Domů » Bleskovky » Tohle musíte vidět. Lenovo představilo první notebook s ohebným displejem

Tohle musíte vidět. Lenovo představilo první notebook s ohebným displejem

Včera se v New Yorku odehrála konference Lenovo Accelerate 2019, na níž čínský gigant představil několik nových produktů. Kromě několika vcelku standardních notebooků byl odhalen vůbec první počítač s ohebným displejem.

Lenovo představilo první notebook s ohebným displejem
Lenovo představilo první notebook s ohebným displejem

Jeden velký ohebný displej

Odhalená novinka bude spadat do rodiny zařízení ThinkPad X1, byť její finální jméno zatím prozrazeno nebylo. Stejně tak neznáme její kompletní hardwarovou výbavu, demonstrován byl totiž pouze prototyp s tím, že finální prodejní vzorek dorazí někdy v průběhu příštího roku.

Meet the World’s First Foldable PC

Ohebný počítač od Lenova je v rozloženém stavu reprezentován jako tablet s 13,3″ displejem s Quad HD rozlišením na poměru stran 4:3. Panel je typu OLED, jeho výrobu má na starosti firma LG. Obrazovka je pochopitelně dotyková a podporuje high-endové stylusy Wacom.

Lenovo Worlds First Foldable PC 1

Zařízení lze v polovině přehnout a používat jej v režimu notebooku; v tu chvíli se displej rozdělí na dvě poloviny s přibližnou úhlopříčkou 9,6″. Na horní lze mít klasické prostředí systému Windows, na spodní softwarovou klávesnici či jiné ovládací prvky.

Lenovo’s foldable PC hands-on: this was inevitable

Zatím se však nezdá, že by mělo Lenovo připravené nějaké speciální funkce, podle dostupných obrázků se zatím novinka chová jako zlomený tablet v režimu na výšku. Zřejmě se vyčkává, zda Microsoft dovede do konce koncept „Lite OS“, který by mohl dorazit v příštím roce právě společně s tímto zařízením. Prozatím tedy na prototypu běží klasická Windows poháněná blíže nespecifikovaným procesorem od Intelu.

Mobilní zařízení s celodenní výdrží

V zavřeném stavu k sobě obě poloviny ohebného displeje téměř k sobě, úplně se ale nedotknou – kvůli zachování nutného rádiusu je zařízení v místě kloubu širší a v zavřeném stavu má klínovitý tvar. Zevnějšku je zařízení částečně potaženo umělou kůží, čímž imituje knihu.

Koženkové je i poutko, do kterého lze zasunout zmíněný stylus. Na těle počítače jsou déle k nalezení dva USB-C porty, stereofonní reproduktory a čelní fotoaparát doplněný o infračervenou Windows Hello kameru. Zařízení váží okolo 900 gramů, Lenovo slibuje, že i přesto bude mít celodenní výdrž a podporu rychlého dobíjení.

Vzhledem k tomu, kolik si výrobci smartphonů účtují za první ohebné smartphony, lze předpokládat, že i toto Lenovo nebude zrovna nejlevnějším zařízením.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments