Domů » Bleskovky » Tim Cook se nadchl pro rozšířenou realitu: bude iPhone 8 konkurencí pro Google Tango?

Tim Cook se nadchl pro rozšířenou realitu: bude iPhone 8 konkurencí pro Google Tango?

Tim Cook se v poslední době netají tím, že jej fascinuje rozšířená realita. Co rozhovor, to alespoň krátká zmínka; například v posledním interview pro deník The Independent dokonce prohlásil, že rozšířená realita je pro něj stejně revoluční jako smartphone. Podle ředitele Apple není rozšířená realita technologií jen pro pár nadšenců, ale pro všechny, přičemž její kouzlo tkví v tom, že může lidem pomáhat v každodenním životě, a zároveň být zábavná.

augmented-reality-iphone

Cookovo nadšení z rozšířené reality by se mohlo promítnout i do příštího vlajkového iPhonu, který je nazýván jako iPhone 8 či iPhone X. Ten by se mohl podle analytiků stát prvním masově přijatým prostředníkem mezi skutečným světem a virtuálním obsahem v něm. Pro tuto oblast Apple úzce spolupracuje se společností Lumentum, která má údajně dodat do příštího iPhonu speciální 3D senzor schopný vnímat okolí, podobně jako to umí například technologie Google Tango. Firma Lumentum není v této oblasti žádný nováček, v roce 2010 například vyvinula pohybový senzor pro Kinect k Xboxu.

8991d7b5-c14f-4b30-9b89-deb3ba52069c

Je tak možné, že duální fotoaprát současného iPhonu 7s Plus bude u příští generace výrazně vylepšen o nové schopnosti vnímání prostředí. Pokud se tyto zprávy potvrdí, nebude chystaný iPhone zdaleka prvním zařízením podporujícím rozšířenou realitu, podle analityka Ming-Chi Kua však má být realizace v podání Apple 3 – 5 let před konkurencí.

shares

Trh se na nové iPhony velmi těší, když v Goldman Sachs v pondělí rozšířili zprávu o iPhonu a rozšířené realitě, vyskočily ceny akcií Apple na nejvyšší hodnotu v historii jablečné společnosti.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. Johny : Počuj Tim povedz zajtra v rozhovore niečo špekulatívne nech predám dobre akcie

  Tim : Nie je problém aj tak bude iphone 8 s rovnakým dizajnom akurát odstránime 2 dierky zo spodného grilu a aj tak sa toho predá aspoň 200 mega.

 2. Teď tu budu za …., ale to co je na prvním obrázku uměla má stařičká Lumie 800 s WP8, škoda, že to Microsofťáci zařízli pro W10.
  U nás mapy a virtuální navigace nebyla nic moc, protože tady nebyla databáze služeb, ale přesně takhle jak je na obrázku, jsem chodil po ulicích Londýna a nechal se navigovat Lumií.

  • Umela to Nokiacka apka a selkem fajn I v CZ

  • Teď sem se mrknul na svoji N8 (Symbian Bell) a aplikace se jmenovala Nokia City Lens. To jen při pohledu na ten první obrázek. Fakt škoda, že Nokia nepřidala na HW, měla v Beta Labs fakt super appky!

  • Ale nechcete na zaklade ilustracneho obrazku ktory nema s Applom nic spolocne usudzovat, ako bude asi rozsirena realita v podobe Applu pripadne vyzerat, vsak nie ? Dost by mi to pripominalo nasho premiera :-)

  • Toto je asi najtrapnejsi komentar, aky som cital za posledne obdobie.

  • Nikdo tu netvrdí, že to bude kopírka City Lens od Nokie. Jen jsem si posteskl, že to Microsoft zařízl a Apple bude tuhle myšlenku rozvíjet a podporovat. Byla to super vychytávka.
   Je mi jasné, že v názvu bude iCosi vzletného, ale zase až takový rozdíl v tom asi nebude. Rozšířená realita v City Lens se vztahovala pouze k navigaci v ulicích a v obchodních centrech a předpokládám, že to Apple rozšíří i o jiné možnosti.

  • A tiez sa tam spominal specialny HW ktorym ziadna lumia nedisponovala :-)

  • RadekLaz: Obrovský rozdíl bude min. v databázové komplexnosti a dost pravděpodobně navázání na OS/HW (spojení s hodinkami např.).
   Jinými slovy asi se bude jako již několikrát opakovat historie, ano, v ledasčem není Apple první, ale ledasčemu jako první dá smysl:)
   A ano, Nokia měla Qi, AOD, HAAC, Xenon, bla bla co jiní prostě prý jen sprostě kopírují, ale očividně něco dělala setsakra špatně a je v prachu dějin. Ale furt o ní čteme…. Kde jste byli, když vás Nokia potřebovala? Já jim nasypal jen jednou 15k za 6600, což jistě nestačilo:)

  • No rozhodně by do toho současného stavu měl jeden z mobilních hráčů pořádně šlápnout. Posledních pár let se mobilní trh pohupuje na místě a jediné zlepšování je v HW, ale ne v použitelnosti. Poslední revoluční krok udělal právě Apple se svým iPhonem. Rozhodně to nebyla revoluce v technologii, ale Apple dokázal dotáhnout tehdejší technologii k praktické použitelnosti. Od té doby se vlastně nic revolučního neudálo a to už je kolik? Plácnu 10 let?

  • UNI: Nokia padla na dotykáčích. Nedokázali to odladit, prostě zaspali dobu. Já jsem kdysi kupoval jen Nokia a po boomu dotykáčů jsem přešel na HTC a Sony s WM 6.5. Po úpravě (rozuměj odinstalaci nadstaveb) dokázali jakžtakž držet krok v uživatelském komfortu s iPhonem.

  • Představený iPhone měl tehdy tak jedinou tehdejší technologii, aku. Vše ostatní bylo překopáno (včetně bohužel toho jacku:) ).
   Pak překopal digitální distribuci.
   Pak překopal tablety.
   Pak překopal laptopy.
   Na posledních deset let toho stihl až až:)

  • Kupte uz konecne nekdo Vondrackovi iPhone :)

  • UNI jasně, že toho překopali spoustu, to všichni výrobci. Ale jedná se jen o postupný vývoj HW, SW a služeb. Poslední revoluce v mobilním segmentu byl přechod z tlačítkového mobilu k dotykovému. Já měl na mysli způsob ovládání, myšlení a vůbec používání mobilní technologie. Pod tím si představuji zmíněnou rozšířenou realitu, mobil, který budu moct používat na vše, od foťáku, přes navigaci, přes vlastní telefon až po PC a to plnohodnotně a bez kompromisů….., předpokládám, že si viděl Ironmana…. a jak navrhoval oblek atd….

  • RadekLaz: Tohle vše přeci splňovali Lumie. No dle jejich „úspěchu“ lze asi odvodit, že majorita uživatelů to nepotřebuje.
   Mávat před PC také můžeš, je na to několik technologií a opět, nikoho to netankuje, kdo by chtěl před PC mávat rukama 8 hodin…:)

  • UNI: Tak Nokia to zabila hlavně Systémem a slabým HW.
   Nokia měla jít zcela jistě do Androidu, Symbian sice nebyl tak špatný, ale mělo to slabý HW.

   Prostě v roce 2009/2010 to měla být Nokia s Androidem. Jednoznačně.

  • RadekLaz: BTW: Ironmana jsem viděl. No jak, měl svářečku, mlátil do toho kladivem a přidělával páskami. Žádná velká technika:D

   xzeit: Tak dnes „po znovu vynalezení telefonu“ je Nokia zmiňována spíše v souvislosti s WP, na S60 už opravdu nemá smysl (ono ani na to WP) vzpomínat. Ano, byla to vcelku inovativní společnost (no to období temna při refrešování všeho v modelu „i_“….) s velmi špatným řízením.

  • Nokia byla TOP no….škoda. Celkem by mě zajímalo, jaký by to bylo, kdyby Nokia nepadla :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).