Domů » Bleskovky » Umělá inteligence Nvidia z fotek odstraní výrazný šum i vodoznak

Umělá inteligence Nvidia z fotek odstraní výrazný šum i vodoznak

Nvidia před několika dny představila umělou inteligenci, která dokáže až zázračně vylepšovat fotografie. Na projektu kromě Nvidia pracovala také americká MIT a finská Aalto University.

Počítačově vylepšené snímky jsou v některých případech skutečně obdivuhodné, ovšem někteří se obávají, že technologie už zašla příliš daleko. Jak sama Nvidia prezentuje, AI dokáže pohodlně odstranit i výrazné vodoznaky. To by mohlo nahrávat pirátům, kteří by tak mohli získávat bez placení například fotografie z fotobank. Takové obavy však alespoň zatím nejsou na místě.

„Čistý“ obrázek není třeba

Nová technologie je převratná v tom, jakým způsobem snímky analyzuje. Obdobná řešení se zpravidla učí na dvojicích poškozených a kvalitních snímků. Nvidia místo toho svou AI vycvičila na padesáti tisících různě poškozených snímků, umělá inteligence tedy nikdy „neviděla“ originální nepoškozenou variantu fotky. Přesto dokáže dosahovat velmi slušných výsledků.

Research at NVIDIA: AI Can Now Fix Your Grainy Photos by Only Looking at Grainy Photos

U klasických fotografií tedy stačí k vytvoření retušovaného snímku pouze dvojice jinak „zašuměných“ snímků. A vzhledem k tomu, že je digitální šum na fotce rozmístěn náhodně, lze takto vylepšit vlastně jakoukoliv fotografii. Stačí pořídit dva snímky rychle za sebou a poté aplikovat postup Nvidie, podobně jako u tvorby HDR snímků. V případě výše zmiňovaného odstraňování vodoznaků ale nastává pro potenciální zájemce o odstranění problém, neboť najít identický snímek s jinak umístěným vodoznakem asi nebude lehké.

Toto omezení však platí aktuálně, rozhodně není vyloučeno, že bude v budoucnu odstraněno. Algoritmy stejně dopočítávají neexistující data a dvě varianty snímku tedy pouze usnadňují rozhodnutí, čím „prázdná“ místa nahradit. Lze si tak představit zdokonalenou verzi, která by už dokázala pracovat pouze s jediným snímkem.

Zveřejnění technologie v podobě programu použitelného pro běžné uživatele zatím oznámeno nebylo. Existuje nicméně kompletní dokumentace a dá se tedy předpokládat, že dříve nebo později někdo o technologii Nvidie a univerzit projeví zájem.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

4 komentářů

  1. Aj čierne pasiky na cenzuru ? ????

  2. Kadejaky algoritmus strojoveho ucenia, alebo neuronovu siet dnes novinari nazyvaju umelou inteligenciou 8-)

    • Tomáš Krompolc

      Jako „AI“ svůj projekt označuje Nvidia oficiálně na svém webu. Máte nicméně pravdu, že základem je samozřejmě strojové učení a neuronová síť.

  3. Zatim nechce retusovat lidstvo, tak je to dobre:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).