Domů » Recenze » Megarecenze HTC HD2: První Windows Mobile s kapacitním displejem

Megarecenze HTC HD2: První Windows Mobile s kapacitním displejem

Velká recenze smartphonu u s kapacitním WVGA displejem, 1GHz procesorem, Windows Mobile 6.5 a novým prostředím HTC Sense.

Po dlouhých měsících čekání jsme se konečně dočkali a na pulty obchodů dorazil špičkově vybavený komunikátor HTC HD2, který se může pochlubit obrovským kapacitním displejem s úhlopříčkou 4,3“ a 1 GHz procesorem Qualcomm Snapdragon. Do vínku dostal neuvěřitelných 448 MB operační paměti RAM, digitální kompas a dokonce zvládne i multidotekové ovládání. Při pohledu do specifikace se nelze ubránit dojmu, že jde téměř o pohádkové zařízení, nicméně jaké to je v praxi? Na tuto a spoustu dalších otázek se vám pokusím odpovědět v následující recenzi.

- - -

Za zapůjčení zařízení tradičně děkuji společnosti Sunnysoft, s.r.o., u které si HTC HD2 můžete zakoupit. Testovaný model obsahoval anglickou verzi ROM Windows Mobile 6.5 s označením 1.43.479.0 (z 22. 10. 2009), build 21864. Verze Manily je 2.5.19202525. V následujících dnech by měl být na trhu HD2 dostupný také v české lokalizaci. Veškeré naměřené výsledky a dojmy v recenzi se vztahují pouze k této verzi ROM a u jiných se mohou lišit. HTC HD2 bývá rovněž označován jako HTC Leo, což je jeho kódový název.

Kapitoly recenze
Obsah balení
Vzhled a zpracování
Specifikace zařízení
Hardwarová výbava, funkce a výkon
procesor a paměť, benchmarky
kapacitní displej
telefonní funkce
bezdrátová komunikace
GPS navigace
FM rádio
výdrž
fotoaparát
Prostředí HTC Sense
bonusové programy
Závěrečné hodnocení

Klady (+)
obrovský WVGA displej
1 GHz procesor
448 MB RAM
rychlá fixace GPS
rychlost systému
3,5 mm výstup na sluchátka
nová verze HTC Sense
dílenské zpracování
 
Zápory (-)
fotoaparát a vystouplý objektiv
absence TV-Out a USB host
chybějící kamerka pro videohovory

V případě, že budete chtít na telefonu používat aplikace, které jsou optimalizovány výhradně pro ovládání stylusem, přidejte si jako malý zápor také kapacitní displej, který rozeznává pouze dotek prstu a obsluha některých programů je kvůli tomu dost nepřesná a komplikovaná. Více si o kapacitním displeji povíme v dalších odstavcích.

Obsah balení
– HTC HD2
– Li-ion baterie s kapacitou 1 230 mAh
– stereo sluchátka s molitanovými polštářky a sponkou na oděv
– cestovní nabíječka
– synchronizační USB kabel
– kožené pouzdro
– CD-Rom s příručkou pro rychlý start
– záruční list a několik tištěných brožur

- -

Telefon s příslušenstvím je schovaný v bílozelené krabičce, na jejíž horní straně se nachází fotografie telefonu v poměru 1:1, která je doplněna kreslenými šipkami zobrazujícími velikost displeje. Úsměvný je jejich popisek „Big“ (velký). Vrchní vyjmutelná přihrádka obsahuje samotný komunikátor zabalený do ochranné fólie. V balení najdeme kožené pouzdro (jednoduchá kapsička obšitá ze třech stran). Uvnitř je vystlané jemným semišem. Celkem bez potíží se dá telefon v pouzdře nosit třeba v kapse od riflí, ochranu ale poskytuje jen základní. Pokud by vám v něm telefon spadl na zem tou jedinou otevřenou stranou, došlo by k poškrábání nebo prasknutí krytu.

- - -

Dále v balení nalezneme pecková sluchátka se standardním 3,5 mm jackem. Na jejich těle nechybí malý ovládací prvek se třemi tlačítky a vestavěným mikrofonem. Přes tlačítka můžete listovat mezi skladbami, spustit/pozastavit přehrávání nebo přijmout/přidržet hovor. Pokud by vás pecky v uších tlačily, můžete je obléci do přiložených molitanových polštářků. Pro uchycení za košili lze využít malé plastové spony. Kvalita zpracování zvuku je na běžném průměru, překvapily mě ale výraznější basy. Vzhledem k přítomnosti 3,5 mm výstupu se nemusíte nijak omezovat a k telefonu si můžete připojit libovolná jiná sluchátka.

- -

Přiložena je 2 GB microSD karta + redukce na SD. Na kartě část místa zabírá 15 denní trial verze navigačního programu CoPilot Live 8 s mapovými podklady. Pro synchronizaci a připojení k počítači slouží přibalený USB – microUSB kabel, který je společný i pro klasickou nabíječku. Když chcete nabíjet přímo ze sítě, jednoduše kabel přepojíte do adaptéru. Výbavu uzavírá malý CD-Rom s českou příručkou pro rychlý start a několik doprovodných letáčků (záruční karta, seznam příslušenství, CoPilot kartička).

Vzhled a zpracování
Vzhledem k obrovské úhlopříčce displeje je nutné počítat s tím, že HD2 není úplný drobek, celkové rozměry telefonu jsou 120,5 x 67 x 11 mm, hmotnost včetně akumulátoru je 157 gramů. Nemusíte se obávat, že by se vám HD2 nevešel například do kapsy u kalhot, bez problémů do ní zapluje a to dokonce i s ochranným pouzdrem. Je pravda, že jeho přítomnost budete cítit, ale celkově není jeho nošení žádný problém. Svůj podíl na tom má především sympatická tloušťka 11 mm, díky které je telefon velmi tenký.

- - -

Většina plochy krytu je z matného plastu, na kterém se otisky prstů naštěstí příliš neusazují. Jediným odnímatelným dílem je zadní kryt baterie, který je vyrobený z hliníku. Jednotlivé části krytu jsou velmi dobře slícovány a ani při silnějším promačkání se nikde nic neprohýbá a nevrže. I přes svoje větší rozměry se telefon v ruce drží velmi dobře a na většinu operací v systému si vystačíte s jedním prstem (nejčastěji to bude palec, protože zbylými čtyřmi prsty budete zařízení přidržovat).

- -

- -

Hlavním prvkem na přední straně je kapacitní displej s rozlišením 480×800 px a úhlopříčkou 4,3“. Vyrobený je z tvrzeného skla, takže je odolný proti poškrábání. Z přiloženého videa je patrné, že toho snese opravdu hodně. Okolo displeje je malý černý rámeček. Ve spodní části se pod logem výrobce nachází proužek s pěti tlačítky. Označení „proužek“ uvádím záměrně, protože i když jsou tlačítka nepatrně vystouplá (zhruba 1 mm), jsou ve spodní části spojena do jednoho dílu. Tento díl není úplně pevně uchycený a při pohybu do stran je zde znát drobná vůle. Není to nic, co by nějak bránilo běžnému používání, ale je dobré o tom vědět. Tlačítka jsou velmi dobře přístupná a jejich podsvícení je slabě bíle, takže ve tmě nijak neruší.

Video: Odolný displej na HTC HD2

Autor: Mobile-Review.com

První v pořadí z levé strany je klávesa pro přijetí hovoru a přístup do telefonní aplikace. Hned vedle je klávesa s domečkem pro návrat na hlavní obrazovku. Prostřední tlačítko s logem Windows slouží k vyvolání nabídky Start, dále zde máme klávesu Zpět, která navrací na předchozí nabídku a nesmí chybět ani tlačítko pro ukončení hovoru. Pokud není hovor aktivní, slouží tato klávesa k vypnutí displeje. Rozsvítit displej můžete jakoukoliv klávesou, nicméně vždy vás přivítá obrazovka zámku zařízení, která byla ve Windows Mobile 6.5 velmi pěkně přepracována. Dlouhý stisk klávesy pro ukončení hovoru vyvolá nabídku Quick list, přes kterou můžete vypnout nebo zamknout zařízení, aktivovat/vypnout vibrační profil nebo odpojit datové přenosy. V nastavení systému bohužel není možné nadefinovat vlastní akci pro jakoukoliv klávesu; uvítal bych alespoň možnost konfigurace pro dlouhý stisk telefonního tlačítka, ale co se dá dělat.

- -

- -

Nová podoba obrazovky uzamčeného zařízení je mnohem užitečnější, než ta standardní z předchozích verzí Windows Mobile (tu lze v případě potřeby také aktivovat). Při zamčeném displeji se v horní části zobrazuje posuvník, kterým zařízení rychle odemknete. Pokud máte například zmeškané hovory nebo nový e-mail/SMS, můžete na posuvník kliknout a následně se objeví další ikonky, signalizující nové události. Když vám tedy přijde nová SMS zpráva, můžete se z obrazovky zámku dostat přímo na její přečtení, u zmeškaných hovorů vás systém zase přepne do historie. To je velmi příjemné a šetří to čas. Ve spodní části uzamčené obrazovky se ještě zobrazují velké hodiny a datum + případná nadcházející událost z kalendáře.

-

Zpět ale k popisu přístroje. Horní linka nad displejem je osazena lehce zapuštěným reproduktorem pro telefonní hovory. Někomu může vadit absence přední kamerky pro videohovory, kterou bychom u HD2 hledali marně. Na pravé straně pod ochrannou „síťkou“ repráčku je schovaná signalizační dioda, která se zeleně rozbliká v případě nějaké upomínky (událost v kalendáři, zmeškaný hovor, nová SMS zpráva). Nabíjení je pro změnu signalizováno barvou oranžovou. Aktivní GPS, Wi-Fi nebo Bluetooth nejsou nikterak signalizovány. V pravém rohu zařízení jsou umístěny dva téměř neviditelné senzory. Ten první je světelný a druhý proximity. Světelný senzor dokáže nastavovat ideální hodnoty podsvícení displeje v závislosti na okolním prostředí a množství světla. Proximity senzor užijete během telefonních hovorů, kdy dojde k automatickému vypnutí displeje po přiložení telefonu k uchu. Tím se zabrání nechtěnému stisknu některého z tlačítek.

