Testujeme Vodafone Smart 4 Power: qHD displej, LTE, silná baterie a nízká cena (první dojmy)

Vodafone začal nabízet novou generaci svého Vodafone Smart. Čtyři jádra, podpora LTE, 5″ displej, NFC a další parametry vypadají díky ceně pod 5 000 korun velmi lákavě. Jak se jeví po pár dnech používání?

Co vás napadne při prvním kontaktu s Vodafone Smart 4 Power? „Hele, to vypadá dobře.“ A taky vypadá. Při prvním seznámení sbírá Vodafone Smart 4 Power kladné body, telefon totiž oproti předchozímu Vodafone Smart III (recenze) působí daleko vyspělejším dojmem. Pokud navíc máte základní představu o hardwarových parametrech a ceně, váš dojem bude pouze umocněn. Čtyřjádrový procesor, LTE či NFC se v cenové kategorii do pěti tisíc příliš často nevidí.

Oproti předchozímu modelu doznala současná generace z pohledu hardwaru slušného zlepšení. Jednojádrový Mediatek MT6575 byl nahrazen čtyřjádrovým čipem Mediatek MT6582 na frekvenci 1,3 GHz. Jádra jsou typu Cortex A7, nejedná se tedy ani tak o výkonný procesor, jako spíše o procesor úsporný. Sekunduje mu grafický čip Mali-400 MP a operační paměť má kapacitu 1 GB.

  

Displej novinky s úhlopříčkou 5″ nabízí pouze qHD rozlišení 960 x 540 pixelů. Jemnost tedy není nejvyšší, nicméně pozorovací úhly jsou díky technologii IPS velmi dobré, stejně jako barevné podání, byť na přímém slunci by čitelnost mohla být lepší. Ve výbavě samozřejmě nesmí chybět ani fotoaparát, který má rozlišení 5 Mpx, autofocus a LED diodu na přisvícení.

Svižné prostředí, LTE i NFC

K dispozici je taktéž přední kamerka na videohovory. Vodafone Smart 4 Power navíc podporuje technologii LTE pro rychlé datové přenosy či NFC umožňující snadné párování s ostatními Bluetooth přístroji – se sluchátky či například se SmartWatch 2 hodinkami jsem ho tedy propojil pouhým přiložením. Snímací čip je navíc chytře umístěný pod logem Vodafone, nebudete ho tedy pokaždé hledat. Bluetooth je v telefonu ve verzi 4.0, což je vzhledem k ceně velmi zajímavé. Jak se tedy jeví po pár dnech používání?

  

Vodafone Smart 4 Power se velmi příjemně drží v ruce a po zapnutí okamžitě zaujme plynulým prostředím, i když čas od času se při náročnějších úkonech lehce zapřemýšlí, ale není to nic hrozného. Mobil se příliš nepouští do žádných experimentů a prostředí je velmi podobné čistému Androidu. Z toho vyplývá chybějící pokročilá notifikační lišta, nicméně pokud je toto daň za skvělou rychlost samotného přístroje, přijde mi to jako velmi rozumná volba.

 
V Karlových Varech jsme na LTE síti se Smart 4 Power naměřili velmi slušné výsledky (více informací)

Od fotoaparátu zázraky nečekejte

Naproti tomu 5Mpx fotoaparát fotí opravdu velmi špatně. Drobnokresba je špatná až žádná, barevné podání nepřirozené, snímky mají velký sklon k přepalům. Fotoaparát má navíc značné problémy zaostřit, vždy když nemá dostatek světla, ostrá fotografie v šeru či v noci je většinou otázka náhody. Ani přepnutí na Noční režim pak ničemu nepomůže. Přední 0,3Mpx kamerka už uživatele Smart 4 Power svojí (ne)schopností cokoli rozumně zaznamenat pouze vystraší. Tohle se opravdu nepovedlo.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

 
Srovnání: Vodafone Smart 4 Power (vlevo) vs. Sony Xperia Z1

Problémy s padáním aplikace při navigaci

Na rovinu také musím přiznat, že jsem Vodafone Smart 4 Power prozatím nebyl schopný používat nepřetržitě. Poslední týden velmi často jezdím autem, a to na místa, kam neznám trasu. Z toho důvodu jsem musel velmi často používat navigaci a neustálé padání aplikace Google Mapy mi znemožňovalo plynulou navigaci.


Navigace jsme si v Google Mapách zatím moc neužili. Snad to vyřeší novější verze firmware.

Po přehození mé SIM karty do soukromé Xperie Z1 přitom navigace vždy fungovala bez problémů. Vodafone Smart 4 Power tedy pokaždé během cesty vozem skončil v přihrádce ve vypnutém stavu. Vodafone jsme již na tuto skutečnost upozornili a bylo nám řečeno, že chybu řeší nová verze firmware (FW 4.4.2-110FKN1), kterou do telefonu budeme instalovat, abychom mohli ověřit, zda tomu tak doopravdy je.

 
Hlavní obrazovka a nabídka s aplikacemi

Abych ale pouze nehaněl, použitý procesor, i přes své specifikace, příjemně překvapil herním výkonem. Asphalt 8 či GT Racing 2 rozjede Smart 4 Power bez větších problémů, takže jediné, s čím budete bojovat, je nedostatek úložného prostoru. Necelé 2 GB místa pro uživatele jsou opravdu žalostně málo. Naštěstí do telefonu můžete vložit microSD kartu (až 32 GB) a nastavit ji jako primární úložiště.

 
Přepínače v notifikační liště a informace o stavu paměti

Hardwarovou výbavu uzavírá Wi-Fi, Bluetooth 4.0, FM rádio, GPS a slot na microSIM kartu. Slibná by mohla být také výdrž 3000mAh baterie, kterou pořádně otestujeme a podrobnější hodnoty vám samozřejmě přineseme v chystané recenzi. Model Smart 4 Power zájemci u Vodafonu pořídí za 4 377 Kč, prodávat se začíná právě v těchto dnech. Tolik tedy k prvním dojmům z novinky Vodafone Smart 4 Power. Pokud vás na tomto smartphonu cokoli zajímá, využijte prostoru v komentářích. V recenzi se pokusíme veškeré dotazy zodpovědět.

Autor článku
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku