Domů » Články » Takhle bydlí šéf Virgin Group: soukromý ostrov v Karibiku láká katastrofy

Takhle bydlí šéf Virgin Group: soukromý ostrov v Karibiku láká katastrofy

Dnešní díl seriálu o bydlení slavných technologických osobností bude zaměřen na Sira Richarda Bransona. Zakladatel impéria Virgin Group nepatří mezi nejbohatší lidi našeho seriálu. Jeho majetek v současnosti stačí „jen“ na 388. příčku žebříčku nejbohatších lidí časopisu Forbes. Na jeho bydlení byste to ovšem rozhodně nepoznali.

Patří mu totiž soukromý ostrov Necker Island, který by mu mohl závidět nejeden bohatší miliardář. Dnešní díl bude proto trochu netradiční a spíše než popisu konkrétní budovy se bude věnovat tomuto karibskému útočišti, jehož historie je plná poměrně dramatických zvratů.

Zakladatel Virgin Group Richard Branson: šest faktů, o kterých jste ještě neslyšeli

Ostrovu jsme se stručně věnovali již v článku o Bransonovi, avšak v rámci tohoto seriálu máme prostor zmínit mnohem více zajímavostí.

Nehostinná pustina plná komárů?

Jméno Necker Island vychází z příjmení vojenského velitele nizozemského loďstva, který ostrov v 17. století objevil. Oblast však zůstávala dlouho neobydlená a ještě v šedesátých letech na ostrově nebylo v podstatě nic jiného, než divočina.

Pozornost na ostrov poprvé padla v roce 1965, když se dva novináři The Daily Telegraph měli v rámci reportáže pokusit na tomto opuštěném ostrově žít. Vedení novin očekávalo, že na ostrově vydrží fungovat alespoň tři týdny. Oba novináři však již po 15 dnech projekt ukončili. Stěžovali si zejména na nekonečná hejna komárů a dalšího hmyzu, kvůli nimž se na ostrově téměř nedalo existovat. Ostrov poté opět upadl do zapomnění.

Richard Branson přichází na scénu

V roce 1978 se k uším Richarda Bransona doneslo, že je možnost pořídit si několik ostrovů v souostroví Britských Panenských ostrovů. Po vlastním ostrově nijak zvlášť netoužil, ale imponovalo mu, že by jakožto majitel Virgin Group vlastnil část území stejného jména. Britské Panenské ostrovy jsou totiž anglicky označovány jako British Virgin Islands.

Richard Branson při spuštění Virgin Media (Zdroj: William Murphy)

Richard se tedy rozhodl, že se vydá na dovolenou obhlédnout nabízené ostrovy. Když do oblasti dorazil, realitní agent ho posadil do vrtulníku a začal s ním přelétávat mezi dostupnými ostrovy. Ten poslední se Richardovi zalíbil a nabídl za něj 100 000 USD (2,2 milionů Kč). Tím ovšem zcela znechutil prodejce, který si představoval, že za ostrov obdrží alespoň šest milionů amerických dolarů (132,3 milionů Kč). Branson tak byl nucen urychleně pobyt ukončit.

Jaké však muselo být jeho překvapení, když se mu za rok majitel ostrova ozval znovu. Dostal se totiž do určitých finančních obtíží a potřeboval rychle nějaké „volné“ peníze. Nakonec se tedy s Richardem dohodl na ceně 180 000 USD (4 miliony Kč).

Závazek britské vládě

Původní záměr Richarda Bransona byl, že by ostrov využíval pro ubytování celebrit, které by nahrávaly album v jeho vydavatelství Virgin Records. Drobným problémem však bylo, že britská vláda uvalila na všechny nové majitele prodávaných ostrovů závazek, že na nich musí do čtyř let vybudovat obyvatelný resort. Nesplnění závazku znamenalo automatické propadnutí do vlastnictví státu.

Tehdy osmadvacetiletý Branson tak musel jen šest let po založení Virgin Group začít mohutně investovat do nejistého projektu. Během tří let do původně zcela neobyvatelného ostrova „nalil“ 10 milionů dolarů (220,8 milionů Kč) a vybudoval na něm luxusní resort.

Luxusní rekreace za milion a půl na den

Sir Richard Branson na ostrově často pobývá osobně a do jisté míry je to jeho domov. Areál je nicméně poměrně rozlehlý a je ho tak možné si pronajmout i k „turistické“ rekreaci.