- - -

Horní hrana a pravý bok nenabízejí žádný prvek, proto se přesuneme rovnou na spodní stranu. Ta je vybavena microUSB konektorem, přes který probíhá synchronizace a nabíjení. Hned vedle je 3,5 mm výstup na sluchátka a své místo zde má i telefonní mikrofon. Levý bok disponuje pouze dvojtlačítkem pro regulaci systémové/telefonní hlasitosti. Stisk je příjemně tuhý, takže se nemusíte bát, že byste při nechtěném zavadění o tlačítka změnili hlasitost. Záda telefonu jsou tvořena již zmíněným odnímatelným krytem, pod kterým se nachází baterie, tlačítko softwarového restartu, slot na SIM kartu a slot na paměťové karty microSD/microSDHC. Dále zde najdeme dost nešikovně vystouplý (zhruba 3 mm) objektiv fotoaparátu, duální LED diodu a hlavní systémový reproduktor, který se používá například při hlasitém handsfree nebo přehrávání hudby. Vystouplé oko fotoaparátu je bohužel daleko více náchylné na poškrábání a telefon se díky němu na stole nepříjemně houpe.

- - -
Držák do automobilu a nabídka NaviPanelu

HTC k modelu HD2 ve volitelném příslušenství nabízí také speciální držák do automobilu, jehož součástí je upravený zadní kryt s vlastním úchytem. Chcete-li tento navigační set používat, připravte se na to, že budete muset zadní kryt při navigaci v automobilu přehazovat (pokud vám nebude vadit výstupek u nového zadního krytu, můžete s ním telefon samozřejmě dále používat, ale to není příliš praktické). Chtěl jsem tím ale naznačit, že mechanismus uchycení zadního krytu je dobře vyřešen a nebojím se toho, že by se při častém přehazování hned tak opotřebil. V systému je připravený speciální NaviPanel (Car Kit mode), který se automaticky aktivuje (volitelné) při vložení telefonu do držáku. Z NaviPanelu můžete spustit navigační program, zadat adresu, pracovat s Footprints nebo Google Maps.

Specifikace zařízení
Operační systém: Windows Mobile 6.5 Professional + HTC Sense
Displej: kapacitní WVGA (800×480 px), 65 536 barev, úhlopříčka 4,3 palce
Procesor: Qualcomm QSD 8250, 1 GHz
Rozměry: 120,5 x 67 x 11 mm
Hmotnost: 157 gramů včetně baterie
Paměť: 512 MB ROM, 448 MB RAM
Podporované sítě: UMTS/HSPA (900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1 (A2DP, AVRCP, BIP, BPP, DUN, FTP, GAP, GOEP, HFP, HID, HSP, OPP, PAN, PBAP, SAP, SPP), microUSB (USB 2.0), sdílení internetu přes Wi-Fi (Wi-Fi Router)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, AGPS, možnost stažení dat o satelitech z internetu, HTC Footprints, digitální kompas
Digitální fotoaparát: 5 MPx, autofocus, touch focus; duální LED blesk, záznam videa ve VGA rozlišení
Senzory: světelný senzor, pohybový senzor, proximity senzor
Baterie: Li-Ion 1 230 mAh
Pohotovostní režim: 390 hodin v UMTS, 490 hodin v GSM
Max. doba hovoru: 320 minut v UMTS, 380 minut v GSM
Slot pro pam. karty: microSD/microSDHC
Další informace: FM rádio, podpora multitouch ve vybraných aplikacích, 3,5 mm výstup na sluchátka, uživatelské prostředí HTC Sense, Twitter, Facebook, Opera Mobile, Marketplace, My Phone a další bonusové programy od HTC.

Hardwarová výbava, funkce a výkon
HTC HD2 je vybavený rychlým 1 GHz procesorem Qualcomm Snapdragon, který vás rozhodně nenechá na holičkách. Výrobci se rychlost systému Windows Mobile 6.5 a prostředí HTC Sense povedla velmi dobře optimalizovat, takže veškeré procházení nabídek je skutečně bleskové; HD2 je vůbec nejrychlejším Windows Mobile komunikátorem, který jsem měl šanci používat. V tomto ohledu mu na paty dýchá snad jen Toshiba TG01 a Acer neoTouch S200, tato dvojice zařízení ale na našem trhu oficiální cestou není dostupná.

- - -
Hardware a paměť; notifikační oblast

Procesor a paměť, benchmarky
S 1 GHz procesorem (1024 MHz) jsou všechny úkony mnohem rychleji zpracovány; instalace nového programu, vykreslování webových stránek při skrolování, spuštění aplikace, prohlížení fotografií, přetáčení videa s vysokým datovým tokem, načtení obsahu adresáře /Windows… to všechno HD2 zvládá minimálně o polovinu rychleji než třeba 528 MHz HTC Touch Pro2. Pochválit musím také stabilitu, protože během testování se mi systém ani jednou nezasekl a po tlačítku softwarového restartu jsem tedy vůbec nemusel sahat. Tovární verze ROM je tedy dobře odladěná, jen nechápu, proč výrobce z nastavení vypustil položku „Vlastník zařízení“ (Owner info). Naštěstí je ji možné opět zviditelnit po instalaci tohoto patche.

Důležitým faktorem u Windows Mobile zařízení je také operační paměť RAM, s jejíž velikostí HD2 opět láme rekordy. K dispozici je totiž 448 MB RAM, ze kterých zůstane po spuštění systému a načtení Sense prostředí zhruba 210 MB volných pro běh dalších aplikací. Paměť ROM má kapacitu 512 MB, přičemž pro vaše data zbude okolo 125 MB. Další programy, hudbu nebo filmy si můžete uložit na paměťové karty microSD/microSDHC, jednu 2 GB dostanete v základním balení. Maximálně jde do zařízení vložit 16 GB microSDHC kartu. Telefon bude v budoucnu kompatibilní také s 32 GB kartou, ta však ještě nebyla uvedena na trh.

Výkon procesoru jsem rovněž otestoval při přehrávání videa. Použil jsem přehrávač CorePlayer 1.3.6 s tímto (defaultním) nastavením pro přehrávání:
Video output: DirectDraw
VideoQuality: High
Smooth Zoom: Only for 50%
Dither (nezaškrnuto)

rozlišení formát bitrate videa bitrate audia výsledek benchmarku
Video 1 960×720 px MPEG 5000 kbps 128 kbps 99.32 % (screenshot)
Video 2 800×480 px MPEG 5000 kbps 128 kbps 147.81 % (screenshot)
Video 3 800×480 px WMV 5000 kbps 128 kbps 97.20 % (screenshot)
Video 4 800×480 px MPEG 3000 kbps 128 kbps 158.97 % (screenshot)
Video 5 800×480 px MPEG 2000 kbps 128 kbps 167.40 % (screenshot)
Video 6 800×480 px MPEG 1500 kbps 128 kbps 172.22 % (screenshot)
Video 7 640×480 px MPEG 5000 kbps 128 kbps 181.41 % (screenshot)
Video 8 640×480 px MPEG 1500 kbps 128 kbps 207.38 % (screenshot)
Video 9 320×240 px MPEG 5000 kbps 128 kbps 380.02 % (screenshot)

Celkem jsem výkon prověřil na 9 klipech (trailer k filmu Prince of Persia v různých rozlišeních). Testovaná videa byla uložena ve formátu MPEG1, protože s MPEG2 jsem měl v CorePlayeru problémy při otevírání, audio bylo vždy s datovým tokem 128 kbps (stereo). Otestoval jsem také jedno video ve formátu WMV, a jak si můžete všimnout z tabulky, CorePlayer měl s plynulým přehráváním tohoto WMV klipu problémy, přičemž s videem se zcela totožnými hodnotami (bitrate 5000 kbps, rozlišení 800×480 px) ve formátu MPEG si poradil naprosto bez potíží. A mimochodem přehrávání WMV klipu s těmito hodnotami nebylo plynulé ani v základním Windows Media playeru. Při přehrávání videa tedy nezáleží jen na výkonu procesoru, ale také na optimalizaci daného přehrávače, a bohužel ani o Windows Media playeru a CorePlayeru nelze napsat, že by byly na míru optimalizovány právě pro nový Snapdragon. I tak ale CorePlayer bez problémů přehraje MPEG či AVI video v rozlišení 800×480 px s datovým tokem videa 5000 kbps a stereo audiem s bitrate 128 kbps; a to jsou na mobilní zařízení velmi slušné hodnoty. Pro přehrávání klipů ve formátu MP4 doporučuji použít program HTC Album přímo od výrobce, který tento formát přehrává výrazně lépe než CorePlayer; opět je to tedy jen o optimalizaci aplikace.

-

Pro úplnost ještě dodávám naměřené výsledky z programu SPB Benchmark 1.6, které ale berte s velkou rezervou. Výrobce tuto aplikaci už téměř dva roky neaktualizoval a není tedy úplně dokonale optimalizována na dnešní hardware. V testu jsem kvůli problémům muset přeskočit kompletní test vestavěných aplikací (Built-in applications: Pocket Word document open, Pocket Internet Explorer HTML load, Pocket Internet Explorer JPEG load a File Explorer large folder list), což se samozřejmě promítlo i v celkových výsledcích.

Kapacitní displej
Rezistivní versus kapacitní displej – to je téma, o kterém na našem fóru vedlo obrovské množství diskuzí, protože co člověk, to vlastní názor. Co si budeme namlouvat, operační systém Windows Mobile je do konce i ve verzi 6.5 primárně optimalizovaný pro stylus a rezistivní displeje. HTC však přišlo s něčím jiným a u HD2 nabídlo displej kapacitní, který lze ovládat výhradně prsty nebo speciálním stylusem, který si ale musíte sami dokoupit. Kapacitní přináší několik výhod i nevýhod. Mezi největší nevýhody patří horší přesnost, protože bříškem prstu nikdy nedocílíte takové přesnosti jako s klasickým stylusem u displeje rezistivního. To je fakt, se kterým je potřeba počítat. Pokud jste byly u předchozích komunikátorů s WM zvyklí tapat na displej nehtem, tak ani v tomto případě u kapacitního displeje příliš nepochodíte a přiznám se, že právě s tímto jsem v prvních dnech docela bojoval, ale vše je o zvyku. Díky tvrzenému sklu je zase displej daleko více odolný.

- -

Také velká úhlopříčka 4,3“ palce a jemné WVGA rozlišení (480×800 px) zaručují, že bude systém dobře ovladatelný právě pomocí prstů, protože na tak velké ploše jsou samozřejmě i nabídky systému dostatečně prostorné a bez problémů se na ně strefíte. Podobná situace nastala už u původního modelu Touch HD, u kterého byly jednotlivé nabídky díky pěkné úhlopříčce 3,8“ velmi dobře přístupné, nicméně tam jste si díky rezistivnímu displeji mohli vybrat, zda chcete systém ovládat prsty nebo stylusem. Abych to déle neprotahoval, i systém Windows Mobile se dá ovládat přes kapacitní displej, tedy při dostatečně velké úhlopříčce, což HTC HD2 splňuje. Běžným uživatelům snad ani to, na co jsme my zvyklí ze starších zařízení s rezistivním displejem, vadit nebude.

V některých aplikacích je ale nutné počítat s kompromisy. Na mysli mám například často zmiňovaného klienta pro připojení na vzdálenou plochu nebo aplikaci pro psaní poznámek, kde je zkrátka nutné počítat s horší přesností. Problém nastává i v některých programech třetích stran, například výběr a otevírání souborů v přehrávači CorePlayer není úplně ideální. Výrobci zkrátka nepočítali s kapacitním displejem, takže v těchto případech nastávají drobné komplikace. V Excelu se dá poměrně přesně strefovat do jednotlivých buněk, problém ale nastává v případě, že chcete buněk označit více, to je totiž nemožné. Ve většině systémových programů je to ale v pořádku a ač jsem se původně kapacitního displeje obával, výsledek je překvapivě dobrý.

Video: Vzdálená plocha na HD2 a Touch Pro2

Kapacitní displej podporuje multidotekové ovládání, které využijete především pro jednoduché zoomování dvěma prsty. Funguje to ve spoustě aplikací (Opera Mobile, Excel Mobile, prohlížeč obrázků, CoPilot navigace…), ale zajímavé je, že v Internet Exploreru nikoliv. Věřím, že Xda-developers brzy přijde s nějakou utilitou, přes kterou bude možné multitouch aktivovat v dalších programech.

- - - -
Připojení na vzdálenou plochu

Zpracování barev je velmi dobré, i když stále je nutné počítat s omezením maximálního zobrazení 65k barev, což je vlastnost systému Windows Mobile. Ve srovnání s displejem HTC Touch Pro2 má ten u HD2 jemný nádech do žluta a bílá není úplně bílá. Při běžném používání to ale příliš nepostřehnete. Čitelnost na přímém sluníčku je o stupínek lepší než u původního modelu Touch HD a starších, ale ve srovnání s iPhonem má HD2 stále co dohánět. Podsvícení lze regulovat v celkem devíti úrovních nezávisle pro napájení ze sítě a baterie, případně můžete nechat světelný senzor, aby hodnoty nastavoval automaticky. Úplně vypnout podsvícení nelze.

Telefonní funkce
Pro telefonování je připravený čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul a samozřejmě nechybí ani podpora sítí třetí generace (UMTS/HSDPA/HSUPA). Popis samotné telefonní aplikace a správce kontaktů naleznete o několik odstavců níže, nyní se zaměříme především na kvalitu hovoru. Stejně jako u starších zařízení, i zde se výrobci podařilo vše velmi dobře odladit. Zvuk během hovoru je pěkně čistý a hlasitost dostatečná. Aktivovat dále můžete hlasité handsfree, které je ale při maximální hlasitosti až moc „uřvané“ a zadní reproduktor už pak trochu nestíhá. V nastavení hovorů je v základu aktivována funkce pro redukci šumu a opravdu je to znát. V případě potřeby je možné se přepnout také do režimu konferenčního hovoru.

- - -

V detailním nastavení telefonní aplikace narazíme na několik zajímavých funkcí, jako je například automatické přijetí hovoru po X vteřinách při připojeném headsetu. Dále je zde možnost automatického odeslání předem nastavené zprávy v případě, že nemůžete přijmout hovor. Aktivní vyzvánění můžete ztlumit buď stiskem tlačítka hlasitosti nebo otočením telefonu displejem dolů (pohybový senzor). Senzory se využívají také při dalších úkonech – když vám telefon vyzvání a vy jej uchopíte do ruky (abyste hovor mohli přijmout), automaticky se vyzváněcí melodie o několik úrovní ztlumí. A HD2 dokonce pozná, když je vložený v kapse nebo batohu; v takovém případě naopak vyzvánění zesílí. Tyto senzorové orgie jsou defaultně aktivovány, a pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovaly, můžete je kdykoliv vypnout.

Dostupné jsou celkem čtyři vyzváněcí profily: Normální, Vibrace, Tichý a Automatický. První tři asi není třeba nějak zvlášť představovat, automatický profil má ale jednu docela zajímavou funkci. Pokud jej nastavíte, bude vždy aktivní hlasité zvonění, nicméně během událostí, které máte naplánované v kalendáři, se automaticky aktivuje pouze vibrační profil. To se může hodit při nejrůznějších schůzkách a jednáních. Po ukončení hovoru s číslem, které ještě nemáte v kontaktech, vám systém nabídne jeho uložení. Pokud by vás tento dialog obtěžoval, můžete ho vypnout.

Bezdrátová komunikace
Wi-Fi připojení jsem otestoval se svým domácím routerem od D-Linku, kde s připojením do zabezpečené sítě nebyly žádné problémy. Citlivost na signál byla velmi dobrá a nenapadá mě nic, co bych Wi-Fi mohl vytknout. S konfigurací bezdrátové sítě vám pomůže integrovaný průvodce, který se samozřejmě převlékl do Sense kabátku a jednotlivé nabídky proto působí o poznání přehledněji. Pochvalu si výrobce zaslouží za speciální utilitu Wi-Fi Router, pomocí které můžete sdílet internetové připojení z HD2 přes Wi-Fi. Do vytvořené Wi-Fi sítě se můžete připojit třeba z vašeho počítače nebo jiného mobilního zařízení. V nastavení můžete zadat název sítě a WEP klíč. Vlastní Wi-Fi síť můžete následně kdykoliv aktivovat přímo ze správce komunikace (Comm Manager).

- - -

Pro připojení dalšího příslušenství a periférií využijete Bluetooth ve verzi 2.1 s podporou celé řady profilů (EDR, A2DP…). HD2 jsem otestoval s Bluetooth reproduktorem JustMobile Bluetune, který používám k testování všech zařízení a vše fungovalo na výbornou. Stabilní bylo i přehrávání hudby přes standardní A2DP sluchátka. Bluetooth můžete využít jak k přenosu zvuku a telefonování, tak třeba pro posílání souborů mezi dostupnými zařízeními nebo k tisku dat na Bluetooth tiskárně. Dále přes něj můžete synchronizovat data s počítačem (za předpokladu, že máte nainstalovaný program ActiveSync nebo Windows Mobile Device center). Samotný správce Bluetooth pochází přímo od HTC a je velmi přehledně zpracovaný.

- -

GPS navigace
Součástí čipové sady od Qualcommu je 20 kanálový GPS modul s velmi dobrou citlivostí. Pokud máte v nastavení aktivní vylepšené lokační služby od HTC, trvá fixace pozice jen několik málo vteřin. Například v programu CoPilot Live 8, který výrobce s telefonem dodává v 15 denní trial verzi, byla moje pozice zafixována během 5 vteřin od spuštění programu, což je skvělý výsledek. Lokační služby jsou defaultně aktivní, nicméně pokud nemáte neomezený datový tarif, doporučuji je raději vypnout, protože telefon v tomto případě čas od času odesílá a přijímá data; to by se následně mohlo negativně promítnout na měsíčním vyúčtování od vašeho operátora.

- -

Bez používání funkce HTC Location service trvá fixace v navigačním programů zhruba 30 – 40 vteřin, vždy ale záleží na tom, kde se zrovna nacházíte. Pro rychlejší zaměření ještě můžete použít utilitu QuickGPS, která stahuje aktuální informace o pozicích satelitů z internetu. V nastavení lze naštěstí vybrat, aby se QuickGPS aktualizovala pouze při připojení telefonu k PC. Výhodu v tomto směru mají majitelé s neomezeným datovým tarifem, protože se prakticky nemusí o nic starat. Další zajímavou funkcí u HD2 je digitální kompas, který velmi dobře spolupracuje s Google Maps. Po spuštění si v Google Maps vyberete pozici, na kterou chcete navigovat a kompas vám ukazuje správný směr. Uplatnění najde také při geocachingu.

- -

V systému najdete předinstalovaný software Google Maps ve verzi 3.2.1, který pro jednoduchou navigaci také postačí. V případě Google Maps se ale veškeré mapové podklady stahují z internetu, opět je tedy potřeba počítat s neomezeným datovým tarifem. Software dále podporuje funkci Latitude, se kterou můžete informace o vaší aktuální pozici sdílet s přáteli. Je škoda, že při používání funkce Street View nespolupracují Google Maps s digitálním kompasem, což zvládá třeba HTC Hero. Když totiž kompas u HTC Hero aktivujete, otáčí se náhled ve Street View podle toho, jak se vy hýbete telefonem (ukázka), ale třeba se této funkce u HD2 dočkáme s dalšími verzemi ROM.

Navigaci jsem otestoval s dodávaným programem Co Pilot Live 8, který mě příjemně překvapil svým zpracováním, možnostmi a kvalitou mapových podkladů. Rozhodně se může srovnávat s programy jako je iGo 8 nebo TomTom navigator. Po uplynutí 15 denní zkušební doby vám aplikace přestane fungovat a vy si buď musíte koupit vlastní licenci, nebo použít jiný navigační program. S Co Pilotem je pohyb na mapě pěkně plynulý a při zoomování můžete používat multitouch. HD2 bez potíží zvládne pracovat s programy Garmin Mobile XT, SmartMaps nebo iGo 8 (viz. diskuze v našem fóru).

FM rádio
HTC HD2 disponuje integrovaným FM modulem s podporou RDS. Pro spuštění je nutné mít k telefonu připojena sluchátka, ta slouží jako anténa a bez nich nic nenaladíte, zvuk lze přesměrovat do systémového reproduktoru a vhod může přijít funkce pro automatické vypnutí rádia v nastaveném čase (30, 60 a 90 minut). V programu si můžete uložit až 20 oblíbených stanic, přičemž prvních 6 bude přístupných přímo přes tlačítka na hlavní obrazovce programu. Kvalita příjmu rádiového signálu je dobrá, ocenil bych ale ještě funkci pro automatické nahrávání.

-

Výdrž
Určitě vás při čtení kapitoly o procesoru napadla myšlenka, jak je na tom telefon s výdrží. O přísun energie se stará Li-Ion baterie s kapacitou 1230 mAh. Při použití GPS navigace nebo surfování přes Wi-Fi se připravte na to, že bude potřeba nabíjet po několika hodinách. Důležitým hráčem je také intenzita podsvícení displeje. Já jsem během normálního používání měl podsvícení nastavené na 50% a plně mi to postačovalo. Regulaci můžete ponechat plně v rukou světelného senzoru, pak je ale nutné počítat s rychlejším vybíjením, protože jsou zpravidla nastavovány poměrně vysoké hodnoty.

