Domů » Bleskovky » Trpíte depresí? Instagram to ví lépe, než váš doktor

Trpíte depresí? Instagram to ví lépe, než váš doktor

Duševní onemocnění často přichází nenápadně a člověk si jej mnohdy ani neuvědomí. Okolí může vnímat změny v chování, nicméně pokud změnu nezaznamená osoba samotná, je velmi těžké jí nějakým způsobem pomoci. Spolu s rozvojem umělé inteligence a mechanicky se učících algoritmů se však stává stále snadnější identifikovat počátek nemoci.

Výzkumníci z Harvardu a Vermontské univerzity nyní představili nový program, který z vašeho účtu na Instagramu dokáže vysledovat, zda trpíte klinickou depresí. Úspěšnost je v tomto případě 70 %, což je mnohem více, než úspěšnost praktických lékařů, kteří chorobu identifikují správně ve 42 % případů.

depression

Samotný program byl testován na 166 instagramových profilech, které obsahovaly dohromady 43 950 fotografií, v průměru tedy 265 obrázků na každém z nich. Na těch byly sledovány jak metadata, tak barvy a rozpoznání obličeje. U jedinců, kteří trpěli depresí, se na účtu objevovaly fotky laděné do tmavších barev a šedých odstínů, často také nepoužívali žádné filtry. V případě, že filtr využili, jednalo se nejčastěji o Inkwell. Dalším faktorem byla frekvence nahrávání obrázků, včetně toho, kolik komentářů a srdíček obdrželi.

instagram_photo

Ačkoliv je algoritmus v diagnostikování deprese úspěšnější, než praktičtí lékaři, nelze jej brát jako nezvratný důkaz o duševním stavu uživatele. Trendy na sociálních sítích se totiž neustále mění, a tak je nutné algoritmus neustále přizpůsobovat měnícímu se chování uživatelů. Jedná se tedy spíše o úplný základ, na kterém bude možné později vybudovat ještě spolehlivější modely.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

6 komentářů

 1. Steny48 (neregistrovaný)

  A program samotný někde naleznu resp. webovou aplikaci nebo něco? Je to vůbec veřejně dostupné?

 2. Marek2010 (neregistrovaný)

  nbnb

 3. Marek2010 (neregistrovaný)

  CAT B10

 4. aod (neregistrovaný)

  No na mou matku může sahat těžko,to je totiž nemožné, takže to bude spíše tvůj otec, nebo matka, já nevím, která ta buzna je otec a která matka.

 5. Johny (neregistrovaný)

  …protože si ze zkumavky? :-O :-( slabý ty tvoje pindy chudáčku :D s takovejma pytlíkama jako ty mi to ani nebaví :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).