Pozornost většiny fanoušků vesmírných letů se v posledních letech upírá především k připravovanému návratu lidí na Měsíc, v médiích se pravidelně objevují také zprávy o letech na Mars. Trochu stranou hlavní pozornosti však zůstávají mise pod taktovkou amerického ministerstva obrany.
Od roku 2010 přitom proběhlo již pět misí autonomního raketoplánu Boeing X-37, který pod záštitou amerického letectva plní ve vesmíru tajné úkoly. Aktuálně probíhající pátá mise 27. srpna pokořila vlastní rekord v době trvání letu tohoto typu raketoplánu – ve vesmíru je již 718 dní. Ve srovnání s jinými misemi však nejde o nijak převratnou dobu, komunikační satelity i výzkumné sondy ve vesmíru tráví často dlouhé roky.
Tajemný výzkum
Současná mise nazvaná OTV-5 (Orbital Test Vehicle 5) odstartovala 7. září 2017. O vynesení se tehdy poprvé postarala raketa Falcon 9 SpaceX. To je však asi tak vše, co o této misi víme. Stejně jako u všech předchozích misích americké vládní orgány mluví o jejím účelu značně neurčitě. Podle oficiálních vyjádření jde o „testovací lety pro zdokonalování technologií pro budoucí využití v americkém vesmírném programu“ a „experimenty které mohou být navráceny a prozkoumány na Zemi“.
V minulosti se o účelu misí vyrojily nejrůznější spekulace. Mluvilo se například o tom, že raketoplán na oběžné dráze provádí špionáž čínské vesmírné stanice Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1). S tím však nesouhlasila většina odborníků, rozdíly v jejich oběžných drahách by prý činily jakoukoliv špionáž značně náročnou.
Patrné je nicméně alespoň to, že se americké letectvo evidentně s každou misí X-37 snaží dosáhnout delšího trvání letu. První mise trvala 224 dní, druhá 468 dní, při třetí raketoplán ve vesmíru strávil 674 dní, při čtvrté 717 dní. Jak dlouho bude trvat aktuální pátá se neví, jde o jednu z utajovaných skutečností.