Při normálním používání (20 hovorových minut/den, SMS zprávy, občasné připojení na internet přes EDGE, poslech hudby), mi telefon na jedno nabití vydržel přes dva dny a nebojím se toho, že s nižším vytížením se dostanete i na tři dny. Pokud si s telefonem budete hrát, testovat nové funkce a nedáte mu vydechnout, pak se připravte na každodenní nabíjení. Vzhledem k použitému procesoru je ale výdrž velmi dobrá a minimálně stejná, jako u komunikátorů s polovičním taktem CPU.

Při přehrávání videa s maximálním nastavením jasu (100%) se telefon vybil po 3 hodinách a 20 minutách. Při snížení jasu se dostanete na mnohem vyšší hodnoty (okolo 5 hodin). Samotné nabití úplně vybitého zařízení trvá 2 hodiny a 15 minut (telefonní modul aktivní, displej vypnutý).

Fotoaparát
Vzhledem k celkové velmi dobré výbavě komunikátoru by většina uživatelů od 5 MPx fotoaparátu čekala velmi pěkné snímky. Realita je ale trochu jiná a asi nebudu jediný, koho výsledné fotografie spíše zklamaly. Kamenem úrazu je ostrost, která je zkrátka dost bídná; u snímků je také patrný nádech do růžové barvy uprostřed, což může být problém samotné optiky (dobře je to vidět na čtvrté fotografii). Také barevné zpracování by mohlo být lepší, i když zde hraje velkou roli právě množství okolního světla. Čím více ho je, tím lepší je kvalita snímků. Ve tmě můžete použít duální LED diodu (i pro natáčení videa), která spolehlivě prosvítí celou místnost.

- - -

- - -
Další fotografie naleznete v galerii.

Možnosti nastavení fotoaparátu jsou velmi bohaté, snímky můžete pořizovat v maximálním rozlišení 2592×1944 px, případně 2592×1552 px při aktivaci širokoúhlého režimu, k dispozici jsou pak i rozlišení 3 MPx, 2 MPx a menší. Fotografovat můžete také panoramatické snímky, kde jste limitování rozlišením 640×480 px. Jeden panoramatický snímek může být tvořen maximálně třemi „spojenými“ fotografiemi.

-
Přisvětlovací dioda je velmi silná

V nastavení lze upravit vyvážení bílé barvy, jas, ISO a čas spouště. Připraveny jsou různé efekty (šedá barva, sépiový nádech, negativ). Kromě automatického ostření můžete vyžít i „touch focus“. Jednoduše kliknete na místo v záběru, na které chcete zaostřit a vyfotíte. Samotné spuštění fotoaparátu a vyfocení snímku v 5 MPx rozlišení je okamžité, zásluhu na tom má opět 1 GHz procesor.

Záznam videa (přímo nahrané z telefonu na YouTube)

Originální video (MP4)

Video můžete nahrávat ve VGA rozlišení (640×480 px) při 30 snímcích za vteřinu. Zajímavé je, že zde nastavení nižších rozlišení nechybí (CIF 352×288 px a QVGA 320×240 px). Video se ukládá ve formátu MP4 (standard MPEG4 nebo H.263) a datový tok se pohybuje okolo 2000 kbps. Kvalita záznamu (včetně zvuku) není zas tak špatná, ostatně podívejte se na přiložené ukázky. Přímo z telefonu můžete přes aplikaci HTC Album svá videa nahrát na YouTube.

Záznam videa 2

Originální video (MP4)

Záznam videa v noci

Originální video (MP4)

Prostředí HTC Sense a bonusový software
Uživatelské prostředí HTC Sense (dříve známé jako TouchFLO 3D) opět doznalo velkého množství změn a vylepšení. Nejde jen o zajímavé efekty, ale i nové funkce a optimalizaci pro kapacitní displej. Základ opět tvoří plugin na obrazovku Dnes s celkem 13 záložkami (Dnes, Lidé, Zprávy, E-maily, Internet, Kalendář, Akcie, Obrázky a videa, Hudba, Počasí, Twitter, Footprints a Nastavení). Oproti starším verzím je nové Sense tak dokonale integrováno do systému, že méně zkušení uživatelé ani nemusejí postřehnout, že mají v rukou „něco“ s Windows Mobile.

Veškeré nabídky, telefonní aplikace, nastavení, kontakty…, to všechno je nyní převléčeno do velmi pěkného rozhraní, na které si snadno zvyknete. Veškeré položky jsou logicky uspořádány, takže byste s orientací neměli mít žádné potíže. Kdyby vám Sense nevyhovovalo, můžete jej vypnout a vrátit se zpět ke klasické obrazovce Dnes. Ostatně já sám jsem to u starších HTC také takto praktikoval a nikdy jsem nebyl až tak velkým zastáncem TouchFLO; s HD2 je to ale úplně jiné, Sense je zkrátka zase o krok dál.

Videopohled na HTC Sense a operační systém

Obrazovka Dnes zobrazuje v horní části název operátora a velké hodiny + informace o počasí ve vaší lokalitě (na základě dat získaných přes výše zmíněné lokační služby). V dalším boxu vidíte aktuální datum, čas případného budíku a nadcházející událost z kalendáře. Spodní část obrazovky je tvořena místem na tři zástupce oblíbených programů. Když prstem potáhnete ve vertikálním směru, posune se celá nabídka, takže získáte přístup k matici pro celkem 9 zástupců. Velmi zajímavé je pozadí hlavní záložky; v základním nastavení se pěkně animuje aktuální stav počasí (například vám přes obrazovku prosvítá sluníčko, plynou mraky, blikají blesky nebo zamrzají sněhové vločky). Pokud by vám to nevyhovovalo, můžete si na pozadí nastavit jednu ze tří animovaných tapet případně vybrat obyčejný statický obrázek. Díky těmto zajímavým efektům vypadá hlavní obrazovka velmi živě a rozhodně to nijak nebrání v normálním používání, navíc efekty se aktivují jen někdy.

- - - - -

Další záložka Lidé nabízí místo pro celkem 15 oblíbených kontaktů. A přiřadit si nutně nemusíte jen telefonní číslo, z nabídky můžete vybrat třeba zástupce pro odeslání nového emailu nebo zobrazení celé kontaktní karty. Třetí záložka nabízí náhled na posledních 25 zpráv, mezi kterými můžete listovat snadným tahem prstu. HTC v systému nahradilo základního správce SMS vlastním řešením, které nabízí mnohem přívětivější ovládání při zachování stejných funkcí. Standardně se zprávy zobrazují ve stylu chatu, přes kontextovou nabídku je ale možné vyvolat zobrazení klasické, což jsem s nadšením uvítal.

- -
Oblíbené kontakty a detail karty

Přistupovat odsud můžete také do telefonního seznamu, který je geniálně vyřešení a propojený s nejrůznějšími funkcemi. V hlavním náhledu vidíte všechny vaše kontakty, mezi kterými můžete pohodlně vyhledávat. Další záložka je vyhrazena pro oblíbené kontakty (to jsou ty, které se zobrazují přímo na hlavní obrazovce). Odsud můžete spravovat i jednotlivé skupiny kontaktů a samozřejmě přistupovat do historie. Překvapilo mě pěkně vyřešené napojení na sociální síť Facebook. U některých kontaktů aplikace sama podle telefonního čísla provede synchronizaci s vaším účtem (pokud to povolíte), u zbylých musíte provést nastavení ručně.

- - -

Pokud si se seznamu rozkliknete nějaký kontakt, zobrazí se vám jeho základní karta. Přes posuvník dole se můžete pohybovat na další záložky, ve kterých lze například filtrovat jen textové zprávy/e-maily od aktuálně otevřeného kontaktu, vidíte zde i historii hovorů a případné aktualizace událostí a statusů z jeho Facebook účtu. Tohle uspořádání se mi opravdu líbí a snadno jsem si na něj zvykl. Zpět ale k popisu dalších nabídek prostředí Sense.

Čtvrtá záložka slouží k náhledu na e-maily z vašich účtů. Pokud budete mít problémy se zobrazením diakritiky, přepněte si v nastavení „Regional settings“ na „Czech“. U starších zpráv se sice nastavení nezmění, ale u těch nově doručených už v náhledech uvidíte české znaky správně (v české lokalizaci pro HD2 už toto pravděpodobně bude vyřešeno v základu). E-mailový klient podporuje přílohy a plné zobrazení zprávy v HTML.

- -

Internetová záložka nabízí kromě vyhledávacího políčka Google také odkaz na internetový prohlížeč (Opera Mobile) a prostor pro dalších 10 záložek vašich oblíbených webů. Dokonalé je, že jakmile web do záložky přidáte a navštívíte, uvidíte pak místo ikonky malý výřez ze samotné webové stránky.

- - - -
Kalendář a vytvoření nové události, akcie

Kalendář nabízí denní, týdenní a měsíční náhled a rozhodně je mnohem lépe zpracovaný, než ten základní v systému Windows Mobile. V denním náhledu se kromě výpisu událostí objevuje informace o počasí s pěknou ikonkou; opět drobnost, která potěší. Dialog pro zadávání nové události se také nese v Sense kabátku a je plně optimalizovaný pro prsty. V nabídce je dále panel Akcie, přes který můžete sledovat vývoj akcií nejrůznějších společností. Vše je v tomto případě napojeno na službu Yahoo Finance a pro aktualizaci se opět neobejdete bez datového připojení.

- - - -

Přes záložku Obrázky a videa lze elegantně prohlížet uložené snímky nebo klipy ve formátu MP4. Pokud telefon přetočíte do landscape režimu (naležato), přetočí se také prohlížeč obrázků. Stejná rotace (a efektivnější zobrazení) funguje i na další záložce Hudba, kde mezi jednotlivými alby můžete opět pohodlně listovat pomocí tahů prstem. Inspirace u iPhonu se v tomto směru nezapře :-). Hudební záložka vám bezpečně poslouží jako jednoduchý přehrávač hudby, v knihovně můžete jednotlivé skladby třídit podle autora, žánru, nebo si sestavit zcela vlastní playlist z vybraných písní. Na kartě Počasí zabírá horní polovinu velká grafická animace s předpovědí na dnešní den. Ve spodní části najdete předpověď na nadcházející čtyři dny.

