Domů » Bleskovky » Dominance zeleného robota: Trh chytrých telefonů patřil loni ze 79 procent Androidu

Dominance zeleného robota: Trh chytrých telefonů patřil loni ze 79 procent Androidu

V minulém týdnu jsme se dozvědeli, že se v loňském roce prodala celosvětově více než miliarda chytrých telefonů, přičemž téměř třetinu z nich prodala jihokorejská společnost Samsung. Jak si v loňském roce vedly ve srovánání s rokem 2012 samotné platformy?

Není překvapením, že první místo udržel Google s operačním systémem Android, který běží na téměř 79 procentech zařízení prodaných v loňském roce. Telefonů s tímto systémem se prodalo 781,2 milionů, což je o 38 procent více, než v roce 2012.

 
počet prodaných smartphonů podle platforem (miliony)

Na druhém místě se umístil Apple a jeho iOS s 15,5 procenty trhu. Oproti roku 2012 si sice polepšil v počtu prodaných zařízení, ale díky rychleji rostoucí konkurenci spadl jeho podíl na trhu z 19,4 procent na 15,5 procent.

 
podíl operačních systémů na trhu (procenta)

Na třetím místě se poměrně přesvědčivě usadil systém Windows Phone. Přístrojů s tímto systémem se loni prodalo 35,7 milionu, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2012. Na trhu mu v současné době patří 3,6% podíl, což je čtvrtinový nárůst ve srovnání s předloňským rokem.

Tato velká trojka zadupala do země veškerou konkurenci, která ještě v loňském roce měla obsazenou téměř desetinu trhu, nyní se krčí se dvěmi procenty na konci tabulek. Majitelé mobilních telefonů s OS Symbian nebo Samsung Bada rychle přechází na etablované platformy a noví hráči na trhu, jakými jsou Firefox OS nebo Sailfish OS, ještě nestihli ukrojit větší kus pomyslného koláče. Budeme zvědaví, jestli se jim to podaří během tohoto roku a zdali se k nim přidá několikrát pohřbený a znovu narozený fénix Tizen. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments