Domů » Bleskovky » Úhádnete, jaký je nejpoužívanější mobilní čip současnosti? Výsledek vás překvapí

Úhádnete, jaký je nejpoužívanější mobilní čip současnosti? Výsledek vás překvapí

Svět smartphonů kolem nás nejsou pouze vlajkové modely poháněné těmi nejvýkonnějšími Snapdragony, Exynosy a Helii. Spousta lidí má v kapse smartphone na vyřizování hovorů a textových zpráv, a takovým zpravidla hodnoty jako počet a takt jader, případně kapacita operační paměti nic neříká. Analytická agentura DeviceAtlas přišla se zajímavou statistikou, která ukazuje, jaké hardwarové konfigurace byly u smartphonů nejčastější ve druhém kvartále letošního roku.

Podle statistiky byl nejpoužívanějším čipsetem Qualcomm Snapdragon 410 z roku 2013, následovaný jablečnými čipsety A7 a A9. Většinu trhu s čipsety ovládá společnost Qualcomm, v asijských a rozvojových zemích mu ale zdatně sekunduje čínský MediaTek. V mnoha zemích je ale také velmi vysoko Samsung. Nejpoužívanějším smartphonem s Androidem je dvojlístek Samsung Galaxy S7 a S7 edge.

Zajímavá je také statistika týkající se operační paměti; v minulém kvartále měly smartphony nejčastěji 1 nebo 2 GB, v zemích jako Kolumbie, Nigérie, Rusko, Brazílie, Egypt či Argentina je stále vysoké procento telefonů s 512 MB RAM.

Statistiky také odhalují, jak je to s používáním Dual SIM telefonů. Zatímco v Indii mají dva sloty na SIM kartu 2/3 telefonů, v USA je to pouhých 4,1 procent. Nejvíce aktuálně používaných telefonů pochází z roku 2015, přičemž zařízení z roku 2012 je v oběhu stále více, než letošních modelů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. „Podle statistiky byl nejpoužívanějším čipsetem Qualcomm Snapdragon 410 z roku 2013, následovaný jablečnými čipsety A7 a A9.“ No já tedy vidím něco jiného. Z té tabulky jasně vyplývá, že nejpoužívanějším čipsetem byl za uvedené období Apple A9 (8 států) a až druhý byl Qualcomm Snapdragon 410 (6 států).

  • Nehodlám se tu zastávat autora článku, ale to že je A9 v 8 zemích první neznamená, že je nejrozšířenější. když se podíváte hned na první 4 uvedené, tak zalidněnost Argentiny vs Australie a Brazilie vs Kanada to je jak srovnávat Německo a ČR. Navíc to i dost vypovídá o financích jednotlivých zemí. Toto srovnání v tabulce je defakto nic neříkající údaj pro srovnání.

  • Já netuším, jak to ve skutečnosti je, a abych pravdu řekl, ani mě to nezajímá. Pokud sem ale dá autor článku nějakou tabulku, tak by bylo dobré, kdyby z ní vycházel a jestli je, pokud jde o obsah článku, nicnevypovídající, tak jí pak nemá uvádět.

  • Jak už psal kolega tak autor by měl vycházet z dat, která do článku dal. Ne něco napsat a pak sem hodit úplně jinou tabulku.

   Jinak mi to i tak přijde jako úspěch, procesory z řady Ax jsou vždy jen v pár modelech a to těch dražších (zpravidla 2 telefony a tak jeden až dva tablety), což je proti množství telefonu osazených snapdragonem opravdu zanedbatelný počet.

 2. Daniel Kozák

  No to že průzkumy jsou lež jsem si zvykl, ale pokud jim nerozumíte. Tak je raději ani neširte a ještě úplně blbě. Je mi líto jak se kvality tohoto portálu zhoršila :-(

 3. Výsledek mě vůbec nepřekvapil. Naopak je přesně podle očekávání.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).