- - -
Hudební záložka

- - - - -
Informace o počasí

Úplně nová je záložka s napojením na váš Twitter účet, přes kterou můžete nejen číst informace od zdrojů, které sledujete, ale také přidávat nové zprávy pod svým účtem. V nastavení lze vybrat, kolik posledních zpráv chcete zobrazovat (minimum je 50), pak zda se mají aktualizace provádět automaticky nebo ručně a ještě zde naleznete možnost výběru služby pro zkracování adres a upload obrázků na Twitter. V programech ještě stojí za zmínku program HTC Peep, který nabízí o něco podrobnější možnosti zobrazení, než tato základní Twitter záložka v Sense.

- - -
Twitter

Předposlední nabídka je věnovaná službě Footprints, která slouží k archivaci míst, které jste navštívili. Každý footprint je vlastně fotografie daného místa opatřená GPS souřadnicemi a dalšími informacemi (adresa, telefon, textová a hlasová poznámka, hodnocení). Footprints spolupracuje s Google Maps i digitálním kompasem, takže se na vybrané místo můžete snadno nechat snadno navádět. Footprinty můžete dokonce třídit do několika kategorií (místa, obchody, restaurace, oblíbené…).

- -

Úplně poslední je záložka Nastavení. Zde najdete jak nastavení Sense, tak také vybraných vlastností operačního systému. Jestliže některé z výše popsaných záložek nechcete používat, jednoduše je vypnete, měnit lze i jejich pořadí. Kompletní nastavení telefonu je na této kartě dostupné přes kontextovou nabídku „Menu/All settings“, kde se již dostanete do standardní nabídky systému Windows Mobile 6.5.

- - - -

Na softwarové klávesnici, která má vlastní zobrazení i v landscape režimu, se píše velmi dobře. Tlačítka jsou skutečně velká a dobře se do nich prsty strefuje. V lokalizované verzi bude dostupný také český XT9 slovník, který vám bude napovídat psaná slova včetně diakritiky, naučit jej ale můžete i vlastní výrazy. Samotné znaky s diakritikou je ale možné zadávat i v anglické verzi systému, kde jsou dostupné jako sekundární znaky. Nejsem si jistý, jak moc bude příjemné psaní na displeji třeba v zimě, telefon totiž v rukavicích přes kapacitní displej nebudete moci ovládat a ruce tak budou muset jít na chvíli do mrazu :-).

Opera Mobile 9.7 a Internet Explorer 6
Ve Windows Mobile 6.5 naleznete kromě nové verze Internet Exploreru 6 také Operu Mobile 9.7, kterou dodává přímo HTC. Internet Explorer na stránkách dokáže zobrazovat Flash, Opera nikoliv; neměl by ale být problém jej zprovoznit přes tuto neoficiální utilitu. Naopak IE6 si nerozumí s multidotekovým ovládáním, Opera ano. Pokud to ve stručnosti shrnu, Opera je výrazně rychlejší při vykreslování stránek a můžete jich mít otevřeno hned několik najednou. IE6 je zase stabilnější a některé stránky zobrazuje lépe díky jádru z desktopové verze prohlížeče.

- -
Internet Explorer 6 a Opera Mobile 9.7

Opera si poradí s RSS, má nepatrně lepší správu záložek a také vlastního klienta pro stahování souborů. K zoomování můžete použít jak zmíněný multitouch, tak také klasický dvojklik prstem na displej, což určitě potěší ty, kteří zoomování dvěma prsty příliš neholdují. Obrovský displej HD2 je pro zobrazování stránek jako dělaný, 1 GHz procesor se zase postará o velmi rychlé vykreslování, takže mobilní internet je s tímto komunikátorem téměř dokonalý.

Adobe Reader 2.5
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.5, který pro čtení dokumentů plně postačuje a problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

Další aplikace jednou větou
HTC Album – prohlížeč obrázků, fotek a videí ve formátu MP4. Podporuje multidotekové ovládání, nahrávání fotek na Flickr či upload nahraných videí na YouTube (přes dalšího externího klienta).

YouTube – pro snadné přehrávání videí ze serveru YouTube je k dispozici tato aplikace, ve které si můžete nechat zobrazit oblíbená videa případně vyhledávat vlastní podle svého gusta.

RSS Hub – pěkně zpracovaná čtečka RSS kanálů s možností offline prohlížení, plánovačem stahování a podporou podcastů. Za tímto programem stojí poměrně známí vývojáři z Ilium Software.

My Phone – nová aplikace od Microsoftu sloužící pro online synchronizaci a zálohu dat (kontakty, zprávy, kalendář, obrázky…). Detailní popis a možnosti této služby najdete v tomto článku.

Windows Mobile Marketplace – databáze aplikací a her, které si můžete stáhnout do zařízení. V USA již Marketplace funguje v placené verzi, ze které můžete nakupovat nejrůznější zajímavé tituly. V České republice běží zatím omezená verze, ve které najdete jen několik desítek freeware programů. Změnit by se to mělo příští rok, kdy by se i v českém Marketplace měly objevit placené programy a možnost nákupu. Další informace naleznete v tomto testu.

- - -
Bing, kalkulačka a ekvalizér

Office Mobile – skvělý balík kancelářských programů Word Mobile, Excel Mobile, OneNote Mobile a PowerPoint Mobile. Mobilní PowerPoint dokáže prezentace pouze zobrazovat, ostatní tři aplikace zvládnou i editaci a vytváření nových dokumentů.

Facebook – jednoduchý klient pro přístup na Facebook, který zvládne nahrávání videí a fotografií, prohlížení statusů a přidávání nových komentářů. Příliš jsem si na něj ale nezvykl a raději jsem používat speciální verzi Facebooku na adrese touch.facebook.com.

Bing – aplikace sloužící k rychlému vyhledávání přes vyhledávač Bing. Podporuje také hlasové vyhledávání, ale pouze v angličtině.

Kalkulačka – dobře zpracovaný kalkulátor, který v portrait režimu zobrazuje jednoduchou kalkulačku a při přetočení zařízení do landscape automaticky zobrazí vědeckou.

Audio Booster – jednoduchý systémový ekvalizér s několika přednastavenými profily. Funguje pouze pro připojená sluchátka, nikoliv pro systémový reproduktor.

JBlend JAVA – telefonu nechybí jednoduchý emulátor Java aplikací. Nečekejte od něj ale žádné zázraky, s Javou je to na Windows Mobile dost bledé, tento si poradí opravdu jen s těmi jednoduššími midlety (Opera Mini). 3D hry a náročnější Javu v něm prostě nespustíte.

Voice recorder – klasický hlasový záznamník, který pracuje s formátem AMR.

Teeter – zábavná hra, kde přes pohybový senzor ovládáte kuličku, kterou je nutné provést bludištěm do cíle.

- - - -
Utilita pro formátování pam. karty, poznámky, hlasový záznamník a hra Teeter

Ve výpisu programů mi chybí HTC Task Manager, kterého výrobce do všech starších zařízení integroval. Díky němu jste se mohli z hlavní obrazovky pohodlně přepínat mezi právě spuštěnými programy. Překvapilo mě, že se tato užitečná aplikace v systému neobjevila. Není problém si do systému dohrát libovolný jiný task manager, avšak ten od HTC v základu naprosto dostačoval. Třeba to výrobci dojde a v nové verzi ROM se dočkáme.

Závěrečné hodnocení
Musím se přiznat, že původně jsem k tomuto zařízení přistupovat s nedůvěrou, hardwarové parametry byly špičkové, bál jsem se spíše spojení kapacitního displeje a Windows Mobile, protože jak jsem už zmínil v kapitole věnované popisu displeje, tento systém je stále primárně navržený pro ovládání stylusem. Kdyby nebylo prostředí Sense, pravděpodobně bych tak optimistický nebyl; v tomto případě se ale šikovným pánům v HTC povedlo veškeré nabídky a systémové programy přepracovat do takové podoby, která skutečně stylus k ovládání nepotřebuje. Komplikace mohou nastat snad jen v některých programech třetích stran, které jsou naprogramovány právě pro stylus. Není to myšleno tak, že takové aplikace nebudete moci ovládat, ale pro kliknutí na cíl (nabídka, tlačítko, zaškrtávací políčko…), budete zkrátka potřebovat více pokusů, protože prst takovou citlivost jako hrot stylusu nikdy nenabídne. Kapacitní displej na WM mě tedy ve finále příjemně překvapil a jestliže nepatříte mezi ty uživatele, kteří se pětkrát denně připojují na vzdálenou plochu, pravděpodobně si na něj zvyknete také.

- - -
HTC HD2 a HTC Touch Pro2 + Gigabyte GSmart S1200

A ještě jeden postřeh; když jsem se po týdnu používání vrátil zpět k HTC Touch Pro2, začalo se mi po prstovém ovládání a královsky velké úhlopříčce docela stýskat. Najednou jsem se ocitl ve zcela opačné situaci, kdy se mi nelíbilo tapání stylusem a raději jsem chtěl používat prst. Je to tak, na kapacitní displej jsem si zkrátka zvykl, a ač byly mé původní prognózy docela pesimistické, HD2 mi ukázal, že tomu tak není.

- - -
Srovnání s E-TENem M700, Gigabyte GSmart MS802 a HTC Hero

1 GHz procesor je velmi silným hnacím motorem; výdrž se přitom nijak dramaticky nesnížila, naopak mám pocit, že HD2 vydrží na jedno nabití déle, než starší Touch HD, který měl 1350 mAh baterii. Potěšila mě obrovská paměť RAM, bezproblémová práce s Wi-Fi a Bluetooth a velmi rychlá a přesná GPS navigace. A velikost? Té se opravdu není třeba tolik obávat. Na první pohled se může zdát, že je to obr, ale po několika dnech používání už vám to nepřijde a zvyknete si, a kapsu vám se svými rozměry také neroztrhne.

- - -
Srovnání s HTC X7510 „Advantage“ a jedna společná fotka

Výrobce telefon mimo jiné prezentuje jako multimediální zařízení, takže si pár rýpanců neodpustím. Především, pokud jde o stroj cílený na multimédia, tak proč jsou výsledky fotoaparátu tak průměrně, a dále kde je TV-Out a podpora USB Host? To jsou funkce, které by z HD2 dělaly opravdu dokonalý stroj a je škoda, že tohle HTC nedotáhlo až do konce.

Věřím, že vám tato recenze alespoň trochu pomohla s rozhodováním. Pokud máte přece jenom nějaké nejasnosti, můžete svůj dotaz napsat do našeho fóra, kde se problematice komunikátoru HD2 dále věnujeme. Navštívit můžete i naši galerii, kde naleznete kompletní sadu fotografií k recenzi + snímky pořízené 5 MPx fotoaparátem.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

69 komentářů

 1. Tak ten dialer s Billem Gatesem mě sundal
  Mimochodem pěkné zařízení a pěkná recenze

 2. Dotaz – lze uzivatelsky upravit hlavni screen Sense rozhrani? Predevsim by mne zajimalo zda jdou vypnout ty tri velke ikony na soft shortcuty a zda jde vypnout ty graf. efekty souvisejici s pocasim. Cilem by bylo dostat vic prostoru napr. pro kalendar. Dekuji, btw – pekna recenze.

 3. Nedá mi to a musím se zeptat. Proč je na některých screenech Sense v angličtině a na některých (a ve videu) je v češtině, zatímco systém v angličtině? A zkusím ještě trochu OT otázku – je možné toto Sense nějak dostat do HTC Touch Pro2? Ten Twitter tab a některé další novinky se mi opravdu líbí!

 4. A ještě se asi i sem vyplatí dodat užitečné tipy a triky k HTC HD2 z XDA Developers (řeší i některé problémy z recenze): [odkaz]

 5. Moc pěkná recenze. Můžete sem někdo hodit video jak jednou rukou píšete text, třeba smsku? Dosáhnete palcem v pohodě na všechny písmenka? Přiložené fotky mi jinak nepřijdou zas tak špatné. Spíše mi teď z recenze přijde jako problém vystouplý objektiv – že se fakt poškrábe, ale hlavně se při práci na stole opravdu dost nepříjemně Leo houpe.Prosím vás ještě o reakci kdo ho máte již nějakou dobu, tak jak ho vlastně nosíte v kapse nebo u pasu? Stále si to nedovedu představit. Děkuji za reakce Jarda.

 6. Pěkná recenze, jako ostatně vždy, odvádíte dobrou práci
  Měl bych ale k recenzi tři poznámky:
  1) velice mě překvapilo, že jste netestovali video DivX/XviD, kdo dnes používá MPEG…
  2) chybí upozornění na chybějící kameru pro videohovory, s rozšířením 3G sítě je už videotelefonování prakticky reálné, někomu by chybějící videohovory mohly vadit
  3) fotoaparát je mizerný, ale přesto by měly být v galerii neupravené fotky v původním rozlišení

 7. Pěkná recenze, jen bych měl menší opravu/připomínku. Bluetooth správce obsažený v telefonu nepochází od HTC – prakticky identický správce je i v Aceru F900 (taktéž Bluetooth 2.1). Řekl bych, že to bude standardní správce dodávaný s těmito bezdrátovými čipy.

 8. Plus v rozsirovani 3G siti je v rychlem mobilnim internetu a ne kvuli videotelefonovani.To jen k te chybejici predni kamerce,ktera nikomu chybet urcite nebude.

 9. Také chválím velmi pěknou recenzi, i když to je zde již standartem. Rád bych se zeptal jestli funkce USB hostu nemůže být jen softwarovým problémem a je pravděpodobné že by ji bylo možné později aktivovat? Zařízení je to pěkné jen nechápu proč HTC vždy musí zařízení o něco ochudit a tím jej pokazit, přední VGA kamrku mělo z řady touch snad každé zařízení, TV-out měl každý TPro a USB host také není nic nestandartní, nechápu proč se k tomuto rozhodli takto přistoupit, možná někdo z Vás ano? Škoda

 10. Špičková recenze, moc díky. Jen by to chtělo opravit to „telefon na jedno nabytí…“

  USB host by se opravdu někdy hodit mohl

  K těm videohovorům. Přední kamera by mi nevadila, ale mohlo by jít uskutečnit videohovor alespoň přes zadní kameru. Přece jen nepotřebuji, aby někdo viděl mě, ale mohl bych alespoň ukázat okolí někomu jinému.

 11. Ahoj, omlouvam se za naivni otazku, ale nemam v tomto smeru zadne zkusenosti… Ma toto zarizeni hard. Mam operator Vodafone. Pokud si zaktivuji sluzbu data, mohu pomoci tohoto zarizeni pristupovat na muj notebook a na internet ? Dekuji.

 12. Samozrejme ze muzes,pres Internetove Sdileni.To je standart funkce.

 13. Excel: co se mne tyce nejsem prakticky schopny krome prohlizeni dokumentu a jednoducheho zapisu do bunky udelat vlastne vubec nic dost zakladni vec jako je treba oznaceni vice bunek , tazeni „krizku“ bunky se vzorcem atd. je vlastne nemyslitelna – tedy dle meho nazoru PRACE s excelem je prakticky nemozna.

 14. Tak teda zariadenie je to impozantne (1GHz, 4,3″, RAM…), ale neviem sa zbavit pocitu, ze je to experiment via HTC. No mozno to bude zniet alibisticky, ale za mojho Polarisa by som ho nemenil: ked odmyslim moju uz mozno archaicku uhlopriecku 2,8″ a QVGA…ale vsetko to kompenzuje Dpad, ktory pouzivam stale castejsie a asi by som si veeelmi tazko zvykal. No, cakam dalej.

 15. díky za pěknou recenzi…
  Do světa WM jsem vstoupil před 3 lety, kdy jsem si pořídil za 18000 mio a701, které jsem do teď používal… a posledni rok jsem na podobné zařízení čekal. Dočkal jsem se a už jsem netrpělivě vyhlížel různé e-shopy a čekal, kde se jako první rozsvítí zeleně ikonka „skaldem“. Nevim, co mě to popadlo, ale v ten stejný den, kdy jsem si chtěl Leo objednat, jsem šel kolem obchodu kde měli iphone. Už jsem ho párkrát v ruce měl a počítače apple používám více než 15 let k práci, ale vadilo mi na iphonu spousta věcí, kvůli kterým jsem dal přednost WM. Ale najdenou se ve mně něco zvrtlo aprostě jsem si iphone 3gs z ničeho nic koupil… nechápu co mě to popadlo, když jsem takovou dobu, čekal na htc leo, ale prostě se tak stalo… Mám ho 3 dny. A musím vám přátelé říct jednu věc. Nechápu, proč jsem si ho nekoupil mnohem dřív . Jsem z něj úplně nadšenej a úplně jsem zapoměl na těch pár věcí, kvůli kterým jsem dával leta přednost windows mobile…

 16. Ahojte , som nový pužívateľ WM a mam jednu otázku . Vidím , že na Vami testovanom kúsku HTC HD2 máte češtinu a chcel by vedieť či dostanem do svojho HTC HD2 slovenčinu alebo ason češtinu a akým sposobom. Ďakujem

 17. to nemo:
  to se stylusem uz neni HD2
  Ale touch Pro2. Chce to cist a lepe se divat i na video…

 18. 1230 mAh??? Obávám se, že to ten přístroj dost zabíjí… můj HP s pididisplejem (oproti HD2 ) má skoro 2Ah…

 19. Jindřich Veselý

  Jiri, mam otazku.. to pridali jako novou fci to automaticke propojeni s FB na zaklade telefonniho cisla? protoze dodnes to dohledalo kontakty na FB na zaklade stejneho jmena a prijmeni jak v mobilu, tak na FB…

 20. Hmm.. no super recenze Moji E51 ceka pomalu odchod do duchodu.. Pockam jeste co vyleze z SE Xperie X10 a pak do toho bouchnu Mam jen takovy mozna stupidni dotaz – vsude u HTCek uvadene pocasi – jeho katualizace se provadi periodicky pres pripojeni k netu? Znamena to, ze takovejhle phone uz vlastne nelze mit bez datoveho tarifu? .. tak ci tak si ten tarif poridim, jen me pri cteni recenze napadlo, jak se takove pocasi updatuje..

 21. Windows Mobile jsem používal od roku 2001, do roku 2008. Poté jsem málem poslal HTC Kaiser proti zdi a řekl si, že do nové verze WM do takového telefonu nejdu. Náhoda mi do rukou přihrála za 3000,- iPhone. Do dneška tento telefon neměl konkurenta (z mého pohledu samozřejmě), ale podle této recenze a po shlédnutí videí musím říci, že HTC HD2 se jeví jako velice důstojný konkurent a já zvažuji porošení svého předsevzetí porušit čekání na WM7

 22. yanick: Ano je stahováno přes data . A mezi námi takovéto telefony, již bez datového tarifu nemá smyslu kupovat

 23. Mě by zajímalo jak je to s tím stylusem. Potřebuju si často něco napsat a stylus mi u tohoto zařízenmí proklatě chybí. V článku je fotka nakresleného ksichtíku-zajímalo by mě čím to bylo kreslené-jestli prstem, nebo tím stylusem…

 24. Touch HD2 mám už cca 2 týždne a musím povedať, že recenzia je skutočne vydarená a pomerne presne opisuje zariadenie. Ale niekoľko drobností tak úplne nesedeí. Napr. objektív fotoaparaátu netrčí až zmieňované 3 mm (v hornej zaoblenej časti možno), ale myslím, že je dôležitejšie uvisť cca 1,5 mm presah oproti zadnému krytu batérie.

  Ohľadom rýchlosti, ten nárast oproti THD je fakt výrazný. Kým THD mi jeden veľký dokument *.docx otvorí za 37 s, THD2 to stihne za úžasných 6 s. Rovnaký rozdiel je aj pri spustení iGo 8.3.

  Faktom je, že niektoré drobné položky je dosť problematické ovládať, chce to viac pokusov. Ale zo začiatku mi to nešlo vôbec. Chce to cvik.

  Malej kapacity batérie som sa obával. Pri porovnaní j batériou z THD je rovnako veľká, ale o 1 mm tenšia. To neznie dobre. Ale prekvapivo THD2 vydrží pri mojom používaní približne rovnako dlho, ako THD. V praxi to znamená každodenné nabíjanie pri intenzívnejšom využití, ale ak sa v piatok trochu krotím a cez víkend len trochu telefonujem tak nabíjam až v nedeľu večer.

  Predtým som mal HTC Sense nahraté už aj v THD, ale až teraz vidím, že všetky efekty sú na THD výrazne pomalšie. Dokonca ten rýchly procesor pomohol aj rýchlosti synchronizácie. Kým u THD trvala prá synchronizácia (spústa mailov, kontakty, úlohy, súbory, …) možno aj 20 minút (cez BT), na THD2 to prešlo možno za 4 minúty.

