Domů » Články » Tajemné modely Nokia 8 a 9 unikají v oficiálním videu výrobce

Tajemné modely Nokia 8 a 9 unikají v oficiálním videu výrobce

Nokia na letošním Mobile World Congressu v Barceloně představila trio nových smartphonů (3, 5 a 6) s Androidem a znovuzrozený model 3310. Všechny tyto novinky mezi uživateli sklidily pozitivní ohlasy a co je důležité, už brzy se začnou prodávat i na českém trhu (více informací).

nokia_8_9

Dalšími telefony, které by Nokia měla v dohledné době představit, mají být Nokia 8 a Nokia 9, které mají lákat na špičkovou hardwarovou výbavu, čistý Android, přijatelnou cenu a v případě modelu 9 i duální fotoaparát. Čas od času se o těchto smartphonech objeví nějaké informace, nicméně Evan Blass nyní na svém twitteru zveřejnil odkaz na video, které pochází přímo od Nokie, a které ještě nějaký čas mělo zůstat utajené.

Nokia 8 Nokia 9

Osmička a devítka znovu na scéně

V něm se kromě modelů Nokia 3 a 5 objevují také další dvě novinky – Nokia 8 a Nokia 9, které zatím na oficiální odhalení čekají. Nejvybavenější Nokia 9 by měla lákat na skutečně pohádkové parametry. Hnacím motorem by se měl stát čip Snapdragon 835 od Qualcommu s GPU Adreno 540, který doplní 6 GB RAM a 64 či 128GB interní úložiště. Chybět nebude ani čtečka otisků prstů či skener oční duhovky.

Nokia 9
Nokia 9

Na zadní straně najdeme duální 22Mpx fotoaparát s puncem značky Zeiss, který doplní 12megapixelová selfie kamera na přední straně. O zobrazování se má údajně starat 5,5″ OLED displej s Quad HD rozlišením, přísun energie zajistí 3800mAh akumulátor. Telefon by se díky stupni krytí IP68 neměl bát ani vody či prachu, a pochopitelně poběží na nejnovějším Androidu 7.1. Specifikace Nokie 8 naopak zatím zůstávají zahaleny tajemstvím.

Jiří Hrma

25 komentářů

 1. Bude i verze s mobilnimi Windows 10?

 2. Jsem rád, že to nakonec zkusí s pořádným operačním systémem, který nabízí uživateli to, co sám bude chtít a ne jen omezení a čekání. Suché alternativy a neaktualizované aplikace a hry(Chance, Fortuna, Livesport, bankovní aplikce, sportovní aplikace, Shazam a stovky dalších) Většina pro widle nebyla, není a ani nebudou a když jo, tak brutálně ořezané nebo nelokalizované. Držím jim palce a ať se jim daří, přeci jen na to jméno uslyší stále miliony potencionálních zákazníků ???? ????

 3. Zní to dobře, nebýt toho OLED tak až ideálně. Každodenně budu sledovat :-)

  • Právě za OLED díky!! Tedy v případě, že displej bude podporovat AOD – tam je nejvíc výhoda tohoto typu displeje.

   • AOD Android neumí. HMD se s tím prgat bebude, když dělají čistý OS.

   • Ale prosím tě….proč by ne. Zas nějaké tvoje pindy.

   • Tak jasně, proč bych si nezaletěl do vesmíru. Jen na rozdíl od tebe nemám potřebu tu vysoce nepravděpodobné věc vytrubovat do světa :-)

   • Asi by sis měl přečíst znovu, jak jsem to napsal. Pokud bude ta nová Noki, resp. její displej umět AOD – (nikde netvrdím, že to tak bude. To ty máš pořád potřebu tvrdit co bude, všechno víš a všechno znáš). Takže nauč se trochu číst. Ano?

   • Tak pro tebe. AOD potřebuje HW (displej s paměťovým efektem), musíš naprgat komplet funkci. Ne, tohle není aktuálně cíl HMD, na to nemá ani prostředky (SW vývoj). Navíc opakuji, oni chtějí co nejméně zásahů do OS, aby mohli vydávat rychle přislíbené aktualizace. Nechtějí být druhý Samsung, ale dostupnější Google.

