Domů » Bleskovky » Tajemství odhaleno: Proč iPhony a iPady ukazují na reklamách čas 9:41

Tajemství odhaleno: Proč iPhony a iPady ukazují na reklamách čas 9:41

Patříte-li mezi bystřejší jedince a zvláště pokud s oblibou sledujete dění kolem Applu, pak jste si možná všimli, že iPhony a iPady na všech reklamách a prezentacích ukazují čas 9:41. Většina lidí se takovými detaily nezaobírá a řekne si, že je to zkrátka nádhodný čas. To by ale nebyl Apple aby i se i za tímhle drobným detailem neskrýval nějaký příběh a sofistikovaný marketing.

Scott Forstall poodhalil závoj tohoto tajemství slovy: „Plánujeme naše prezentace tak, aby představení významného produktu proběhlo zhruba 40 minut po zahájení prezentace. A jakmile se na plátně objeví fotografie novinky, chceme aby nově představené zařízení ukazovalo aktuální čas v okamžik představení. Pro iPhony a následně i pro iPady jsme tedy zvolili čas představení 9:41 a toho se držíme. To je celé tajemství.“

Všimněte si také, že už v roce 2007, kdy Steve Jobs představil první generaci iPhonů a spustil takřka mobilní revoluci, už tehdy měl iPhone na obrazovce čas 9:41. Apple si zkrátka na podobné detaily potrpí a není to rozhodně poprvé, co do nějaké číselné hodnoty schoval hlubší význam. Například od verze OS X Mountain Lion zobrazuje právě stahovaný soubor datum poslední úpravy jako 24. ledna 1984, což byl termín slavného představení prvního Macintoshe Stevem Jobsem za doprovodu neméně slavné reklamy s běžíci dívkou a kladivem.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

13 komentářů

 1. to su mi novinky… Sprava spred 5 rokov [odkaz]

 2. Bez této informace bych nemohl ani žít. Tomu se říká novinařina :D :D :D :D

 3. Dovolil by som si oponovať výrazu „hlubší význam“. Mne to príde dosť triviálne a prvoplánové. Oveľa sofistikovanejšie mi prídu Lumie, napr. Lumia 630 s časovým údajom 6:30.

 4. lerion (neregistrovaný)

  „Apple si zkrátka na podobné detaily potrpí“

  To sice ano, ale ten celek uz jim moc nejde…

  • Stve te to natolik ze musis apple v kazde diskuzi kritizovat? Nech se vysetrit leze ti to na mozek

  • Jasně, a ty seš ten pravej, který to může objektivně i subjektivně posoudit, neboť vlastníš už hezkých par let iPhone, iPad a nějakého toho Maca, viď?

  • Ano vlastnim jak imaca tak ipada a nesnesu aby se nejakej vesnickej retard balik a buran tedy lerion alías mceza do apple kdekoliv navazel

 5. Kewl (neregistrovaný)

  Náhodou je to docela vtipné, jak s Applem tak s Nokií. Já jsem si dříve zase všiml, že na HTC mobilech je 10:08. A pak jsem si všiml, že je to běžné na přístrojích zobrazujícími čas napříč značkami a produkty. Ale taky to má svou odpověď. :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).