- Windows 7 si vystačí s 5MHz procesorem
- To je 20× nižší hodnota, než uvádějí minimální požadavky
- Bootování trvá neskutečných 28 minut
Dnes tu máme další díl nepravidelného seriálu o tom, jak se nějakému kutilovi podařilo rozjet software na hardwaru, pro který původně nebyl určen. Tentokráte to není Doom na chytré žárovce či Android 13 na legendárním smartphonu HTC HD2, ale operačním systém Windows 7 na (držte se) procesoru Intel s taktem 5 MHz.
Podle Microsoftu vyžadují Windows 7 alespoň jednojádrový procesor s taktem 1 GHz a minimálně 1 nebo 2 GB operační paměti (32, nebo 64bitová verze). To však kutila působícího na Twitteru pod nickem NTDEV neodradilo a výsledek se brzy dostavil – „sedmičky“ se mu podařilo rozjet na 200× slabším procesoru.
Použit byl počítač s pouhými 128 MB RAM a virtuálním procesorem Intel Pentium-S nataktovaným na 5 MHz. Nadšenec musel provést několik úprav, neboť počítač odmítal na takové konfiguraci spustit přihlašovací obrazovku. Bylo tak nutné nastavit ve virtuálním stroji 86Box procesor s minimálním taktem 50 MHz a poté úpravou kódu virtuálního stroje stáhnout frekvenci na desetinu.
Relace běžela v nouzovém režimu a byly deaktivovány některé prvky grafického rozhraní. Systém na takto slabém procesoru nabootoval za neuvěřitelných 28 minut, ovšem podařilo se to. A co víc, dokonce bylo možné spouštět více aplikací najednou.
IT šikula zkoušel i konfiguraci s 3MHz procesorem, ovšem zde již narazil – systém nebyl dostatečně funkční. Zato u operační paměti lze jít údajně ještě níže. Windows 7 se spokojí i s 36 MB RAM, ovšem poté využívají stránkovací soubor (virtuální paměť). U 128 MB si vystačí bez něj.
NTDEV tvrdí, že nabootování systému za necelou půlhodinku není to nejpomalejší, co zažil – spuštění Windows XP na 1MHz procesoru mu prý zabralo celé 3 hodiny. Nyní zkusí podobných výsledků dosáhnout i na novějších systémech Windows 10 a 11.