Domů » Články » Prvním člověkem na Marsu bude sedmnáctiletá dívka: přípravě podřídila vše

Prvním člověkem na Marsu bude sedmnáctiletá dívka: přípravě podřídila vše

Astronautem chtělo být mnoho dětí. Spolu s prezidentem a popelářem to je nepochybně jedno z povolání, po nichž v dětství toužíme nejvíce. Být astronautem však není vůbec jednoduché, a tak se dětský sen splní jen zlomku z původních „zájemců.“

Jednou z „vyvolených“ bude dost možná v současnosti teprve sedmnáctiletá Alyssa Carson z americké Louisiany, o níž nedávno přinesl reportáž časopis Teen Vogue. A pokud vše půjde dle jejího očekávání, nebude jen tak nějakou astronautkou. Měla by se stát prvním člověkem na Marsu, kam ji NASA chce poslat v roce 2033.

Tento rok totiž bude průnikem několika důležitých parametrů, které by měly zajistit co možná nejhladší průběh letu. Nebezpečná radiace klesne na dlouhodobé minimum, Země se o něco přiblíží k Marsu, vývoj potřebných technologií bude dokončen a Alyssa dosáhne optimálního věku pro astronauta. V roce 2033 ve svých 32 letech však bude mít za sebou mnohaletou přípravu, kterou jí ostatní zájemci mohou leda závidět.

Vše začalo ve třech letech

Když Alyssa popisuje, kdy začala její fascinace vesmírem a Marsem konkrétně, vrací se nečekaně do svých pouhých tří let. Tehdy prý viděla epizodu dětského seriálu The Backyardigans, kde pětice zvířátek letěla na Mars. Tehdy samozřejmě rodiče ještě netušili, že jí tato záliba vydrží pravděpodobně na celý život.

Zdroj: Allysa Carson / NasaBlueberry.com

O Mars se nicméně zajímala stále, a tak jí postupně do pokojíčku zakupovali různé s vesmírem spjaté předměty, jako třeba mapu Marsu nebo astronomický dalekohled. V sedmi letech pak přišlo první setkání s realitou letů do vesmírů. Otec ji totiž poslal na „vesmírný tábor“ v Alabamě, který je orientován na seznámení dětí s problematikou letů do vesmíru, samozřejmě přiměřeně jejich věku. Měla však možnost setkat se s reálnými astronauty a vidět opravdovou raketu, což ji ještě utvrdilo v jejím plánu stát se astronautkou.

View this post on Instagram

Women of NASA complete

A post shared by Alyssa Carson (@nasablueberry) on

Velkým štěstím mladé Alyssy je to, že nad její zálibou nemávl otec rukou a poskytl veškeré potřebné síly i finance, aby jí umožnil v rámci limitací jejího věku plnit „výcvik“. Již ve 12 se tak stala prvním člověkem, který navštívil všechny tři existující „vesmírné tábory“ pořádané NASA – kromě toho v Alabamě je ještě jeden v Kanadě a jeden dokonce až v Turecku. O necelé tři roky později se stala nejmladší osobou, která dokončila výcvik na Advanced PoSSUM Academy. Tato organizace pořádá jakési přípravné kurzy pro středoškolské a bakalářské studenty, kteří se chtějí v budoucnu pohybovat v oblasti vesmírných letů či výzkumu v nejvyšších vrstvách atmosféry. Vyzkoušela si tak jakousi demoverzi vstupních testů pro přijetí do oficiálního programu NASA, včetně pověstných centrifug a podobných „atrakcí“.

Netypická teenagerka

Do oficiálního výcvikového programu astronautů v NASA se nemůže přihlásit, dokud jí nebude 18 let. To však neznamená, že by si zatím v klidu užívala života typického teenagera. Doba víceméně dětských táborů již samozřejmě dávno pominula, nyní spolupracuje s NASA, je ambasadorkou projektu Mars One a aktivně zaškrtává pomyslná políčka potřebná pro její vysněný cíl.

Zdroj: Allysa Carson / NasaBlueberry.com

Samozřejmě musí studovat, na své střední škole však má individuální studijní plán a má tak poměrně hodně „volného času“, do nějž může vměstnat poněkud sofistikovanější látku, než je běžné středoškolské učivo. Splněny už má potřebné kurzy týkající se mikrogravitace, vlivů kyslíkové deprivace na tělo a absolvovala i fyzické kurzy včetně těch potápěčských. Dívka nezanedbává ani jazykovou výbavu, která je v mezinárodní komunitě astronautů velmi důležitá. Kromě mateřské angličtiny (kterou prý mluví s charakteristickým jižanským přízvukem) se aktivně učí ještě francouzsky, španělsky, a dokonce i čínsky.

Tři špičkové univerzity jako základ

Kromě soukromě plněných výcvikových programů a samostatných kurzů samozřejmě plánuje po dokončení střední školy pokračovat i univerzitním vzděláním. Zatímco většina jejích vrstevníků má přinejlepším velmi hrubou představu o tom, co a kde by chtěli studovat, Alyssa má vše pečlivě rozmyšlené.

Zdroj: Allysa Carson / NasaBlueberry.com

Nejprve odjede do Spojeného království, kde na University of Cambridge vystuduje bakalářský obor přírodních věd. Následně se přesune do Francie, kde plánuje získat magisterský titul ve vesmírném inženýrství na International Space University. Jako třešničku na dortu pak chce absolvovat ještě studium astrobiologie na americkém MIT.

Zdroj: Allysa Carson / NasaBlueberry.com

V průběhu univerzitních studií navíc již bude s nejvyšší pravděpodobností členkou výcvikového programu pro astronauty v NASA, kam se plánuje přihlásit okamžitě po dosažení plnoletosti. A vzhledem k tomu, že s NASA spolupracuje již nyní, přijímací testy by měly být spíše formalita.

Osobní život musí stranou

Neobyčejně nabitý rozvrh je jedna věc, druhou je pak značně nejistý osud prvních lidských průzkumníků Marsu. Extrémní podmínky panující na rudé planetě a v průběhu letu totiž mohou mít poměrně závažné důsledky pro zdraví prvních astronautů.

Problematický je i let samotný – bude totiž zřejmě velmi dlouhý. Historicky trvaly lety k Marsu mezi 128 a 333 dny, což je i u nejnižší hranice opravdu dlouhá doba. Až se na Mars astronauti dostanou, budou tam navíc poměrně dlouho plnit nejrůznější úkoly. Pokud by tedy Alyssa odletěla dle plánu NASA v roce 2033 jako 32letá, vrátí se až jako 36letá.

Zdroj: Allysa Carson / NasaBlueberry.com

Z tohoto důvodu se tedy nedoporučuje zájemcům o let na Mars navazovat vážné vztahy, natož zakládat rodinu. Dlouhodobé odloučení by totiž nepříznivě ovlivňovalo jejich psychický stav v průběhu dlouhého výcviku, letu i pobytu. Allysa je na to však připravena, její život je koneckonců vysněnému letu podřízen od brzkého dětství.

2033, dříve, nebo nikdy?

Jak již bylo několikrát řečeno, Alyssa spolupracuje s NASA, jejíž plán je dostat člověka na Mars v roce 2033. Má však nabídky i od soukromých společností. Jednou z nich je podle všeho nepříliš perspektivní Mars One, s níž sice aktivně spolupracuje, ale zřejmě nemá kapacity let uskutečnit dříve než NASA.

View this post on Instagram

Hanging with Astronaut Clay Anderson

A post shared by Alyssa Carson (@nasablueberry) on

Jiná situace je však se SpaceX, jejíž zakladatel Elon Musk plánuje první let lidské posádky již na rok 2024, s nákladem dokonce o dva roky dříve. Musk navíc věří, že se mu povede výrazně zkrátit dobu potřebnou pro let, možná na pouhých 30 dní. Ačkoliv dodržování stanovených termínů není zrovna Muskovou silnou stránkou, předběhnutí NASA bychom úplně nevylučovali. SpaceX je přeci jen z technologického hlediska velmi úspěšná a zastává roli jakéhosi průkopníka nových postupů. A nebojí se riskovat.