   • Ty jsi takový věštec. Ty určitě víš co oni chtějí, a jak to nakonec bude :-) :-) :-)
    Ještě jednou pro tebe. Já nikde nepsal, že ta nová Nokia bude mít displej podporující AOD. Ale jen to, že OLED displej je pro AOD lepší – evidentně se snažíš diskuzi přesměrovat někam jinam, protože naposledy ohledně AOD na LCD vs. OLED jsi utřel.

   • Ano, pro AOD je lepší OLED, já ale psal, že škoda toho OLEDu, protože pro uživatele je lepší LCD. A dle slov HMD se budou zaměřovat na uživ. hodnoty.

   • A jak jsi zase přišel na to, že pro uživatele je lepší LCD???? To jsi dělal nějaké průzkumy? Důležité je, aby byl displej správně zkalibrovaný a vyrobený.

   • xzeit: Protože (až na výjimky) o 1/3 více subpixelů, tedy jemnější zobrazení, prakticky zanedbatelná degradace kvality. Opravu jsem si myslel, že po těch nekonečných diskusích zde jsi v daném téma dál. Ale speciální třída je speciální třída….

   • Myslím, že AOD je pravděpodobné. Bude to mít sice čistý android bez nástaveb, ale to neznamená, že tam ve firmwaru nějakou funkci nepřidají… navíc když na ní sedí (technologie glance screen).

   • Marty04: Glance screen není technologie, ale pojmenování vlastnosti výrobcem. Podobně jako třeba Apple nemá technologii Retina. Dnes obecné označení AOD je věc, kterou musí podporovat výrobce zobrazovacího panelu. To si může pak daný výrobce telefonu u něj koupit. A musí naprgat funkci. Takže má menší výběr v dodavatelech, vyšší cenu (nebo je cena podřízena nepřítomností jiných technogií) za komponentu, vyšší náklady na vývoj.
    Nic, z čeho by aktuálně HMD bylo nadšené. Nemá mnoho prostředků, teprve se rozjíždí.

   • Matice PenTile se dá kompenzovat vyšším rozlišením. HUstota přes 500 ppi je úplně v klidu u PenTile. LCD vs. OLED jsme už řešili tolikrát….v konečném důsledku je OLED užitečnější technologie a nabídne ještě lepší zobrazení.

    Marty04 – tak jak píšeš. Je to pravděpodobné. AOD je tady už od dob Nokia se symbianem…a není to žádná drahá novinka.

   • xzeit: jenže vyšší rozlišení = dražší panel. Dražší panel = dražší telefon. A kvůli rozumným nárokům na výkon/výdrž se pak nastavuje nižší dpi. Trochu u blbečků ne? Aby byl stejný výsledek jako u LCD…:) Evoluce jasně říká, ta jednodušší cesta je ta úspěšnější. Celá fyzika se točí kolem poměru, výkon/energie.

   • jasně a proto stojí iPhone 7 s HD/fullHD panelem daleko přes 20000 už jen v 32 GB verzi. A to co jsi napsal je další blbost: jelikož S7 mám a nižší rozlišení jsem zkoušel, v běžné praxi nemá smysl jej snižovat. Určitě ne kvůli výdrže. A kvůli výkonu??? S7 má výkonu víc než dost.

 4. Nech už spravia niečo poriadne s klávesnicou ne tieto cihly

 5. Původně jsem uvažoval nad Sony xz premium,ale počkám co vyleze z Nokie Snad to nezabije cena.

  • No já to mám naopak, dělal jsem si naději že N9 bude mít mechanickou spoušť foťáku. Původní nokie ji měli a pro mě je to neocenitelná věc. Bohužel z toho videa to vypadá že ji spíš mít nebude. Takže zbývá Sony xz premium. Ale třeba to jen na tom videu není vidět.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).