První telefon se systémem Tizen bude představen v únoru na veletrhu MWC

Již počátkem letošního roku jsme doufali, že letos spatří světlo světa první zařízení s operačním systémem Tizen, který je společným dítkem Samsungu a dalších společností v alianci. Nakonec naše očekávání musí vydržet do příštího roku a to konkrétně na Mobile World Congress v Barceloně, kde nebude chybět ani naše redakce. Podle slov prezidenta americké vývojové větve Samsungu, Geoffa Blabera, se tak stane v předvečer veletrhu, 23. února, kdy má být systém prezentován široké veřejnosti a zároveň exkluzivně představeno několik zařízení s tímto operačním systémem. Nepotvrdila se tak slova Eldara Murtazina z července, podle nichž Samsung ukončil vývoj tohoto operačního systému.

Dá se tedy předpokládat, že první smartphone s Tizenem vyrobí právě jihokorejská společnost, která se již dříve vyjádřila, že má v úmyslu vyrábět nejen telefony, ale rovněž chytré televizory, netbooky a systémy ve vozidlech založené na Tizenu. Bude zajímavé sledovat, zdali tato neznámá platforma na trhu uspěje nebo zda upadne v zapomnění jako dřívější dítko Samsungu, operační systém Bada.

Důležitým bodem k úspěchu by mohla být podpora vrstvy ACL (Android Compatibility Layer), umožňující spouštět na telefonech s Tizenem aplikace navržené pro Android. Otázkou je, zda se podaří Tizenu přijít s vyladěným a designově zajímavým systémem (podle screenshotů se podobá grafické nástavbě TouchWiz pro Android) a jestli má další systém na poměrně saturovaném trhu šanci na úspěch. 

 

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku