K vybraným smartphonům Xiaomi dárek zdarma

Domů » Bleskovky » Tesla představila Model Y: menší SUV s mrštností sportovního auta

Tesla představila Model Y: menší SUV s mrštností sportovního auta

Americká automobilka Tesla představila na včerejší konferenci dlouho očekávaný Model Y, tedy menší SUV, které doplňuje stávající produktové řady S, 3 a X a bude dostupné ve variantě s pohonem zadních kol, nebo 4×4. Novinka se má dostat k zákazníkům na podzim příštího roku a nabídne slušný dojezd i veškeré technologie, cena však prozatím zůstane vyšší.

Tesla Model Y blue

Musk se věnoval představení vozu pouze 5 minut ze své více než půlhodivé prezentace. Elektromobil bude následovat stejné cenové schéma, jako předchozí Model 3 – jako první půjdou příští rok do prodeje lépe vybavené vozy s delším dojezdem a vyšší cenou. Ta bude začínat na 42 700 amerických dolarech, tedy zhruba 970 000 Kč, dojezd je poté 480 km. V nejvyšší výbavě pak vůz podle konfigurátoru vyjde na 75 000 dolarů (1 700 000 Kč).

tesla model y

Nejlevnější varianta přijde za 2 roky

Cenově nejdostupnější varianta, začínající na 39 000 dolarech (880 000 Kč) s dojezdem 370 km by se měla do prodeje dostat v roce 2021. U slibovaného Modelu 3 však Tesle trvalo 3 roky, než se dostala na při představení slibovanou cenu 35 000 dolarů (necelých 800 000 Kč), automobilka však předpokládá, že vzhledem k aktuálnímu trendu SUV se Modelu Y prodá více než Modelů 3 a X dohromady a na nižší cílovou cenu se dostane mnohem dříve.

Tesla Model Y interior

Dojezd u nejvyšší bateriové verze bude dosahovat 480 kilometrů, při koupi Performance paketu se pak majitelé mohou těšit na zrychlení z 0 na 97 km za 3,5 vteřiny. Interiér bude podobně minimalistický jako u Modelu 3, tedy s 15 palcovou dotykovou obrazovkou. Standardně vůz nabídne 5 míst k sezení, bude však možné doobjednat další dvě sedačky, celková kapacita tedy vzroste na 7 pasažérů. Standardem je pak panoramatická skleněná střecha, i přesto však Musk očekává nejvyšší možné hodnocení bezpečnosti vozu. Samozřejmostí je pak možnost přikoupit funkci autopilota.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

7 komentářů

 1. Viktor (neregistrovaný)

  TEchnicky SLAby ocucany bonbon, jako ostatni modely.

 2. zipiik (neregistrovaný)

  Tuší autor, že mrštnost není zrychlení? Jak může mít sedmimístné SUV plné baterií o hmotnosti minimálně 2t mrštnost sporťáku? To si „pan Tesla“ předefinoval fyzikální zákony o strevačnosti, dostředivých a odstředivých silách?

  • lerion (neregistrovaný)

   Tesla je proste nejlepsejsi a nejuzasnejsi. Nechapes? Jednou nas Elon Musk vsechny dostane na Mars za Michaelem Jacksonem!

   • Syfon (neregistrovaný)

    Lerion

    Přinese latinku domorodým Marťanům a víru. Začne studovat jejich gramatiku, abychom mohli sepsat společnou sbírku Marťanské poezie a Zemmarťanskou epopej.

    Každý bude bydlet ve předem vybraném kráteru přiklopeném dřevěným výkem, aby neunikal vzduch, než vyroste dostatečně zalesněná fauna, což bude do měsíce, dvou.

    Proč by měla být nejúžasnější? 🤣To nikdo netrvdi. Proč ti vadí, že se někdo snaží dostat se na Mars? 😀

   • Ano mcezo, přispějí ti na misi na Mars a požadavek bude bez návratu, aby si tam zůstal na vždycky

  • Petr (neregistrovaný)

   Možná se zkuste svézt a pochopíte, že celková váha je stejně důležitý údaj jako její rozmístění a protože jsou baterie pod podlahou a těžiště je tak nejníž jak to jen jde, sedí auto nadprůměrně dobře.
   Když se podíváte na dobový tisk, stejně se lidé v začátcích posmívali vlakům, autům…

   • zipiik (neregistrovaný)

    2t auto se špatně rozloženou hmotností musí být peklo, což o Tesle netvrdím. Já se neposmívám Tesle, ale naprosto nesmyslnému srovnání s mrštností sporťáku…ať už se sporťákem srovnávají Teslu nebo SUV od BMW. 2t SUV nebude mrštnější než Lotus 7 nebo Miata. Hmotnost a fyzika udělají své.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *