fotky. Přesto dokáže dosahovat velmi slušných výsledků.

U klasických fotografií tedy stačí k vytvoření retušovaného snímku pouze dvojice jinak „zašuměných“ snímků. A vzhledem k tomu, že je digitální šum na fotce rozmístěn náhodně, lze takto vylepšit vlastně jakoukoliv fotografii. Stačí pořídit dva snímky rychle za sebou a poté aplikovat postup Nvidie, podobně jako u tvorby HDR snímků. V případě výše zmiňovaného odstraňování vodoznaků ale nastává pro potenciální zájemce o odstranění problém, neboť najít identický snímek s jinak umístěným vodoznakem asi nebude lehké.

Toto omezení však platí aktuálně, rozhodně není vyloučeno, že bude v budoucnu odstraněno. Algoritmy stejně dopočítávají neexistující data a dvě varianty snímku tedy pouze usnadňují rozhodnutí, čím „prázdná“ místa nahradit. Lze si tak představit zdokonalenou verzi, která by už dokázala pracovat pouze s jediným snímkem.

Zveřejnění technologie v podobě programu použitelného pro běžné uživatele zatím oznámeno nebylo. Existuje nicméně kompletní dokumentace a dá se tedy předpokládat, že dříve nebo později někdo o technologii Nvidie a univerzit projeví zájem.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
l0lz
Uživatel
l0lz

Aj čierne pasiky na cenzuru ? ????

Blazej
Anonym
Blazej

Kadejaky algoritmus strojoveho ucenia, alebo neuronovu siet dnes novinari nazyvaju umelou inteligenciou 8-)