Je samozřejmě také možné, že se Alyssa na Mars nikdy nepodívá. Ať už z technologických, zdravotních, či jiných důvodů. Ačkoliv by toto vyústění mnohaletého snažení bylo pro Alyssu nepochybně zdrcující, počítá i s ním. Vtipkuje, že by alespoň měla životopis, jakým se jen tak někdo pochlubit nemůže.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

15 komentářů

 1. Prvni cenu za nejvic nesmyslny titulek na Smartmanii ziskava tento clanek!

  „Prvním člověkem na Marsu bude sedmnáctiletá dívka“

  Az na to, ze jen mozna a pokud ano, bude ji 32 :D

  Gratuluji k nejhorsi novinarine co muze byt. Tohle by asi nenapsal ani Blesk.

  • +1 , jako smartmanii ctu uz par let, jeste z ery windows mobile, ale tohle je vazne tragedie

  • jo ja taky, ale už to asi začnu omezovat..je spousta zahraničních kvalitních webů

  • Clanek je mozna blbost, ale mit jako nick zkratku nazvu zlocinecke organizace taky neni nic svetoborneho :)

  • zipiik: Clanek sam o sobe tak spatny neni, je celkem ok a zajimavy.

   Ale k NKVD – nijak nechci zpochybnovat, ze lidovy komisariat byla nejaka ruzova organizace a neudelali nikdy nic spatneho (spise naopak), ale oznacovat za zlocineckou organizaci? Proste to byla represivni slozka totalitniho statu jako kazda jina.
   STB ma na svem triku take nemalo „vroubku“, ale take ji nikdo neoznacuje za zlocineckou organizaci (pokud ano, jeji byvali prislusnici by dnes sedeli ve vezeni – u nekterych (napriklad nas premier) by to asi nebylo uplne na skodu).

   Ale dost o politice a historii, at si ma kazdy nick jaky chce ;)

  • Mily zippiku, nejen, ze ona zkratka muze mit vice nez jeden vyznam, ktery ti ocividne unika, protoze ho neznas, ale opravdu v takove napjate dobe, jako byl zacatek 20. stoleti se opravdu nikdo s nikym nesral, i v „ruzovobrylem“ ceskoslovensku, kdy pan Masaryk nechal nakrmit delniky vystrelenym olovem, aby „zkratil obedovou pauzu a mohli jit zpatky do prace“. V tomto ohledu mi prijde reseni kolaborantu a vlastizradcu uvnitr vlastniho statu jeste jako pomerne zasluzne, ac se to z dnesni optiky muze zdat nehumanni, nicmene celkove toto tema diskuze se velmi odchylilo od puvodniho tematu, ba i zamereni tohoto serveru. Popreju jen hezky den, a at ti nepraskne cevka.

  • Rád se nechám poučit o dalších významech zkratky NKVD napsané azbukou. Nedělám si patent na rozum.
   Sovětská NKVD nebyl jen počátek 20.století. Neříkám, že období před 100 lety byla jednoduchá doba, ale NKVD jako složka zodpovědná za provoz GULAgů má na svědomí miliony mrtvých, stojí např. i za únosy občanú Československa do SSSR po 2. světové válce.
   Strach mít nemusíš, cévka mi nepraskne :)

   Ad článek…zajímavá holčina, přál bych jí, aby první lidská stopa na Marsu byla její, proč ne? Na druhou stranu je spousta podobně cílevědomých a pracovitých děcek, které jdou za svým snem.

 2. Asi už mám za sebou až moc clickbaitových nadpisů, ale já z toho hned věděl o čem článek bude. Už jen z problematiky je jasné, že na Mars ještě hodně dlouho teď nikdo nepoletí natož, aby to byla sedmnáctiletá dívka.

  Ale každopádně zajímavý článek o jedinečném člověku :)

 3. ODKLON od telefonů/tabletů atp. v podobě článků o chytrých autech ještě beru, ale TOHLE JE FAKT MOC!!! KAŠLETE NA TO a věnujte se tomu, co Vám jde nejlépe. Za chvíli tu s takovou budou články o vaření…

  • Je to zpráva o technologiích? je, tak co řešíte? Mě to zajímá a je v článku mnoho zajímavých informací.

  • Tady dejme tomu, to se smartmanii jeste jakz takz jde, uz tu byly i horsi absolutne OT clanky

 4. pisete ze se ma jednat o rok 2033 a to uz tam mozna cinani budou sklizet obili.

 5. Holčina by si měla nechat co nejdřív zmrazit vejce, protože jednou jí cinkne v hodinách, a pokud fakt poletí, s ohledem na radiační expozici by snadno mohla porodit chobotnici.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).