Domů » Bleskovky » Tesla pracuje na vlastních čipech pro AI: plně autonomní vozy do dvou let?

Tesla pracuje na vlastních čipech pro AI: plně autonomní vozy do dvou let?

Elon Musk na konferenci o strojovém učení NIPS oznámil, že jeho automobilka Tesla vyvíjí vlastní hardware pro autonomní vozy. Mělo by se jednat právě o specializovaný čip pro AI, který by měl přinést velký posun v kvalitě autopilota Tesly.

O projektu se poprvé objevily spekulace již v září, přičemž tehdy na veřejnost prosákly i informace o údajném týmu 50 lidí pracujících na tomto úkolu.

Tesla dokončila obří baterii v Austrálii včas, Elon Musk „vyhrál sázku“

Proč se Musk rozhodl práce na vlastním procesoru potvrdit právě nyní není jasné, ale neopomněl v souvislosti s tím zmínit svůj ambiciózní plán na zcela autonomní vozy do dvou let, v nichž by mohli pasažéři například spát či se prostě ani pasivně nevěnovat řízení.

Nedávno představený kamion Tesla Semi

V současnosti Tesla používá pro své strojové učení grafické procesory NVIDIA, které nejsou přímo optimalizované pro tento druh práce. Vlastní specializovaný a plně optimalizovaný hardware by tak jistě zvýšil efektivitu výpočtů a pomohl Tesle dosáhnout vysněného cíle, ale horizont dvou let považuje většina odborníků stále za nereálný.

Zajímavá byla také Muskova úvaha zmíněná na stejné konferenci, v níž naznačil, že se podle něj autonomní systémy stanou „chytřejší“ než lidé již během pěti až deseti nadcházejících let. To by ale předpokládalo velmi rychlý vývoj až téměř revoluci na poli umělé inteligence, což je důvod, proč ani v tomto případě experti s nenapravitelným vizionářem Muskem povětšinou nesouhlasí.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments