Domů » Bleskovky » Třetina seniorů vlastní chytrý telefon, mobilní internet je však zatím nenadchl

Třetina seniorů vlastní chytrý telefon, mobilní internet je však zatím nenadchl

V současné době žije v České republice přes 2 miliony lidí starších 63 let. Necelá čtvrtina z nich se na internet připojuje alespoň jednou měsíčně. Podle dat Českého statistického úřadu bude v roce 2050 podíl lidí ve věku 65+ růst až na 31 % obyvatelstva, tedy lidé, kteří dnes považují internet a to i ten mobilní za běžnou součást svých dnů.  Není tedy divu, že se mnoho marketérů začíná na tuto početnou skupinu pomalu zaměřovat. Jak jsou na tom dnešní senioři z pohledu vlastnění a využívání mobilních telefonů?

Z nově zveřejněného průzkumu Seznam.cz Výzkumníka vyplývá, že chytrý telefon vlastní třetina internetově aktivních seniorů (převážně se jedná o muže a mladší seniory) a dalších 13 % o jeho pořízení uvažuje. Tablety nyní vlastní každý 10 senior, nad jeho pořízením však přemýšlí již každý pátý dotázaný. Není velkým překvapením, že k technologiím senioři přicházejí hlavně skrze své děti. Ty buď rozhodují o jejich koupi či jim dají své, když si kupují nový telefon či tablet. Pokud mají senioři možnost výběru, často sahají po značce, kterou dobře znají. 

„Mobilní internet není pro starý“

Zajímavostí je, že ačkoliv 31 % dotázaných seniorů vlastní chytrý mobilní telefon, tak mobilní internet používá jen 14 % z nich. „Primárním důvodem nižšího zájmu o internet v mobilu je fakt, že senioři tráví dostatek času doma, a tedy v dosahu internetu v počítači, tj. necítí potřebu využívat internet v mobilu. Dalšími bariéra využití jsou nižší IT gramotnost seniorů, konzervatismus nebo fyzické potíže s ovládáním menších zařízení,“ řekl Michal Buzek, vedoucí analytického oddělení společnosti Seznam.cz. Tablet k přístupu na internet využívá 6 % dotázaných seniorů. 

Co si senioři myslí o mobilním internetu?


A jak jsou na tom senioři ve vašem okolí? Využívají funkcí chytrého telefonu nebo tabletu, a případně také mobilní internet?

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Diskuze k článku

  1. Tak důchodcům už nezbývá tolik času aby si mohli dovolit čekat až se jim v ČR přes mobilní připojení načte stránka ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).