Domů » Bleskovky » Po těhotenském testu chytrá žárovka. Hackeři na ní rozjeli Doom, IKEA zakročila

Po těhotenském testu chytrá žárovka. Hackeři na ní rozjeli Doom, IKEA zakročila

Legendární střílečka z první osoby Doom není pojem pouze ve videoherním světě, ale zvláště oblíbená je také mezi počítačovými mágy. Ti se už dlouhá léta baví spouštěním pekelné střílečky na všech možných i nemožných zařízeních, která mají displej. Kromě tradičních předmětů, jako jsou kalkulačky, chytré televize či infotainmenty automobilů, se těm nejšikovnějším podařilo spustit Doom například na těhotenském testu nebo na TouchBaru u MacBooku Pro.

doom
Střílečka Doom je schopná běžet takřka na čemkoli

Jedním s posledních pokusů o spuštění hry Doom na chytrém zařízení se týkalo žárovky IKEA Trådfri GU10 345 RGB LED, o což se postarala skupina Next-Hack. Žárovka od švédského giganta pochopitelně nemá displej, proto hackeři využili externí zobrazovač, na který napojili základní desku MGM210L, která se svými 108 kB pohání chytrou část žárovky.

doom chytra zarovka
Stačilo připojit displej a rázem byla chytrá žárovka schopna spustit Doom

Je vcelku s podivem, že tak běžná věc, jako je žárovka, zvládne Doom spustit. Hackeři na svém webu popsali celý postup, jak toho dosáhli, a rozhodně se nejedná o jednoduchou záležitost. Ze svého počínání zveřejnili také video, nicméně to bylo s největší pravděpodobností na žádost společnosti IKEA staženo, stejně jako popis z oficiálního webu skupiny.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

16 komentářů

 1. Hackerem se rozhodně nesluší nazývat ty, kteří dělají právě takovéto počiny a pokusy…

 2. „Žárovka od švédského giganta IKEA pochopitelně nemá displej, proto hackeři využili externí zobrazovač, na který napojili základní desku MGM210L, která se svými 108 kB pohání chytrou část žárovky.“

  Nechápu… Co teda dělá ta žárovka jsem se v článku nedozvěděl. Krom toho, že spouší dooma :-/

 3. Nechapu, proc v zarizeni typu zarovka je procesor, pamet a podobne vynalezy. Nebo dnes uz zarovky nemaji ulohu vyrabet s co nejmensi spotrebou el. energie co nejvic svetla?

  • A ony se snad běžné žárovky přestali vyrábět nebo proč tu brečíš? Nebo protože ty potřebuješ šetřit, tak musí každej?

  • ved pokial su inteligentne, tak maju wifi aby sli ovladat na dialku a teda aj procesor s Ramkou

  • Kusik, v jeskyni přeci nepotřebuješ ani obyčejnou žárovku, tam ti stačí oheň, ne?

  • Anonym
   ohen se blbe reguluje po DALI sbernici. Mam ponekkud moderneji zarizeny dum. Sorac. Ten nechavan na dlouhe zimni vecery horet v krbu, pro prijemnou atmosferu. a diky tomu ze projektant pouzival mozek, neni treba mit zarovku s WiFi, jako naplast pro ty, ci nic jinyho neumi, nez vsude rvat bezdrat a akorat zasvinovat prostredi EMC rusenim

  • Nic jak EMC rušení neexistuje. EMC (elektromagnetická kompatibilita) je vědní obor zabývající se přizpůsobením zařízení tak, aby se navzájem nerušili. Jak může tento vědní obor způsobovat nějaké rušení je mi záhadou.

  • _qam_
   Napsat B O R D 3 L v luftě mi místní cenzor nedovolí proto chápu použití sousloví EMC rušení.
   Já odobně jsem taky velmi nadšenej, že už nechytím doma skoro nic a pokud chci poslouchat rádio, musím vyjet na město na kopec. V Brně je takový rušení, že je příjem v podstatě nemožnej. Zvláště výkonný rušiče jsou monitory (v této kategorii jsou i televize) a svý umí udělat i motor hnanej „invertorovou technologií“.
   Ve srovnání s 80 léty je nyní rušení brutální.
   No an „nahoře je to zamořený GSM, LTE, 5G, WiFi, WiFi 5GHz…
   Kde jsou ty doby co mě cyklicky štval jen radar v Sokolnicích a Tuřanech.
   Luf je dioslova „zamořenej“ VF B O R D 3 L E M.

 4. _qam_

  Docela Kusika chápu. Taky nerozumím tomu, proč v zařízení na výrobu světla musí být narvaný PC.
  žárovky (i když už to dlouho žárovky nejsou) mají být vybaveny „převodníkem“ elektřina/světlo s co nejvyšší účinností. (potřebujeme šetřit všichni – nejzelenější energie je ta, která se nemusela vyrobit.
  Proto nechápu proč se do toho dává takhle zbytečně „výkonný“ balastní HW co tu elektřinu „bezůčelně“ žere, aniž by svítil.
  Na ovládání světla je kýbl jednodušších a vcelku standartizovaných způsobů jak regulovat jas nebo barvu. Wifi a integrovaný PC není efektivní cesta.
  Jsou technoligie pro chytré nemovitosti (KNX, DALI, a spousty jinejch co umí komunikovat i po silových napájecích vodičích 230V)
  Aby v každým vypíanči, žárovce a obecně spotřerbiči byla integrovaná WiFi je cesta která nikam nevede. Zbytečná spotřeba tam, kam vedou dráty! Zbytečná implementace univerzálního „PC“ hardware, kde stačí jednoúčelový čip, kterých je halda všude.
  Toto není cesta úspory, ale zbytečného plýtvání-

  • A ty mikrokontroléry potřebné k fungování DALI a KNX jsou co?

  • _qam_
   Jednoduchý jednoúčelovky s mikroskopickou spotřebou a minimalistickým výkonem.
   Ono na reguilaci svítidla a příjem DaLi opravdu moc velký výkon nepotřebuješ.
   [odkaz]
   Na tomhle „železe“ nepustíš ani space invaders…
   Dáváme to do našich svítidel v práci. A opravdu to nemá WiFi.

  • S tím naprostý souhlas, jenže zapomínáš na to, že ne všichni si můžou dovolit nákladnou rekonstrukci elektroinstalace a integraci pokročilých systémů na automatizaci domácnosti.

 5. S tím naprostý souhlas, jenže zapomínáš na to, že ne všichni si můžou dovolit nákladnou rekonstrukci elektroinstalace a integraci pokročilých systémů na automatizaci domácnosti. A někdy to ani není možné. A takových případů je naprostá většina.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).