TOPlist

Test Audi e-tron: pozdrav z budoucnosti

audi e tron recenze

Pokud se řekne Audi, každému se zřejmě kromě notoricky známého loga se čtyřmi kruhy vybaví slogan „náskok díky technice“, a právě jejich elektrické SUV tohle dokonale splňuje. E-tron je doslova prošpikovaný moderními technologiemi a když si do něj poprvé sednete, budete si připadat jako ve vesmírné lodi, a krátce na to se do něj zamilujete.

Až se o něco více rozkoukáte, pravděpodobně se pozastavíte nad tím, kam se poděla zpětná zrcátka. Ve formě příplatkové výbavy v hodnotě 45 tisíc je totiž můžete nahradit kamerami, které přenášejí obraz do displejů ve dveřích. Z počátku jsem měl k tomuhle prvku výhrady a bál jsem se, jak si na obraz ve dveřích zvyknu, ale po pár dnech ježdění už mi to ani nepřišlo.

Audi e tron 17

Audi E-tron ale nevypadá futuristicky pouze zevnitř – díky kamerám, agresivnímu designu, a také poměrně výrazné modré barvě, ve které jsem vůz testoval, působí jako z jiného světa i při pohledu zvenčí. Stačilo zastavit na křižovatce či parkovišti, a hned zafungoval jako magnet na pohledy kolemjdoucích.

Audi e tron 18

Pokud si e-tron v nějaké výraznější barvě pořídíte, připravte se na to, že zkrátka budete středem pozornosti. Na druhou stranu, šedivá či bílá verze, které jsem po Praze také potkával, působí o poznání decentnějším dojmem.

Řídit ho je za odměnu

E-tron je v útrobách stále to staré dobré a precizní Audi. Interiér je v obležení prémiových materiálů, a v kožených sedačkách se budete cítit skvěle i po delší jízdě. Vůz vychází z platformy MLB (Audi Q5), nicméně výrobce ji řádně upravil. Uvnitř vozu je dostatek prostoru na předních i zadních sedačkách, což ocení zejména vyšší postavy. Prostorný je i zavazadlová část, která má objem 600 litrů.

Audi e tron 06

Na jedno nabití v případě e-tronu ujedete přibližně 330 až 350 kilometrů, hodně ale záleží na stylu jízdy. Papírově sice výrobce uvádí dojezd až 411 km (WLTP), ale vzhledem k tomu, že není dobré baterii „dojíždět“ úplně na nulu, je reálný dojezd nižší. I když, ona to reálně nula stejně není, jelikož e-tron i jakýkoliv jiný elektromobil si ještě nechává přibližně 8% rezervu.

Audi e tron 23

Asi vám nemusím říkat, jak razantní je u elektromobilů akcelerace. Tenhle 2490kg macek to z nuly na sto zvládne jen za 5,7 sekundy. Pokud budete pedál mačkat agresivněji, půjde celková dojezdová vzdálenost logicky dolů. Pohon 4×4 v tomto případě zajišťují dva asynchronní elektromotory. Pod kapotou máte poctivých 408 koní, což při točivém momentu 664 Nm (při 300kW overboostu) vytváří velmi solidní zážitek. Zrychlení je slušné, ale zároveň dost jemné. Na typický „kopanec“ do zad, kterým byste ohromili pasažéry, tady zapomeňte. Maximální rychlost je rovných 200 km/h.

Asynchronní elektromotory mohou po krátkou dobu poskytovat vyšší výkon. Tato funkce je k dispozici po dobu maximálně osmi sekund. Během této doby se výkon elektromotoru vpředu zvýší ze 125 na 135 kW, zatímco elektromotor vzadu dosahuje 165 kW místo 140 kW. To představuje zvýšení celkového výkonu o 13 procent na 300 kW. Rovněž u celkového točivého momentu dochází k výraznému zvýšení o více než 18 procent z 561 na 664 Nm.

Audi e tron 11

Inženýři v Audi velmi dobře vyřešili systém automatické rekuperace (nejprve se aktivuje rekuperace brzdné energie pro dobíjení baterie + tu jsou v záloze kotoučové brzdy). Automatický režim od Audi zohledňuje podklady navigace a okolního provozu díky integrovaným radarům. Pokud se před vámi nenachází žádný vůz a jedete například po rovině, auto jednoduše „plachtí“ a nerekuperuje.

Audi e tron 13

V případě, že se před vámi nachází auto, nebo jedete z prudšího kopce, spouští se rekuperace automaticky. Z počátku jsem si na tohle řešení musel chvíli zvykat, nicméně po pár hodinách ježdění už jsem automaticky režim rekuperace jinak nevnímal. V případě, že by vám nevyhovoval, lze jej v nastavení vypnout či přenastavit jen na rekuperaci brzdovým pedálem.

S řízením a parkováním vám pomáhá plejáda nejrůznějších jízdních a bezpečnostních asistentů. Samozřejmostí je automatická jízda v pruzích (ruce samozřejmě musejí zůstat na volantu) či adaptivní tempomat. Auto také hlídá, zda sledujete, co se děje před vámi a netrávíte příliš mnoho času díváním se do displejů ve středovém panelu.

Rychlonabíjecí stanice zatím spočítáte na prstech jedné ruky

V útrobách e-tronu se nachází 95 kWh baterie. Já jsem nejčastěji dobíjeli u 50kW DC stanic, kde vám postačí přibližně 30 minut pro dobití na dalších přibližně 100 kilometrů. Těch je po České republice celkem dost. Plné dobití pak zabere okolo 75 minut.

E-Tron ale umí až 150 kW DC dobíjení (stejnosměrný proud), se kterým 200km dojezd naládujete za zhruba 20 minut. Tyto dobíjecí stanice se ale teprve budují. Jednu 170kW od E.ONu najdete ve Vystrkově u Humpolce, jednu má ČEZ v Praze, a nejnovější od IONITY vyrostla na dálnici D5 u Berouna (ta umí až 350 kW). Ani v tomto případě ale nepočítejte s tím, že by se do baterie ládovalo 150 kW do 100 %, zhruba mezi 70 až 80 procenty se dobíjecí křivka lineárně zpomaluje.

Střídavý vs. stejnosměrný proud

Dobíjet můžete i střídavým proudem, ale tady pozor – první generace e-tronu podporuje pouze 11 kW, protože pro dobíjení střídavým proudem se používá jednofázový usměrňovač ve voze, který má standardně 7,4 kW, a přes ten se dobíjí baterie (Tesla například umí 3 fáze a maximálně 16,5 kW).

V případě stejnosměrného proudu se energie ukládá rovnou do baterie, díky čemuž je možné dosahovat až na 150 kW. Novější verze e-tronu v rámci příplatkové výbavy nabídne 22 kW na střídavý proud, v základu je vždy 11 kW.

Nabíjení je potřeba plánovat

Audi e-tron byl první elektromobil, který jsem testoval a chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na to, jak musí takový majitel elektromobilu přemýšlet a plánovat. Na rovinu říkám – je to zcela odlišné. U svého osobního auta se spalovacím motorem člověk dojezd tak nějak neřeší. Když se blíží „hladové oko“, prostě dojedete k nejbližší čerpací stanici a je po problému. V případě elektromobilů je ale nutný trochu odlišný přístup.

Vzhledem k tomu, že jsem nemohl dobíjet v podzemní garáži v místě, kde bydlím, byl jsem odkázaný pouze na síť nabíječek v mém okolí. Těch naštěstí nebylo málo, ale kdybych mohl dobíjet přímo v místě svého bydliště například přes noc, bylo by to o poznání příjemnější. Smysl dává i možnost dobíjení v práci.

Povinnost firem budovat nabíječky

Evropská směrnice 2018/844/EU z roku 2018 se zabývá rozvojem infrastruktury pro elektromobilitu a firmám rámcově předepisuje minimální počty dobíjecích stanic a deklaruje požadavky na instalaci kabelovodů pro jednotlivá parkovací místa. Jelikož se ale jedná o evropskou směrnici, je nyní na členských zemích, jak ji integrují do vlastních právních řádů.

České firmy však toto v dohledné době budou muset řešit, jelikož možnost od dobíjecích stanic zcela upustit ve směrnici chybí. Týkat by se to mělo jiných, než obytných budov, které mají více než 10 parkovacích slotů.

Na delší vzdálenosti je nutné dopředu plánovat, kde budete dobíjet. U nabíječek s větším počtem stojanů je to bezproblémové, nicméně na menších dobíjecích stanicích jsem se během týdenního testování dostal do situace, kdy byly oba stojany obsazené a přede mnou čekala ještě další dvě auta. Vzhledem k tomu, že jsem měl ještě dojezd okolo 90 km a nechtěl jsem trávit čas čekáním „ve frontě“, rozhodl jsem se popojet k další nejbližší dobíjecí stanici.

