Domů » Bleskovky » Tato chytrá náplast je schopná diagnostikovat COVID-19. Data posílá přímo do iPadu

Tato chytrá náplast je schopná diagnostikovat COVID-19. Data posílá přímo do iPadu

Nositelná zařízení už nejsou pouze prodlouženou rukou smartphonu, mnohé z nich dokáží zastoupit diagnostické lékařské přístroje. Chytré senzory nemusí být pouze součástí hodinek či náramku, vejdou se i pod „obyčejné“ náplasti. Jednu takovou chytrou náplast nyní představili vědci z Northwestern University a Shirley Ryan AbilityLab v Chicagu.

náplast

Kontinuální diagnóza příznaků koronaviru

Jejich výrobek má být užitečný při odhalování nemoci COVID-19, a to na základě sledování jejích nejčastějších příznaků – dušnosti, kašlání a zvýšených teplot. Náplast o velikosti poštovní známky, která se lepí do hrdelní jamky, je schopná monitorovat intenzitu a druh kašle, pohyb hrudníkové stěny, zvuky dýchání, srdeční frekvenci i tělesnou teplotu. Díky tomu je možné odhalit COVID-19 již v počátečním stádiu. Data jsou sbírána 24 hodin denně, jejich podrobná analýza probíhá skrze speciální aplikaci pro iPad. Ta přitom využívá proprietární AI algoritmus zkoumající anomálie spojené s COVID-19.

Synchronizace probíhá skrze bezdrátovou nabíječku, kterou je zapotřebí použít jednou denně. Na náplasti nejsou žádné porty či viditelné kabely, naopak je tenká, měkká a pružná, aby se pohodlně nosila a bylo snadné ji dezinfikovat. Náplast by podle vědců měla sloužit nejen u pacientů, ale především u pracovníků v první linii.

Aktuálně náplast používají pacienti a zdravotničtí pracovníci v severozápadním Irsku, poprvé se začalo se sběrem dat před 2 týdny na 25 osobách. Vědci mají nasbíráno více než 1 TB dat z monitoringu o kumulativní délce přesahující 1 500 hodin.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).