Když Apple v roce 2017 představil první iPhony s podporou bezdrátového nabíjení, ukázal společně s nimi i nabíječku AirPower; ta měla zvládnout nabíjet až 3 zařízení současně, aniž by vyžadovala jejich přesné centrování na nabíjecí podložce. Bohužel jak se později ukázalo, Apple si ukousl příliš velké sousto a nedokázal kvůli technologickým překážkám tento produkt přivést do zdárného konce. Loni v březnu tak musel Apple přiznat hořkou pravdu – nabíječka AirPower byla zrušena.
Vstane AirPower z mrtvých?
Firma z Cupertina ovšem stále prodává spoustu zařízení s bezdrátovým nabíjením, a tak není divu, že jí projekt vlastní bezdrátové nabíječky nedá spát. V posledních týdnech se objevily spekulace, že Apple pracuje na nových prototypech nabíječky AirPower, avšak musí překonat jeden zásadní problém – přehřívání.
Because the Apple Watch uses a tweaked proprietary charging method, it requires more energy to charge.
In previous prototypes, if you placed an Apple Watch on the mat alongside other devices, the entire mat would overheat, and in most cases, combust. (Not joking)
— jon prosser (@jon_prosser) April 10, 2020
Nabíječka AirPower totiž v sobě měla obsahovat velké množství nabíjecích cívek, které se vzájemně překrývaly a jejich aktivitu měla řídit chytrá elektronika na základě polohy položeného zařízení. Jak ovšem nyní prozradil spolehlivý informátor Jon Prosser, největší problém nabíječky AirPower se jmenoval Apple Watch. Jelikož jablečné hodinky používají k bezdrátovému nabíjení vlastní proprietární technologii, vyžadují mnohem více energie než například iPhony. Položení Apple Watch na předchozí prototypy AirPower prý způsobovaly masivní přehřátí a ve většině případů spálení celé nabíječky.
Nepřehlédněte – Pohled do útrob super nabíječky Apple AirPower prozrazuje, proč ještě není na trhu
Spousta cívek a čipset z iPhone 8
Jon Prosser také získal obrázek prototypu nabíječky, která je prý interně nazývána C68. Tuto nabíječku prý dostali někteří inženýři Apple z týmu „Sharing and Proximity“, aby v době karantény ve svých domovech pracovali na softwarové komunikaci mezi zařízeními a „budoucím produktem“ obsahujícím čip Apple A11 pro dynamické řízení tepla. Tento čip obsažený např. v iPhone 8 má přímo směrovat energii ke konkrétním cívkám uvnitř nabíječky, což má mít za následek menší tepelné vyzařování.
Ani tato slova však neznamenají, že se oživení AirPower skutečně dočkáme. Třeba jen chtěl Apple svým zaměstnancům dát na home office domácí úkol doufaje, že se nakonec ukáže životaschopné řešení.