Audi e tron 09

Síť nabíječek se sice neustále rozšiřuje, ale občas je zkrátka nutné počítat s tím, že si počkáte. Já jsem byl rád, že jsem nejel úplně „na doraz“, jinak bych byl holt musel čekat. Provoz elektromobilu (v přepočtu na kilometr) je všeobecně levnější než v případě aut se spalovacím motorem, ale nedá mi to, abych vtipně nedodal, že to, co jsem ušetřil na kilometrech, jsem úspěšně projedl v McDonald’s při čekání na dobití baterie :-)

Elektromotor se nachází vepředu, nicméně pokud zvednete víko od kapoty, příliš mnoho toho neuvidíte. V tomto prostoru rovněž najdete box, ve kterém je uloženo několik typů dobíjecích kabelů. Ne vždy jsou ale potřeba, na řadě nabíječek už je přímo najdete, podobně jako tankovací pistole u klasických pump.

Protože se jedná o elektromobil, budete si muset zvyknout na to, že motor není nijak slyšet. To je velmi příjemné, a když jsem si po týdnu testování sedl do svého auta, připadal jsem si najednou jako v traktoru. V e-tronu se vám nic takového nestane – pocit ze skvělé jízdy ještě umocňuje vzduchový podvozek s možností regulace.

Cena za 1 kilometr

Pokud pominu vyšší pořizovací cenu, což v případě e-tronu platí dvojnásob, pak mezi další lákadla elektromobilů jednoznačně patří nižší provozní náklady, nicméně hodně záleží na tom, kde dobíjíte. Uvedu několik příkladů:

1) Mám možnost dobíjet doma. To je ta úplně nejlepší možnost, buď pomaleji klasickou 220V zásuvku (to je spíše nouzovka), nebo ideálně přes 400V. Výpočet si ukážeme na ceníku PRE, kdy budeme počítat s dobíjením v nízkém tarifu (omezení na 8 hodin/den). Abyste tento tarif získali, musíte logicky vlastnit elektromobil, nicméně po dobu 8 hodin jej můžete za sníženou cenu používat v rámci celé domácnosti.

Cena jedné kWh je v tomto případě 1,027 Kč s DPH. Ve vysokém tarifu je to pak 1,80 Kč za 1 kWh. V případě vozu Audi e-tron počítejme se spotřebou přibližně 25 kWh na 100 km, čímž se při dobíjení v nízkém tarifu dostáváme na velmi příznivou cenu 26,8 Kč/100 km.

2) Dobíjím u klasických stanic (50 kW DC). A také budeme počítat s tím, že už jste si pořídili E.ON nebo PRE kartu (čip). V případě E.ONu platíte 3 Kč/kWh, takže vás provoz e-tronu vyjde na přibližně 75 Kč/100 km. Ve srovnání s provozem aut se spalovacím motorem je to skvělé číslo.

Vůbec největší počet dobíjecích stanic má momentálně ČEZ. U něj to funguje tak, že si koupíte čip u kterého platíte měsíční paušál 545 Kč (včetně DPH) a je úplně jedno, kolikrát nabíjíte nebo kolik najedete kilometrů. Díky tomu tak vůbec nemusíte řešit „spotřebu“.

Audi e tron 15

3) Chci plný výkon při 150 kW. V tomhle případě ale počítejte s tím, že zatím (říjen 2019) můžete v České republice dobíjet jen na třech rychlonabíjecích stanicích, které jsem zmiňoval výše. V případě E.ONu na 150kW nabíječce zaplatíte 6 Kč/kWh (registrovaný zákazník), případně 11 Kč/kWh jako neregistrovaný. V případě IONITY vyjde jedno nabíjení na 205 Kč a je jedno, kolik kWh nabijete.

Chytrý infotainment

Interiér vozů Audi poznáte na první pohled. V případě e-tronu se ale připravte na vyšší počet displejů. Tři klasické totiž doplňují ještě dva OLED panely ve dveřích, které mají suplovat zpětná zrcátka. Ta mají šestiúhelníkový tvar a rozlišení 1280 x 1080 px. Jejich jas se automaticky přizpůsobuje okolním světelným podmínkám. Samotné kamery disponují vyhříváním, které je chrání před mlžením a námrazou.

Displej před volantem slouží především k zobrazování všech důležitých informací spojených s provozem vozu. Na výběr navíc máte z několika uzpůsobení budíků, od klasického až po sportovní. Mezi nimi si samozřejmě můžete nechat zobrazit navigaci, případně telefonní hovory, rádia či hudební přehrávač.

Audi e tron 16

Infotainment vozu je dále možné ovládat skrze dva velké displeje ve středovém panelu. V tom horním s úhlopříčkou 12 palců najdete přístup do veškerých nastavení vozu, navigace i celého palubního systému. Spodní pak slouží především k ovládání klimatizace a přepínání rádiových stanic. Sympatické je, že si pořadí většiny položek snadno přeskládáte k obrazu svému.

Prostředí je graficky velmi pěkně zpracované a reaguje svižně. Snaha přenést veškeré ovládání na dotykové displeje s sebou ale přináší neduh v podobě výrazného umatlávání od otisků prstů. Častému čištění se tady bohužel nevyhnete. Oba dotykové displeje dokonce disponují haptickou odezvou, nicméně pokud by vám nevyhovovala, je možné ji v nastavení vypnout.

Audi e-tron samozřejmě podporuje i Car Play (i bezdrátově) od Applu či Android Auto od Googlu (pouze přes USB kabel).

Propracovaná mobilní aplikace

Vůz samozřejmě kompletně komunikuje online. SIM kartu ve voze využijete pro stahování mapových podkladů (Google Mapy), plánování cest, zobrazování informací o dopravě či poslech online rádií. Systém v Audi dokonce umí automaticky přeladit z klasického rádia na jeho digitální verzi v případě, že je špatný signál.

Pochvalu si výrobce zaslouží i za propracovanou mobilní aplikaci, ve které ihned vidíte informace o stavu vozu. Na dálku lze sledovat informace o baterii, dojezd, ujetých kilometrech, zda máte zamčeno a samozřejmostí je i sledování průběhu dobíjení či nastavení praktického časovače v případě, že nabíjíte přes noc doma.

Po připojení ke zdroji energie v aplikaci vidíte, jakým výkonem se e-tron dobíjí a za jak dlouho budete mít nabito na plnou kapacitu. Příjemná je i možnost aktivace klimatizace před plánovanou cestou (včetně automatického časovače).

Auto, které trochu předběhlo dobu

Pokud vás moje recenze Audi e-tron navnadila vy si právě v hlavě říkáte, že tohle musí být vaše další auto, připravte se na studenou sprchu v podobě ceny. Základní verze startuje na ceně 2,1 milionu včetně DPH, ale námi testovaná verze s řadou prvků z příplatkové výbavy se s cenou vyšplhala ještě o 800 tisíc výše.

E-tron je skvělý elektromobil, ze kterého budete nadšeni. I já jsem byl a týdenní testování pro mě bylo zajímavým zážitkem, protože i když je vůz doslova prošpikovaný moderními technologiemi a hodně věcí tady řídí tok jedniček a nul, jako celek vše funguje na výbornou. A zvyknout se dá i na futuristické kamery nahrazující zrcátka.

Audi e tron 25

Největší slabinou však pro mě zůstává fakt, že se kvůli dobíjení musím přizpůsobovat tomu, jak budu cestovat. Je zkrátka potřeba pečlivě plánovat, kde budete dobíjet. V případě, že máte možnost „doplňovat šťávu“ doma či v práci, pak máte z části vyhráno, ale pokud budete odkázání pouze na síť nabíjecích stanic, bude to dost často tak trochu boj. Infrastruktura totiž zatím není tak rozvinutá a malý je i počet rychlonabíječek.

Nejen s e-tronem, ale s jakýmkoliv jiným elektromobilem zkrátka bude nutné změnit přístup k tomu, jak auto používáte. Někdo je to schopný akceptovat, někdo ne…

Audi e-tron

Audi etron
9.1

Design vozu

9.1/10

Vzhled a zpracování interiéru

9.3/10

Propojitelnost s telefonem

9.5/10

Dojezd a výdrž baterie

8.3/10

Jízda

9.5/10

Klady

  • futuristický design
  • konektivita a chytré funkce
  • jízdní vlastnosti
  • podpora 150kW dobíjení
  • spousta prostoru
  • kamery místo zrcátek

Zápory

  • vysoká cena
  • dojezd by mohl být delší
  • rychlonabíječek je zatím poskrovnu
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku