Domů » Bleskovky » Trpíte depresí? Instagram to ví lépe, než váš doktor

Trpíte depresí? Instagram to ví lépe, než váš doktor

Duševní onemocnění často přichází nenápadně a člověk si jej mnohdy ani neuvědomí. Okolí může vnímat změny v chování, nicméně pokud změnu nezaznamená osoba samotná, je velmi těžké jí nějakým způsobem pomoci. Spolu s rozvojem umělé inteligence a mechanicky se učících algoritmů se však stává stále snadnější identifikovat počátek nemoci.

Výzkumníci z Harvardu a Vermontské univerzity nyní představili nový program, který z vašeho účtu na Instagramu dokáže vysledovat, zda trpíte klinickou depresí. Úspěšnost je v tomto případě 70 %, což je mnohem více, než úspěšnost praktických lékařů, kteří chorobu identifikují správně ve 42 % případů.

depression

Samotný program byl testován na 166 instagramových profilech, které obsahovaly dohromady 43 950 fotografií, v průměru tedy 265 obrázků na každém z nich. Na těch byly sledovány jak metadata, tak barvy a rozpoznání obličeje. U jedinců, kteří trpěli depresí, se na účtu objevovaly fotky laděné do tmavších barev a šedých odstínů, často také nepoužívali žádné filtry. V případě, že filtr využili, jednalo se nejčastěji o Inkwell. Dalším faktorem byla frekvence nahrávání obrázků, včetně toho, kolik komentářů a srdíček obdrželi.

instagram_photo

Ačkoliv je algoritmus v diagnostikování deprese úspěšnější, než praktičtí lékaři, nelze jej brát jako nezvratný důkaz o duševním stavu uživatele. Trendy na sociálních sítích se totiž neustále mění, a tak je nutné algoritmus neustále přizpůsobovat měnícímu se chování uživatelů. Jedná se tedy spíše o úplný základ, na kterém bude možné později vybudovat ještě spolehlivější modely.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments