Domů » Bleskovky » Tvrdý zásah právníků: neoficiální archiv Applu po krátké době končí

Tvrdý zásah právníků: neoficiální archiv Applu po krátké době končí

Nedávno vytvořený nadšenecký projekt neoficiálního online archivu Applu neměl dlouhého trvání. I když jej mladý zapálený fanoušek Applu Henri Gold podle všeho stvořil pro vzdělávací účely a nechtěl na něm vydělávat, kvůli urgencím právníků společnosti projekt „zavírá krám“.

Archiv, který měl pro současné i budoucí generace schraňovat tisíce klasických reklam Applu a jiných materiálů, byl online pouhé dva týdny. Poté na Golda „nastoupil“ tým právníků cupertinského technologického obra, kteří mu podle jeho slov začali denně posílat stovky urgencí, aby jej stáhl, protože používáním videí chráněných autorskými právy bez svolení Applu se prý dopouští porušování zákona DMCA (Digital Millennium Copyright Act).

Apple logo

Krok společnosti pro Golda každopádně nemohl být překvapením, protože sám předtím připustil, že materiály, které nahrával na videoplatformu Vimeo, byly ve většině případů majetkem Applu a byl si vědom, že gigant s tím může mít problémy. Jak uvedl pro web 9to5Mac, doufal však, že kvůli „přátelské a edukační povaze archivu“ jej Apple nakonec nechá online.

Pro upřesnění – stažen zatím nebyl úplně celý obsah archivu. Nadále v něm zůstávají přes dvě stovky videí, stejně jako velká sbírka klasických tištěných reklam Applu. Nejlepší videa podle všeho již smazala sama platforma. Gold se však nevzdává a na platformu nahrává další obsah, přičemž zvažuje své právní možnosti. Odvahu pokračovat mu prý dodává mnoho bývalých i současných zaměstnanců Applu, kteří mu měli vyjádřit „ohromnou podporu jeho pokusu uchovat historii Applu“.

Martin Duchoslav

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).