  Ale priznávam, že po dvoch týždňoch som HTC Sense vypol a vrátil som sa k štandarednému Today. Nie je také pekné, ale chýbajú mi úlohy.

  Ohľadom foťáku, fotí o čosi lepšie ako u THD. Ale hlavne to robí veľmi rýchlo. Aplikácia nabehne za nejaké 2 s a hneď aj zaostrí. Takže kliknutie na tlačidlo spúšte záber temer okamžite exponuje. A blesk je konečne použiteľný a prisvieti (ako bolo uvedené v recenzii) aj miestnosť.

 25. Mpr: Jednotlivé položky v Sense nelze nijak upravovat, ani vypnout ty animace počasí. Každá záložka má jednu svoji celou obrazovku, tzn. že žádné další místo pro kalendář by nebylo možné přidat.

  kapl.tom: Je to z toho důvodu, že některé screenshoty jsem dělal během prvních dnů testování a další během dopisování recenze, kdy jsem ještě doplňoval nějaké postřehy, abych toho pokryl co nejvíce. A v té době jsem měl přes registry aktivované počeštění Sense, takže proto jsou v češtině.

  mirbx: Díky za postřehy, tu informaci o chybějící kameře do recenze doplním. Já věděl, že jsem na něco zapomněl ;)

  psychopat: USB Host se řeší na fóru i na Xda-developers, ale zatím se opravdu neví, zda tam třeba tahle funkce je ale je softwarově vypnutá, takže uvidíme časem, ale moc nadějí tomu nedávám. A je to škoda, TV-Out a USB Host mi u HD2 chybí.

  nemo: Já nikde v recenzi nepíšu, že je výdrž špatná, naopak jsem se k celkové výdrži stavěl kladně a píšu, že je to lepší než třeba u původního Touche HD. Já jsem byl naopak z výdrže (vzhledem k přítomnosti 1 GHz CPU) příjemně překvapený.

  darius: Je to pouze počeštění Sense přes registry, nikoliv plnohodnotná čeština pro celý OS (ta ještě není k dispozici). Stačí v registrech na HKEY_CURRENT_USER/MUI změnit hodnotu položky CurLang na 405 (z původních 409).

  světa: Mám pocit, že v základu HD2 tohle neumí (nemám už možnost ověřit, protože jsem zařízení musel vrátit, aby se dostalo i na další redakce). Ale u starších HTC nebylo problém tuhle funkci aktivovat přes registry.

  diablo_ll: Tak to netuším, nicméně mě se jako první propojili právě ty kontakty, u kterých bylo shodné tel. číslo.

  lazaruslong: Ten „xichtík“ byl kreslený prstem.

 26. Jirko díky za odpověď.

 27. Chtěl sem ho koupit jak divý a nikde ho nešlo sehnat, všechny e-shopy mlžily že mo jak mají skladem, či na cestě do 5-ti dnů a prd. …až dneska sem ho objednal u Vodafonu ..za 14.500 ..trochu víc, ale zato hned a žádné nejasnosti s pofidérními eshopy.

 28. Díky za recenzi a Diamantovi za skušenosti, chci vyměnit Kaisera po dvou letech a HD2 bude zdárný nástupce

 29. to carlooser : Je mi to jasne Pocitam s tim.. Jen me to napadlo jako zajimavy dotaz neb moje N E51 fakt nestahuje nikdy a nic pokud ji nereknu.. Tak uvidime, pujdu si na nej nekde sahnout-zatim se bojim velikosti, ale co jsem se koukal tak je to ca +/- velike jako moje BlackBerry 8800 a na to jsem jiz docela zvyklej Jen se malicko desim vydrze-jsem z E51 zvyklej na tyden a BB mi vydrzi ca tyden tez (hodka volani denne, mejl..). Todle vsak ma byt spis hracka na hrani, takze volat se bude minimalne a spis bych to mel na net, film, hudbu, ukazovani fotek atd.. Na praci preci jen BB je BB

 30. Komplexni a neuveritelne dobre udelana recenze. Kdybych se poohlizel po nejakem smartphone, tak bych byl stastny za smartmania.cz. Takze, klobouk dolu.

  Ale ona se recenze na takovy pristroj dela sama, ze Jirko?

 31. Ďakujem za skvelú a podrobnú recenziu, mám námet na premýšľanie o tom, čím nahradím Kaisera.

 32. No tak to dopadlo jak jsem ocekaval. Pristroj je super az na par vyjimek. D-pad to je jasne a je to tu omlete ale ja si to neodpustim a stejne to napisu :D a kapacitni displej. Prijde mi ze s rezistivnim by se z nej dalo vytahnout mnohem vic.

 33. Dijgoho12: Ano, Remote desktop klient je standardní součástí systému Windows Mobile. Někteří výrobci jej sice ve svých ROM vyřazují, ale HTC nikoliv a u HD2 je tedy normálně dostupný.

  Aspire: Díky. Divil by ses, kolik času to zabere a sama se rozhodně neudělá. Zabrala mi dohromady několik desítek hodin práce, ale kdyby mě to nebavilo, tak to nedělám

  Jerii: Je to tak, Dpad už ale raději ani nezmiňuji, protože ten už dnes chybí u 90% WM zařízení (a je to škoda).

 34. dneska mi došla HD2ojka objednaná u Vodafonu a má USB host!

 35. Dejw : a jak jsi na to prisel ?

 36. mvp: ..no asi tak, že když ho připojím k notebooku, nabídne mi 3 možnosti na výběr …sychronizovat přes activesynch, nebo funkce „disk“ (zapl sem to a je a z HD2ojky se mi rázem stala usb klíčenka v počítači :o) …jednotka: „F“) ..a třetí je sdílet internet přes tento přístroj

 37. 4dejw: Tento tebou popisovaný stav věci nemá s USB Hostem nic společného

 38. Dejw: USB Host je funkce, která ti umožní k PDA připojit třeba externí myš, klávesnici, Flash disk… to, co popisuješ ty (nasdílení obsahu pam. karty na PC jako Flash disk) je funkce USB Mass Storage.

 39. Jiří Hrma: aha ..tak to sorry za mou nezkušenost …á já si roky myslel že tyhle dvě věci jsou to samé. …každopádně mám radost z nové hračky jako i z přítomnosti výstražné diody při nepřečtené sms ..myslel sem původně, že tam nic takového není.

 40. Skvělá recenze. Jako vždy. Snad se podaří srovnání se Samsungem Omnii II. Hlavně nádstavbová prostředí HTC sense vs. Samsung widgets.

 41. mdkill: Díky . Článek srovnávající uživatelské prostředí nových Samsungů vs. HTC Sense nemám v plánu. Ale TouchWiz jsem myslím celkem podrobně popisoval ve starším samostatném článku a Sense v této recenzi, takže si o tom myslím lze udělat nějaký obrázek.

 42. Chtěl jsem se zeptat – tápání prstem si člověk oblíbit sice může, ale jak to bylo s nepřítomností HW klávesnice? Musím říct, že i pro psaní jednoduché SMS vždy na TP2 použiju HW klávesnici, a zatím si myslím, že by mi chyběla Samozřejmě je HD2 o něco větší, takže možná ta SW je dostatečně komfortní?

 43. -pekr-: Podle mého názoru softwarová klávesnice nikdy nemůže nabídnout takový komfort při psaní jako ta hardwarová, zvláště ve srovnání s Touch Pro2, který má jednu z nejlépe řešených klávesnic vůbec. Na softwarové klávesnici se dá psát velmi dobře, tlačítka jsou velká a reakce dobré, takže se to dá, i když se přiznám, že nějaký delší text bych na tom psát nechtěl.

 44. prosím ťa, čím si robil screenshoty?

 45. Taky díkly za recenzi. Jen mě překvapila informace, že HD2 má jenom denní a měsíční náhled kalendáře. Skutečně je tomu tak? Týdenní náhled je nejpoužívanější a proto že chybí např. v HTC Hero s Androidem, rozhodl sjem se telefon nekoupit. Naopak jsme měl zato, že všechny telefony s WM mají i týdenní náhled, tak jak to je??? Dík za odpověď.

 46. XRay: Jeyo Mobile Companion 2.1
  DaG: Kalendář v HTC Sense nabízí denní, týdenní, měsíční a roční náhled (v recenzi jsem původně uváděl jen denní a měsíční – opraveno).

 47. cautem, akurat som narazil na tento clanok [odkaz] V clanku pisu ze upgrade na WM7 bude zadarmo. Zaujmalo by ma ako tam ten system dostanem (kde ho stiahnem) a ako to bude zo zarukou (kedze WM7 ma prist cca o rok a to mat HD2 v zaruke urcite budem).

 48. mesho: Všechny upgrade ROM budou k dispozici na webu htc.com, ale v případě Windows Mobile 7 bych byl hodně opatrný, vždyť zatím ten systém nebyl ani představen. Hovoří se sice o tom, že HD2 je zatím jediné WM zařízení, na kterém by teoreticky WM7 mohly fungovat, ale to je tak vše a další věci jsou nyní jen na úrovni spekulací. Třeba se upgrade dočkáme, ale já si myslím, že tomu tak nebude (i když ještě že máme Xda-developers).

 49. Výborná recenze!! prosím vás má HD2 také Windows Marketplace??? jako je to u touch 2 ??? dik

 50. HD2 má prý umět pracovat i jako router pomocí wifi. Umí?

 51. Jiří Hrma: Jak se Vám prosím povedlo rochodit Jeyo s Leem? Vůbec se mi nechce spojit

 52. hil: Ano, umí přes Wi-Fi sdílet mobilní připojení, píšu to v recenzi.

  jokeeman: To nebude problém Jeya, ale spíše nastavení připojení přes USB ve tvém PC. Máš správně nainstalovaný ActiveSync nebo WMDC? Standardní synchronizace ti funguje? Zkus Jeyo spustit vícekrát za sebou, mě se také někdy nechytne hned na první pokus (případně předtím ještě restartuj PDA).

 53. Jiří Hrma: tak nakonec to bylo ve firewalu, přeci jen sedmičky jej mají velmi podrobně zpracovaný. Takže vyřešeno, ale i tak díky!

 54. DIstributor na Slovensku pise ze bateria je 1500mA asi to bude nejaka chyba nie?
  [odkaz]

 55. Jiří Hrma: Dík za recenzi, měl jsem v plánu si HD2 pořídit a teď jsem pevně rozhodnut. Ještě k tomu „speciálnímu“ stylusu, je to nějak vyzkoušeno? funguje stejně přesně jako na rezistivních displejích?

