Domů » Bleskovky » Dominance zeleného robota: Trh chytrých telefonů patřil loni ze 79 procent Androidu

Dominance zeleného robota: Trh chytrých telefonů patřil loni ze 79 procent Androidu

V minulém týdnu jsme se dozvědeli, že se v loňském roce prodala celosvětově více než miliarda chytrých telefonů, přičemž téměř třetinu z nich prodala jihokorejská společnost Samsung. Jak si v loňském roce vedly ve srovánání s rokem 2012 samotné platformy?

Není překvapením, že první místo udržel Google s operačním systémem Android, který běží na téměř 79 procentech zařízení prodaných v loňském roce. Telefonů s tímto systémem se prodalo 781,2 milionů, což je o 38 procent více, než v roce 2012.

 
počet prodaných smartphonů podle platforem (miliony)

Na druhém místě se umístil Apple a jeho iOS s 15,5 procenty trhu. Oproti roku 2012 si sice polepšil v počtu prodaných zařízení, ale díky rychleji rostoucí konkurenci spadl jeho podíl na trhu z 19,4 procent na 15,5 procent.

 
podíl operačních systémů na trhu (procenta)

Na třetím místě se poměrně přesvědčivě usadil systém Windows Phone. Přístrojů s tímto systémem se loni prodalo 35,7 milionu, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2012. Na trhu mu v současné době patří 3,6% podíl, což je čtvrtinový nárůst ve srovnání s předloňským rokem.

Tato velká trojka zadupala do země veškerou konkurenci, která ještě v loňském roce měla obsazenou téměř desetinu trhu, nyní se krčí se dvěmi procenty na konci tabulek. Majitelé mobilních telefonů s OS Symbian nebo Samsung Bada rychle přechází na etablované platformy a noví hráči na trhu, jakými jsou Firefox OS nebo Sailfish OS, ještě nestihli ukrojit větší kus pomyslného koláče. Budeme zvědaví, jestli se jim to podaří během tohoto roku a zdali se k nim přidá několikrát pohřbený a znovu narozený fénix Tizen. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

  1. Obávám se, že pohřbeny fénix by neměl šanci na znovuzrození:-) Zvláště v zóně rozptylu.

  2. hlavne ze tretina podielu staci na najvycasie zarobky a zaujem ludi….hlavne ze mame najviac..niektore statistiky su naozaj na zaplakanie…ako keby ich robili statni uradnici…

    • karolko (neregistrovaný)

      Myslim ze 79% podiel vyjadruje zajem ludi viac nez tretina, vsak? Prosim vysvetli preco by zarobky firiem mali byt pre zakaznika dolezitejsie. Aspon teda sa mi zda ze tento web je viac orientovany na uzivatelov nez akcionarov.

  3. Se divim, ze to někdo stále kupuje. Do roka Android skonci. :-D

  4. Android ma 79% neni mrtvy, WP ma ubohych 3.6% to enni nic trulo , takze smula a Android porad jde nahoru :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).