Telefony s Androidem drancuje malware! Tyto aplikace okamžitě odstraňte

android malware midjourney
  • V obchodě Google Play se nacházelo na 60 nebezpečných aplikací s malwarem
  • Google na podnět společnosti McAfee 36 z nich odstranil
  • Zkontrolujte si, zdali je stále nemáte na vašem telefonu nainstalované

Google na podnět společnosti McAfee odstranil z obchodu Play 36 nebezpečných aplikací. V ohrožení mohou být podle expertů na kybernetickou bezpečnost desítky milionů uživatelů po celém světě. Některé aplikace prolezlé škodlivým malwarem totiž nasbíraly víc jak 10 milionů stažení.

V nebezpečných aplikacích v Google Play se nacházel škodlivý kód jménem Goldoson. Ten shromažďuje a krade data o nainstalovaných aplikacích, o poloze, ale také o zařízeních připojených přes Bluetooth nebo stejnou Wi-Fi. Kromě toho umí uživateli podsunout na pozadí reklamu, které se těžko zbavuje a generuje podvodníkům zisky bez svolení uživatele.Xiaomi 13 Ultra clanekNepřehlédněte

Xiaomi 13 Ultra je supertelefon! Má neskutečné fotoaparáty a dokonalou výbavu

McAfee celkově upozornilo na zhruba 60 aplikací obsahujících kód Goldoson. Americký Google prozatím odstranil ze svého obchodu 36 aplikací, další budou pravděpodobně následovat.

„Výzkumný tým nalezl více než 60 aplikací obsahujících tento škodlivý kód knihovnu třetích stran, u nichž bylo potvrzeno více než 100 milionů stažení v obchodě ONE [korejský obchod s aplikacemi pro Android] a Google Play,“ stojí v příspěvku na blogu McAfee. Kompletní seznam nebezpečných aplikací si můžete prohlédnout právě tam.

Pokud u sebe na telefonu máte nainstalovanou jednu z těchto podvodných aplikací, okamžitě ji odstraňte. Riziko pro uživatele s nainstalovanou aplikací totiž zůstává i poté, co Google zavedl ochranná opatření.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku