Domů » Bleskovky » Tohle musíte vidět. Lenovo představilo první notebook s ohebným displejem

Tohle musíte vidět. Lenovo představilo první notebook s ohebným displejem

Včera se v New Yorku odehrála konference Lenovo Accelerate 2019, na níž čínský gigant představil několik nových produktů. Kromě několika vcelku standardních notebooků byl odhalen vůbec první počítač s ohebným displejem.

Lenovo představilo první notebook s ohebným displejem
Lenovo představilo první notebook s ohebným displejem

Jeden velký ohebný displej

Odhalená novinka bude spadat do rodiny zařízení ThinkPad X1, byť její finální jméno zatím prozrazeno nebylo. Stejně tak neznáme její kompletní hardwarovou výbavu, demonstrován byl totiž pouze prototyp s tím, že finální prodejní vzorek dorazí někdy v průběhu příštího roku.

Meet the World’s First Foldable PC

Ohebný počítač od Lenova je v rozloženém stavu reprezentován jako tablet s 13,3″ displejem s Quad HD rozlišením na poměru stran 4:3. Panel je typu OLED, jeho výrobu má na starosti firma LG. Obrazovka je pochopitelně dotyková a podporuje high-endové stylusy Wacom.

Lenovo Worlds First Foldable PC 1

Zařízení lze v polovině přehnout a používat jej v režimu notebooku; v tu chvíli se displej rozdělí na dvě poloviny s přibližnou úhlopříčkou 9,6″. Na horní lze mít klasické prostředí systému Windows, na spodní softwarovou klávesnici či jiné ovládací prvky.

Lenovo’s foldable PC hands-on: this was inevitable

Zatím se však nezdá, že by mělo Lenovo připravené nějaké speciální funkce, podle dostupných obrázků se zatím novinka chová jako zlomený tablet v režimu na výšku. Zřejmě se vyčkává, zda Microsoft dovede do konce koncept „Lite OS“, který by mohl dorazit v příštím roce právě společně s tímto zařízením. Prozatím tedy na prototypu běží klasická Windows poháněná blíže nespecifikovaným procesorem od Intelu.

Mobilní zařízení s celodenní výdrží

V zavřeném stavu k sobě obě poloviny ohebného displeje téměř k sobě, úplně se ale nedotknou – kvůli zachování nutného rádiusu je zařízení v místě kloubu širší a v zavřeném stavu má klínovitý tvar. Zevnějšku je zařízení částečně potaženo umělou kůží, čímž imituje knihu.

Koženkové je i poutko, do kterého lze zasunout zmíněný stylus. Na těle počítače jsou déle k nalezení dva USB-C porty, stereofonní reproduktory a čelní fotoaparát doplněný o infračervenou Windows Hello kameru. Zařízení váží okolo 900 gramů, Lenovo slibuje, že i přesto bude mít celodenní výdrž a podporu rychlého dobíjení.

Vzhledem k tomu, kolik si výrobci smartphonů účtují za první ohebné smartphony, lze předpokládat, že i toto Lenovo nebude zrovna nejlevnějším zařízením.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Výrobci mi stále víc a víc přesvědčují o tom, jak je tato technologie zbytečná.

  • Tak. mít NTB velikosti 15″jako mám doma, rozložit a mít. Dvojnásob přičemž klávesnice by byla v případě složeného stavu na druhé polovině virtuální s vibracemi nebo haot třeba či vysouvací a nebo na filmy to rozložit a otocitnalezato, to by zas tak zle nebylo… Takové konvertibilni jako 2in1 yoga atp prostě mít obří tablet obrazovku…jen ta spolehlivost vzhledem k ceně kterou by to mělo

  • No tohle je monitor velikosti 15 a když ho složíš, tak máš 7,5 netbook. Samozřejmě rád uvidim, až si budu moct 50″ televizi složit do 25″ obalu, ale třeba v případě tohohle zařízení bych měl radši 15″ tablet a externí klávesnici. Z mého úhlu pohledu je tohle použití naprosto stupidní. Proto píšu, že mi přesvědčují, jak je tato technologie zbytečná, protože jí neukazují na praktických věcech. Tím neřikám, že zbytečná je – logicky.

  • Jj já to jenom přelétl, ve složením stavu to má příjemné rozměry…v tomhle případě má ohebný displej tedy podle meho trochu smysl, u plnohodnotných ntb s velkými okny, u mobilu to tak nevidím.

  • Neasi. Misto toho, aby se snazili tomuhle dat nejaky smysl a mit duvod, proc by mel clovek udelat nespocet kompromisu pro ohebny displej, tak tu kazdy zkousi cim dal vetsi vol.ovinu.

 2. To je tragédia čo dnes dokážu vyprodukovať len aby boli prvý. To, že to je vhodné akurát do smetí už ich nezaujíma.
  Otras za toto by som nedal ani 5 €.
  Ohybný displej tu už máme už to nie je wau. Použiť sa dá hocikde takže nevidím dôvod vyrábať produkt ktorého využitie je horšie ako využitie produktu navrhnutého pred 15 rokmi…

 3. To je hnus tedy ?

 4. A já si na rozdíl od zdejších pesimistů a haterů myslím, že to smysl má a i když to sám nekoupím, určitě se to bude mnoha lidem hodit. Lehké, malé, s Windows. Na konzumaci obsahu, na úpravy obsahu na cestách, jako cestovní kancelář. Jde jen o to, jestli se ten displej bude ohýbat bez potíží, ale to se určitě taky časem vyřeší, další modely budou stále lepší.

 5. Možná by nebylo na škodu, kdyby se nejdřív zaměřili na to, aby čtvrtinu plochy netvořily rámečky, a až potom vymejšleli nepraktický wannabe cool inovace.

 6. Osobně zatím nevidím pro domácí používání u mobilů a notebooků žádný přínos s ohebnými displeji. využití bych viděl u hodinek, televize, monitor, el. papíru (tablet) … ovšem v případě, že by to šlo rolovat, tohle jsou jen začátky a prototypy, které teprve povedou k něčemu užitečnému.

 7. Spíše mi to připomíná jako ohebný tablet ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).