Domů » Bleskovky » Tesla představila Model Y: menší SUV s mrštností sportovního auta

Tesla představila Model Y: menší SUV s mrštností sportovního auta

Americká automobilka Tesla představila na včerejší konferenci dlouho očekávaný Model Y, tedy menší SUV, které doplňuje stávající produktové řady S, 3 a X a bude dostupné ve variantě s pohonem zadních kol, nebo 4×4. Novinka se má dostat k zákazníkům na podzim příštího roku a nabídne slušný dojezd i veškeré technologie, cena však prozatím zůstane vyšší.

Tesla Model Y blue

Musk se věnoval představení vozu pouze 5 minut ze své více než půlhodivé prezentace. Elektromobil bude následovat stejné cenové schéma, jako předchozí Model 3 – jako první půjdou příští rok do prodeje lépe vybavené vozy s delším dojezdem a vyšší cenou. Ta bude začínat na 42 700 amerických dolarech, tedy zhruba 970 000 Kč, dojezd je poté 480 km. V nejvyšší výbavě pak vůz podle konfigurátoru vyjde na 75 000 dolarů (1 700 000 Kč).

tesla model y

Nejlevnější varianta přijde za 2 roky

Cenově nejdostupnější varianta, začínající na 39 000 dolarech (880 000 Kč) s dojezdem 370 km by se měla do prodeje dostat v roce 2021. U slibovaného Modelu 3 však Tesle trvalo 3 roky, než se dostala na při představení slibovanou cenu 35 000 dolarů (necelých 800 000 Kč), automobilka však předpokládá, že vzhledem k aktuálnímu trendu SUV se Modelu Y prodá více než Modelů 3 a X dohromady a na nižší cílovou cenu se dostane mnohem dříve.

Tesla Model Y interior

Dojezd u nejvyšší bateriové verze bude dosahovat 480 kilometrů, při koupi Performance paketu se pak majitelé mohou těšit na zrychlení z 0 na 97 km za 3,5 vteřiny. Interiér bude podobně minimalistický jako u Modelu 3, tedy s 15 palcovou dotykovou obrazovkou. Standardně vůz nabídne 5 míst k sezení, bude však možné doobjednat další dvě sedačky, celková kapacita tedy vzroste na 7 pasažérů. Standardem je pak panoramatická skleněná střecha, i přesto však Musk očekává nejvyšší možné hodnocení bezpečnosti vozu. Samozřejmostí je pak možnost přikoupit funkci autopilota.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments