Letos v květnu se společnost Huawei ocitla na tzv. Entity List, což americkým firmám v podstatě zakazuje s čínským gigantem obchodovat. Po měsících nejistoty se jeden z největších producentů chytrých telefonů na světě dočkal odkladu. Stalo se tak minulý týden na summitu G20, kde americký prezident Donald Trump oznámil, že tamní společnosti mohou i nadále pokračovat ve spolupráci s Huawei.
Ministerstvo obchodu Spojených států amerických však dosud čínského výrobce z černé listiny neodstranilo. Zpravodajské agentuře Reuters se podařilo získat jeden z interních e-mailů, v němž vedení ministerstva sděluje svých zaměstnancům, že mají s Huawei nakládat tak, jako by se zmíněném Entity List stále nacházelo.
Bude mít Trumpovo vystoupení na summitu G20 reálný dopad?
Za e-mailem stojí John Sonderman, zástupce ředitele Office of Export Enforcement, která je součástí Ministerstva obchodu. E-mail se mimo jiné zmiňuje také o politice „presumpce zamítnutí“, podle níž bude většina žádostní zamítnuta. Žádného jiného pokynu jsme se ze strany Ministerstva obchodu od vystoupení Donalda Trumpa na summitu G20 nedočkali. V současné době navíc není jasné, zda k nějakým změnám v dohledné době vůbec dojde.