Domů » Bleskovky » Tesla dokončila obří baterii v Austrálii včas, Elon Musk „vyhrál sázku“

Tesla dokončila obří baterii v Austrálii včas, Elon Musk „vyhrál sázku“

Jižní Austrálie trpí častými výpadky dodávek elektřiny a zhruba před rokem zažila i plošný blackout. Na vině je možná až přehnaná honba za čistou energií. Větrné elektrárny, které nahradily původní uhelné, nejsou schopné vyrábět elektřinu rovnoměrně a v závislosti na počasí jí často vyrábějí nedostatek, nebo naopak přebytek, což má za následek právě nestabilní dodávky energie pro obyvatele.

Elon Musk: pět faktů, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeli

Australská vláda se před několika měsíci rozhodla na řešení najmout americkou Teslu, která slíbila problém vyřešit stavbou největší baterie světa.

Jak ale víme, Tesla není zrovna synonymem k dodržování stanovených časových termínů a závazků, takže se vyrojily pochybnosti o tom, jestli bylo její angažmá vhodnou volbou. Na to reagoval její šéf Elon Musk tím, že na Twitteru veřejně slíbil dokončení do 100 dnů, jinak prý Tesla vše zaplatí sama.

Tesla však všechny překvapila a gigantickou baterii dokončila se značným předstihem (odpočet začal koncem září). Podle tiskové zprávy místní vlády již totiž celý systém stojí a během následujících dní bude otestován a následně zapojen do ostrého provozu.

Baterie disponuje neuvěřitelnou kapacitou 129 MWh, která by podle propočtů měla zajistit dostatek energie pro 30 000 domácností po dobu zhruba jedné hodiny.

Celková cena není jasná, protože baterie je součástí většího projektu realizovaného Teslou v Austrálii. Odhaduje se však, že australská vláda zaplatí za světový unikát nejméně 50 milionů USD, tedy něco přes miliardu korun.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

7 komentářů

  1. U nas by za 100 dnu nevyridil ani povoleni….

  2. No výborne, takže preto sa nestíha s výrobou Modelu 3…asi sa Elon s nikým o nič nestavil.

  3. A odkdy je kapacita v MW?

  4. Jeste stesti, ze u nas mame dve precerpavaci elektrarny. Daleko efektivnejsi a cistsi zalezitost nez tohle :)

  5. Majú používať ledky, a veľké mesta zhasinat reklamu na noc ???? možno by im stacila aj ta slnečná a veterná, ked uz vodu tam nemaju

  6. Tři ;-) Dlouhé Stráně, Dalešice a Štěchovice, na kterou jste zapomněl? :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).