Domů » Recenze » Trust powerbanka, rychlonabíječka a měnič napětí: test praktického příslušenství do auta

Trust powerbanka, rychlonabíječka a měnič napětí: test praktického příslušenství do auta

Do redakce nám zavítala sada velice zajímavého a užitečného příslušenství od společnosti Trust, které najde uplatnění především při cestování automobilem. V dnešním testu se tak podíváme na měnič napětí z 12 V na 230 , povedenou nabíječku s certifikací rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 2.0 a neméně zajímavou multifunkční powerbanku, se kterou v nouzi dokážete svůj automobil dokonce i nastartovat.

Trust měnič napětí z 12 na 230 V

Pravděpodobně se vám již stalo, že se vám po dlouhé cestě automobilem či na dovolené v přírodě, kde máte k dispozici pouze kulatou zásuvku v autě, vybila baterie u vaší drahocenné elektroniky. Ačkoliv má být dovolená právě o odpoutání se od telefonů, tabletů či počítačů, tu a tam nějaké to spojení se světem potřebujete. Minimálně vám klasická 230V zásuvka v přírodě přijde vhod, třeba jen na dobití svítilny, zapojení ohřívače na čaj nebo spuštění rádia.

Tento problém řeší tzv. měniče napětí (střídače), které přemění 12V autozásuvku na zástrčku s 230 volty. Na trhu jich je celá řada a liší se nejen výkonem, ale také funkčností. Námi testovaný měnič od Trustu se může pochlubit výkonem 150 W, kovovým pláštěm pro dobrý odvod tepla a aktivním chlazením pro případ, že dáte měniči opravdu zabrat. V neposlední řadě se na přední straně nachází 12W USB s nabíjecím proudem 2,4 A pro dobíjení telefonu, tabletu či jakéhokoliv jiného zařízení.

Jak jsem již naznačil, konstrukce měniče je výborná, jelikož je převážná většina šasi vyrobená z kovu. Kov zde není jen jako estetický prvek, ale zastává důležitou roli v chlazení. Při zatížení měniče dochází také k zahřívání aktivních prvků měniče a odpadní teplo by zde v případě dlouhotrvajícího chodu mohlo napáchat škody a měnič by tedy nemusel dlouho vydržet.

Na spodní straně se také nachází aktivní větrání, které se zapne ve chvíli, kdy se uvnitř měniče zvedne teplota nad povolenou hranici. Dobrému proudění vzduchu pak pomáhají průduchy na horní straně. Výrobce za použitý kov a aktivní chlazení musím pochválit, neboť větráček a kovové šasi je doménou většinou dražších či výkonnějších měničů.

„Termohrnek“ zásuvkou

Jaké je tedy použití v praxi? Tvar celého měniče připomíná termohrnek a není tomu jen tak náhodou. Představa společnosti Trust je taková, že uživatel zasune měnič do držáku na nápoje, což je dobrý nápad. Přívodní kabel je dostatečně dlouhý a vystačíte si s ním i ve vozidlech, kde je zástrčka schovaná mimo střední panel automobilu. Další pochvalu si výrobce odnáší za použitou pojistku v automobilové přípojce – dnes se tento bezpečnostní prvek většinou opomíjí. Celkově je měnič svým tvarem i materiály dobře promyšlený a v praxi se většinou nesetkáte s problémy.

Celkový výkon měniče je 150 W, výrobce však uvádí, že dokáže jejich produkt odolávat výkyvům až do 300 W. Je však nutné dodat, že těmto výkyvům nedokáže měnič odolávat trvale, nýbrž jen krátkodobě, jinak může dříve či později dojít k jeho poškození. Varovný prst musím před budoucími majiteli vztyčit i u celkového udávaného výkonu. Obecně je dobré se řídit tím, že udávaný výkon 150 W neznamená, že můžete měnič zatěžovat trvale touto watáží.

Pro dlouhou životnost výrobku je dobré, když u spotřebičů typu notebook, tablet apod. (se spínanými zdroji) počítáte alespoň s 40% rezervou – maximální zátěž by tedy měla být 90 W. Trošku jinak je tomu u svítidel či malých ohřívačů na čaj (odporové spotřebiče), kde je dobré počítat alespoň s 15% rezervou (max. zátěž by neměla přesáhnout 125 W).

Na účely testování jsem do měniče zapojil svůj MacBook, u kterého je přiložené 60W trafo. Vše fungovalo výborně, notebook se spokojeně nabíjel a měnič nemusel ani divoce roztáčet aktivní chlazení, vše běželo v naprosté tichosti. Po zapojení „většího kalibru“, tedy MacBooku a LED lampičky, se přídavný větráček roztočil o něco více a byl už slyšet, nejde ale o nic dramatického.

150W měnič od Trustu musím pochválit, za zhruba 1400 Kč dostanete výborný výrobek, který se pyšní prvky z o třídu dražších měničů v dané výkonové kategorii.

Rychlonabíječka na cesty

Druhým testovacím vzorkem od společnosti Trust se stala rychlonabíječka do auta, která se na obalu chlubí certifikací Qualcomm Quick Charge 2.0. Zařízení s procesory Qualcomm a podporou této technologie se tak budou nabíjet o poznání rychleji.

Nabíjecí adaptér je standardní a není na něm nic zvláštního. Nabíječka je z méně praktického lesklého černého plastu, takže na něm ulpívají otisky prstu a později budete pozorovat i různé škrábance a oděrky. Provoz nabíječky a tedy dobíjení vašeho telefonu či tabletu indikuje malá, ale dostatečně silná, dioda umístěná hned vedle USB portu.

Ačkoliv je nabíjecí adaptér určen především pro zařízení s podporou technologie rychlého nabíjení QQC 2.0, zařízení si poradí i s telefony a tablety, které se nepyšní touto certifikací, ale mají vlastní technologii rychlého nabíjení. Rychlého nabití se tedy dočkají i majitelé Samsungu Galaxy S6 apod či iPadu od Applu. Adaptér dokáže nabíjet v různých režimech, a to 5, 10, 12 nebo 15 watty. Vše záleží na typu zařízení.

Při testování jsem nenarazil na jediný problém a nabíjení bylo stabilní, rychlé a spolehlivé. Cena této rychlonabíječky se pohybuje okolo 560 Kč, což z něj dělá výborný produkt s dobrým poměrem cena/výkon.

Powerbanka, která nastartuje auto

Posledním a neméně zajímavým příslušenstvím je multifunkční 10 000mAh powerbanka, která svým provedením vyzývá k použití v terénu. Šasi je vyrobeno z měkčeného pevného plastu, jež dokáže odolat nárazům. Po obvodu je několik konektorů, jmenovitě se zde nachází microUSB sloužící pro dobíjení powerbanky, konektor na nabíjení transformátorem, zdířka pro připojení startovacích kabelů a dvojice USB portů, pomocí nichž můžete nabíjet své telefony nebo tablety proudem 1 až 2,4 A. Bohužel jsou krytky těchto konektorů vyrobeny trochu nešťastným způsobem a například konektor pro nabíjení trafem nešel zcela zacvaknout.

Dále je na záložní baterii přítomna také LED svítilna, která svítí do vzdálenosti přibližně 10 metrů a červené výstražné SOS světlo, jehož blikající intenzitu můžete měnit tlačítkem na přední straně. Tímto tlačítkem ovládáte celou powerbanku. Při dlouhém stisku se rozsvítí hlavní svítilna, při krátkém stisku se zobrazí stav dobití baterie a při dvou krátkých stiscích zapnete výstražné světlo.

Není žádným překvapením, že vše, čím se powerbanka pyšní, funguje perfektně, a to včetně startování automobilu. 1,2 litrové Suzuki Swift se podařilo bez potíží nastartovat, a to hned 9x za sebou. Horší to bylo u 2.0 litrového Tiguanu, který powerbanka dokázala nastartovat „pouze“ 4x. Poté bylo nutné powerbanku opět dobít.

Celkově však musím 10 000mAh powerbanku od Trustu pochválit, neboť je výborným pomocníkem na cestách a v každém autě by rozhodně neměla chybět jako nouzové zařízení, které využijete jako záložní baterii pro dobití telefonu či tabletu, svítilnu a v neposlední řadě také jako startovací baterii. Výrobce navíc do balení přidává také praktické pouzdro, takže budete mít veškeré příslušenství přehledně na jednom místě schované. Car Jump Starter od Trustu pořídíte za zhruba 2 900 Kč.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Diskuze k článku

  1. Moje praktické zkušenosti se zařízenímu Trust: don’t trust them! :D Jeden zmetek větší než druhej. Horší značku jsem snad neviděl a to je co říct.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).