Resort v první verzi nabízel 10 ložnic s otevřenými stěnami a výhledem do všech stran. Součástí bylo vybavení z místního kamene, brazilského dřeva, bambusového nábytku z Bali a nechyběly ani dekorace ve formě cenných historických artefaktů. Tento luxus si mohlo užívat najednou maximálně 30 lidí, pro něž bylo na ostrově připraveno zázemí. A cena? 65 000 USD (1,5 milionu Kč) na den. Pokud by si tedy ostrov chtěla pronajmout parta kamarádů, každý by musel denně zaplatit 2 167 USD (48 000 Kč).

Jak jste ovšem jistě zaznamenali, vybavení popisujeme v minulém čase. Důvodem jsou přírodní katastrofy, které jako by si ostrov zamilovaly.

Totální destrukce… dvakrát

Ostrov totiž dvakrát postihla kompletní zkáza obývané části. Jen zázrakem se ani jednou nikomu nic nestalo, byť v obou případech byl plný lidí.

Hlavní budova na ostrově v roce 2011 po zásahu bleskem shořela, následně byla v mírně rozšířené podobě obnovena. (Zdroj: Virgin Group)

První katastrofou byla tropická bouře Irene v roce 2011. Jeden z blesků zasáhl (z velké části dřevěný) hlavní dům a ten začal hořet. V domě v té době bylo okolo 20 lidí včetně 90leté matky Richarda Bransona a jeho 29leté dcery. Na ostrově byl přítomen i sám Richard, nacházel se ovšem ve vedlejší budově. Všem zúčastněným se povedlo naštěstí včas evakuovat. Dům však zachráněn nebyl a kompletně lehl popelem. Přestavba byla zahájena brzy na to a dům byl obnoven v původní podobě s lehce rozšířenou hlavní společenskou místností.

Druhé neštěstí pak přišlo v roce 2017, kdy ostrov plnou silou zasáhl hurikán Irma. Varování o blížícím se hurikánu dostal Branson se svým týmem včas, ale rozhodl se zůstat. Celou situaci bral poměrně s klidem, napsal blogový zápisek, několik tweetů a uchýlil se do betonového krytu, kde nejhorší řádění se svým týmem přečkal.

Ostrov však byl zasažen opravdu extrémně a míra destrukce byla mnohem vyšší než při zmiňovaném požáru. Podle Bransona byly zničeny v podstatě všechny budovy a stavební úpravy na ostrově. Zkáze podlehla i značná část vegetace, což ostatně dokládají snímky palem vytržených z kořenů.

Přestavba stále probíhá

Rekonstrukce ostrova začala záhy, avšak kvůli síle poškození nebyla ještě v době psaní článku zcela dokončena. Slavnostní znovuotevření je naplánováno na říjen tohoto roku.

Možnost začít „na čisto“ využil Branson pro rozšíření areálu. Hlavní dům nyní bude obsahovat 11 ložnic místo původní desítky a rozšířena bude i jeho osobní rezidence. Z vyjádření mluvčí Virgin Group také vyplývá, že se další výstavba plánuje i na rok 2019. Karibský ráj tak bude podle všeho zase o něco luxusnější, minimálně tedy do další katastrofy.

Ze zatím známého vybavení lze zmínit tenisové kurty, několik bazénů, dvě plně vybavené pláže, lodě a vodní skútry. Samozřejmostí je pak tým zhruba stovky zaměstnanců, jejichž posláním je udržovat hosty v maximálním komfortu a zajišťovat bezproblémový provoz ostrova.

Slavní hosté a mezinárodní konference

Ačkoliv by to mohlo působit, že ostrov je jen extrémně drahým rekreačním střediskem, opak je pravdou. Slouží totiž také k pořádání všemožných akcí, z nichž nejznámější je pravděpodobně soutěž Extreme Tech Challenge.

Ta se na Necker Islandu pořádá každoročně od roku 2015 a je považována za jednu z největších akcí tohoto typu. Na konferenci CES v Las Vegas je vždy vybráno 10 nejlepších technologických inovátorů, kteří se pak přesunou na ostrov. Tam probíhá finální kolo soutěže, kde se hodnocení kromě předních investorů a IT osobností účastní i osobně Sir Richard Branson.

Další každoročně pořádanou akcí je také tenisový turnaj The Necker Cup. Ostrov ovšem hostil i celou řadu zajímavých jednorázových událostí a hostů. Jmenujme například v roce 2008 pořádané fórum o globálním oteplování. Na to za Richardem přijeli lidé jako Larry Page z Googlu, Jimmy Wales z Wikipedie, nebo tehdejší britský premiér Tony Blair.

Za zřejmě nejvýše postaveného hosta lze považovat amerického exprezidenta Barracka Obamu, který na osobní pozvání na ostrov přijel se ženou v roce 2017.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).