  OT: ty fotky jsou pořízeny v ČL?

 56. HD2 je fakt rychlé, reakce systému jsou téměř okamžité, HD1 je proti tomu chcíplotina, ale je škoda, že k tomu, aby WM běhaly svižně potřebujeme 1GHz procesor. Do ruky je HD2 pro mě již dost veliké zařízení. Jinak paráda.

 57. p.s.: fotoaparát na HD2 konečně fotí hned po stisku, na HD1 člověk čekal i několik vteřin

 58. SweetheartL21: Psal jsem bleskovku o tom, že HTC chystá opravný patch, který má odstranit ten růžový nádech; tak uvidíme, s čím na nás přijdou.

 59. Konečně jsem se dostal k tomu přečísti si recenzi, opravdu kvalitní článek, děkuji. HD2 jsem měl půjčený jen přes víkend, takže moje dojmy budou možná trochu zkreslené, nicméně přidám pár postřehů.

  1. kapacitní displej – rozporuplné dojmy. Rozměry a rozlišení super, citlivost skvělá, avšak v kombinaci s UI Windows Mobile 6.x zatím naprostá katastrofa. Reálná použitelnost původní softwarové HTC klávesnice budí spíše usměv. Chápu, že jde o zvyk, ale vysvětlí mi někdo, proč se na ty znaky sice pohodlně prstem strefím, ale přesto píšou nebezpečně často úplně jiné znaky? Jako kdyby se špatně vyhodnocovala pozice prstu. Nestávalo se to pořád, ale přesto až příliš často. Nebo jsem mutant a mám vodivé jen některé prsty

  2. ovládání UI ve WM – i po cca 4 letech používání WM komunikátorů jsem si pořád nějak úplně nezvykl. Stylus je hezká věc, nabídka nejrůznějších free i placených aplikací pro WM úžasná, nemohu se však zbavit dojmu, že celé je to navenek (i přes několikaletý „vývoj“) amatérský bastl nějakého zarytého nadšence obdivujícího Windows 3.1. Se samotným hardware HD2 to samozřejmě nemá zase tak moc společného, nicméně volba platformy je důležitá a její realizace také.

  3. HTC Sense – na rozdíl od UI samotných WM 6 je to takzvaně katastrofa na druhou. HTC víceméně ze zoufalství látá všemožné díry v uživatelském ovládání WM a docela dobře se mu to daří, celkově na mne HTC Sense působí jako směšně iphonizovaná parodie na něco, co se v reálu nedá používat bez opravdového pocitu kvalitního UI. Chce to zjevně ještě pár let vývoje a výsledky se možná dostaví, momentálně je to použitelné jen napovrch. Jamile totiž jdete jen trochu do hloubky a chcete si alespoň trošku upravit funkcionalitu jednotlivých části Sense, narazíte na tuhý odpor. Takže jen ve zkratce – dalo by se říci, že to nějak zhruba funguje, krásně se to animuje, toť ale vše. A ještě dodatek – autory grafického tématu pro sekci SMS/MMS/e-maily bych poslal někam jinem než do asijské školy graficko-bojových umění, už od dob prvních verzí systémových nastaveb od HTC je to stále stejný paskvil.

  4. polohový senzor – bezvadná věcička, propojení na systém bez dodatečných tweaků atp. je opět menší tragédie. Vlastnosti nebudu zbytečně rozepisovat, chce to zkrátka rozumnou možnost jak vlasnosti senzoru nastavit pro aplikace.

  5. GPS – ve spojení s rychlým CPU a trial verzí Copilotu je to lahůdka, jiné navigační aplikace jsem neměl možnost vyzkoušet. Přesnost i citlivost GPS se mi líbí, na rozdíl od GPS v iPhonu 3GS se totiž GPS v HD2 chytá i na místech, kde je pro iPhone GPS signál velmi slabý. Velká škoda, že jsem neměl po ruce kameru, abych udělal nějaké srovnávací video přenosti a citlivosti GPS v městské zástavbě, je to opravdu rozdíl od iPhonu. Pokud je alespoň nějaký GPS signál, je přesnost obou zařízení přibližně shodná (Copilot 8 vs. Navigon 1.3), Copilot se ovšem trochu překvapivě (jen občas) zpožďuje až o cca 20 metrů. Důvod neznám, nebyl čas ani prostředky na to zjistit problém.

  6. fotoaparát – moc jsem nezkoušel, fialový nádech nebo spíš nafialovělé kolečko uprostřed obrazu bylo bohužel přítomno Malá glosa – buď HTC neví co vyrábí, z jakých součástek svá zařízení sestavuje, nebo prostě chtěli stihnout vánoční trh a zbastlili firmware.

  7. tlačítka v dolní části telefonu jsou prachsprostý plastový šunt s mizernou vůlí a kazí jinak poměrně dobrý dojem z dílenského zpracování.

  8. 1 GHz CPU – huráááááá, snad se konečně dočkáme rychlých zařízení s Windows Mobile Stále se mi však (klidně mne ukamenujte) zdají některé funkce WM i s tak rychlým CPU jakoby zabržděné – zvláště je to vidět na GUI WM, posuvu ikon programů, scrollování e-mailů apod. – je to prostě takové pořád znatelně trhané, nebo mám zkrátka o plynulosti jinou představu.
  9. WiFi – manipulace s prioritou WiFi a 3G/EDGE/GPRS je stručně řečeno divná. Je to jako u všech WM zařízení pořád takové buď a nebo. Poradíte někdo smysluplně fungující aplikaci, která bude automaticky řídit připojení přes WiFi a mobilního operátora a nebude tolik žrát baterii jako stále aktivní WiFi u HD2?

  10. webové prohlížeče u HD2 – IE ve WM 6.x je pro mne nepoužitelný, tragikomedie na prohlížeč. Opera Mobile je na tom o mnoho lépe, nicméně (už zase!) se prostě nedá moc používat bez záchvatů zkoušení, zda se na kapacitním displeji konečně strefím prstem na ten správný odkaz. Vykreslování stránek je dejme tomu v pořádku, realizace navigačních funkcí (míněno klikání na odkazy) v prohlížeči hrozná. Ve spojení s kapacitním displejem je to zatím utrpení, ovšem ve spojení se stylusem na dříve běžných zařízení s 0,5 GHz CPU s WM je to také směšně napoužitelné.

 60. Budík – máte někdo podobný problém? Hned napoprvé jsem zaspal. Budík jsem si nastavil podle zdařilého grafického rozhraní, vybral si vyzváněcí tón a usnul spánkem spravedlivých. Teprve druhý den jsem zjistil, že HD2 ignoruje toto rozhraní, zvuk lze nastavit pouze ve Nastavení – Nabídka – Nastavení – Zvuky – Upozornění – Upomínky, kde je stařičké nastavení WM5, zde navíc ani není možné zadat Opakovat. Něco je špatně, ale nevím co..

 61. Zdravim, prvne chci autorovi podekovat za obsahlou recenzi, bohuzel jsem ji cetl az po koupi, ale nevadi, jsem spokojeny.
  Mam problem, verim ze mne treba nekdo pomuzete.
  Mam SW Nav N Go a vyuzivam pres BT (BT com port) spojeni s TMC zarizenim. Trik je v tom, ze po kazdem zapnuti se WM ptaji jaky port chci pouzit, u predeslych WM se nastavil serial pro outgoing komunikaci a bylo. tady jsem cekal neco podobneho, ale presto se dotaz na zjisteni portu ukazuje pri kazdem zapnuti. pokud vite nekdo jak toto obejit, budu rad za radu.
  Ondra
  Ondral9(*)gmail.com

 62. 2Hooter: jo jde to… ale zadna slava to neni

 63. 2practicus: nikdy se ni nic podobneho nestalo. pravdou je ze porad neco zapomenu, ovsem vzdy aspon jeden zazvoni.
  co mne stve vic je ze u budiku je Snooze na 5min ale u kalendare a poznamek s upominkou taky! to je prd… kdyz si chci udalost pripomenout 2 dny pred tim a pak za X hodin to nejde zvoli, musim ji editovat.

 64. Ahojky, moc pěkná recenze.. ;) Perfektně udělaná, chválím.
  Mám dotaz.. Já strašně moc toužím po HTC HD2 ale přemýšlím spíše o koupi telefonu Htc touch HD.. Proto se chci taky zeptat.. Je mi 18 let, jsem studentka, telefon využiju spíše k psaní sms, volání, focení, internetu, hrám, atd.. Vím, že tyhle telefony jsou spíše pro podnikatele, ale chtěla bych poradit který z nich by mi víc seděl. Žádný jiný telefon se mi totiž nelíbí, proto se rozhoduji mezi tutěma dvouma Prosím poraďte, jsem ráda za Vaše názory a rady. Děkuji

 65. Kaaaciii: Stačí komentář napsat pod jednu recenzi (ten duplicitní jsem smazal). Co se týče výběru zařízení, napiš to raději do fóra – je tam přímo sekce „Jaké zařízení si mám vybrat?“. Díky.

 66. salis: Viz můj předchozí komentář – podobné dotazy je lepší směřovat přímo do fóra.

 67. Chtěl bych se zeptat, uvažuji koupil HTC HD2 a hledám nejvýhodnější koupi. Tím myslím za slušnou cenu a hlavně s dobrou podporovou. Takže mě napadá sunnysoft, czc.cz, alfacomputer ale pak sem objevil eshop T-mobile. Tam by mě přístroj vyšel na cenu o 1kkč levněji.

  Má to nějaká úskalí? Bude to brandovaný telefon s omezeními a nebo nepoznám, že je to přístroj od T-mobile a budu ho moci využívat na 100 % ??? Díky

  A ještě bych se zeptat, koupili byste tento a nebo raději HTC Desire nebo Samsung Galaxy S. Jde mi o to, aby byl přístroj co možná nejvíce stabilní, aby nenastala sitace, kdy při jízdě v autě se zapnutou Sygic navigací budu chtít zvednout hovor a vypne se mi třeba navigace, teda situace pro Windows Mobile multitasking docela všední. Velikostí displaye jsou všechny podobné, jen Samsung Galaxy S má AMOLED, ale zase nemá LED přisvícení, to mě od něho odrazuje. Je to maličkost, ale člověk jí 2x do roka chce použít a když nemůže, je to špatné.

 68. Tereza (neregistrovaný)

  Zdravím , nevíte co s tím když se mi mobil zničeho nic rozsvící když je zamčený a zhasnut ? nevím co s tím děkuju

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).