Domů » Bleskovky » Tajný vojenský raketoplán USA pokořil rekord, ve vesmíru už je téměř dva roky

Tajný vojenský raketoplán USA pokořil rekord, ve vesmíru už je téměř dva roky

Pozornost většiny fanoušků vesmírných letů se v posledních letech upírá především k připravovanému návratu lidí na Měsíc, v médiích se pravidelně objevují také zprávy o letech na Mars. Trochu stranou hlavní pozornosti však zůstávají mise pod taktovkou amerického ministerstva obrany.

boeing x37 raketoplan
Tajný vojenský raketoplán USA pokořil rekord, ve vesmíru už je téměř dva roky

Od roku 2010 přitom proběhlo již pět misí autonomního raketoplánu Boeing X-37, který pod záštitou amerického letectva plní ve vesmíru tajné úkoly. Aktuálně probíhající pátá mise 27. srpna pokořila vlastní rekord v době trvání letu tohoto typu raketoplánu – ve vesmíru je již 718 dní. Ve srovnání s jinými misemi však nejde o nijak převratnou dobu, komunikační satelity i výzkumné sondy ve vesmíru tráví často dlouhé roky.

Tajemný výzkum

Současná mise nazvaná OTV-5 (Orbital Test Vehicle 5) odstartovala 7. září 2017. O vynesení se tehdy poprvé postarala raketa Falcon 9 SpaceX. To je však asi tak vše, co o této misi víme. Stejně jako u všech předchozích misích americké vládní orgány mluví o jejím účelu značně neurčitě. Podle oficiálních vyjádření jde o „testovací lety pro zdokonalování technologií pro budoucí využití v americkém vesmírném programu“ a „experimenty které mohou být navráceny a prozkoumány na Zemi“.

Boeing X-37B Orbital Test Vehicle

V minulosti se o účelu misí vyrojily nejrůznější spekulace. Mluvilo se například o tom, že raketoplán na oběžné dráze provádí špionáž čínské vesmírné stanice Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1). S tím  však nesouhlasila většina odborníků, rozdíly v jejich oběžných drahách by prý činily jakoukoliv špionáž značně náročnou.

Patrné je nicméně alespoň to, že se americké letectvo evidentně s každou misí X-37 snaží dosáhnout delšího trvání letu. První mise trvala 224 dní, druhá 468 dní, při třetí raketoplán ve vesmíru strávil 674 dní, při čtvrté 717 dní. Jak dlouho bude trvat aktuální pátá se neví, jde o jednu z utajovaných skutečností.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

2 komentářů

  1. „The current voyage, called Orbital Test Vehicle-5 (OTV-5), launched on a Space X Falcon 9 rocket in September 2017. Its missions are classified so the intended length of its stay in space hasn’t been made public.“

    Odstartoval az v zari 2017…je to detail, ale proste mi tam nesedely ty dny…dva roky jsou minimalne 730 dni, ne 718…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).