Cena:

Tesla je v Norsku nejprodávanější značkou. 75 procent nových vozů jsou elektromobily

Tesla Model 3 unsplash charlie deets

Tesla zaznamenala další rekord. Jedná se o nejprodávanější značku automobilů za rok 2021 v Norsku. Tato severská země je kolébkou elektromobility a dokazuje to i svými ambiciózními cíli v této oblasti. Mnohé země slibují konec spalovacích motorů do roku 2030 nebo 2035. Norsko šlo ještě dál a prodej nových vozů pouze s elektrickým pohonem zavede už od roku 2025.

Podle aktuálních čísel takový cíl ale není žádným sci-fi. Celkem 64,5 % prodaných vozidel za rok 2021 bylo čistě elektrických, což představuje 10% nárůst oproti předchozímu roku. Podíl nových vozů s benzínovými motory nyní dosahoval pouhých 4 % a podobnou část trhu obsadily naftové vozy. Zbylou část trhu v podobě 27 % zaujímají hybridy.

Zajímavé je také to, že Tesla má obrovský podíl na norském trhu i přesto, že aktuálně nabízí pouze dva modely. Nejpopulárnějším vozem je tam Tesla Model 3 a čtvrtou příčku v prodejnosti zaujal Model Y. Mezi nimi najdeme Toyotu RAV4 a pak další čistý elektromobil Volkswagen ID.4. Žebříček ale i dále obsahuje velké množství elektromobilů. Na osmém místě se umístila dokonce i Škoda Enyaq. Populární je ale i Ford Mustang Mach-E nebo Audi e-tron.

Kromě zakapotovaného předku prakticky nepoznáte, že se jedná o elektromobil.
Populární je v Norsku také Volkswagen ID.4 (Zdroj: vlastní)

Norsku do splnění jeho ambiciózního cíle zbývají ještě tři roky, ale už nyní to vypadá, že je na dobré cestě. Z toho bude samozřejmě nejvíce profitovat Tesla, která svůj podíl na tomto trhu bude ještě navyšovat, obzvláště s příchodem nových modelů a zlepšování dostupnosti svých produktů.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.