Domů » Bleskovky » Pohled do útrob super nabíječky Apple AirPower prozrazuje, proč ještě není na trhu

Pohled do útrob super nabíječky Apple AirPower prozrazuje, proč ještě není na trhu

Půjde bezdrátová nabíječka Apple AirPower do prodeje nebo nepůjde? Na tuto otázku zdá se nemá odpověď ani sám Apple. Na svých webových stránkách prakticky všechny zmínky o tomto produktu odstranil, v materiálech k iPhonu Xs a v kódu systému iOS 12.1 se však řádky týkající se AirPower stále nacházejí.

Nabíječka AirPower to ještě nemá spočítané. iOS 12.1 prozrazuje nové detaily

AirPower má nabíjet až tři zařízení najednou

Když Apple u loňských iPhonů odhalil podporu bezdrátového nabíjení, všichni očekávali, že se bude jednat o nabíjení na větší vzdálenost bez nutnosti přesného centrování nabíjení na podložce. Apple však zatím vyspělejší technologii vymyslet nedokázal a proto vsadil na osvědčený standard Qi, kterému se ještě před pár lety vysmíval. Povýšit jej měla právě nabíječka AirPower, která přesnou centraci zařízení na podložce nevyžadovala, a navíc byla schopná nabíjet až 3 zařízení současně. Třešničkou na dortu měla být funkce, kdy nabíjený iPhone na svém displeji zobrazuje stav nabití u vedle ležících produktů (Apple Watch nebo krabička k AirPods).

Běžně bezdrátové dobíjení funguje na principu elektromagnetické indukce, pro správnou činnost je nutné přiblížit k sobě cívky umístěné v telefonu a v nabíječce. To je nutné učinit poměrně přesně, odchylka se pohybuje okolo 10 mm, při špatném vycentrování se nabíjení přeruší.

To pochopitelně přináší menší komfort, čemuž se chtěl Apple vyhnout a zvažoval jiná řešení postavená na neobvyklém vnitřním uspořádání nabíječky.

Pohyblivé a překrývající se cívky

Jedním z nich bylo udělat cívky v nabíječce pohyblivé na základě umístění zařízení, Apple však vymyslel jinou technologii.

Do AirPower umístil větší množství vzájemně se překrývajících cívek (údajně 16 – 24), přičemž aktivní by byly pouze ty, nad kterými se nachází nabíjené zařízení.

Takto by byla eliminována nutnost přesné centrace, zařízení by si nezávisle na své poloze našlo „svoji“ cívku. Někteří výrobci dokonce překrývající se cívky používají pro zvětšení cílové oblasti pro nabíjení, např. Maxell u své duální nabíječky Dual Phone Charger.

U Maxellu jsou však oblasti jasně rozdělené pro jedno a druhé zařízení, u Apple nikoliv. Z tohoto důvodu údajně musí firma z Cupertina řešit spoustu dílčích potíží, zejména správu tepla, rušení signálu a komunikaci mezi zařízeními. Jelikož je technologie Qi průmyslovým standardem, musí Apple navíc spolupracovat se zbytkem konsorcia a svojí troškou do mlýna přispět ke všeobecnému zdokonalování technologie a získání certifikace i pro zařízení jiných značek.

Žádný z výše uvedených problémů by zřejmě nebyl nepřekonatelný, dohromady ale přinášejí Applu hluboké vrásky na čele. Apple zatím dělá „mrtvého brouka“ doufaje, že se mu povede nabíječku dokončit. Zda se tak stane, či nikoliv, ale ukáže až budoucnost.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. “proto vsadil na osvědčený standard Qi, kterému se ještě před pár lety vysmíval.“

    Su aj nejake konkretne citacie ?

    • Asi je to metaforicky kritika, že si Apple dovolil neprotlačit něco od PWA přes letecký hliník, z kterého dělal šasi telefonů:D Nehledě na to, že před těmi lety to prostě používal, v hodinkách.

      Zdejší novinařina no:/

    • Až do roku 2017 Apple ignoroval Qi standard – Apple watch vyžadovali specifické parametry nabíječky a zdaleka ne s každou Qi nabíječku fungovali a (pokud se nepletu) fungují (viz [odkaz] ). Že se Apple „vysmíval“ je přehnané, spíš chtěl vydělávat na Apple-unikátních periferiích (podobně jako u lightning konektoru vs USB-C).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).