Tajemná membrána MacBooku Pro: opravil Apple problematickou klávesnici?

Apple od roku 2015 začal používat pro klávesnice MacBooků nový mechanismus tlačítek. Patentovaná „motýlková“ konstrukce má nabízet lepší odezvu než klasická řešení, avšak dlouhodobě jsou s ní problémy.

Apple inovoval MacBooky Pro. Dostaly novější procesory a vylepšenou klávesnici

Největší chyba designu byla v tom, že se klávesnice velmi snadno „ucpávala“ drobnými smítky a bylo ji jen obtížně možné vyčistit. Prach a další nečistoty pod spínačem často působily nespolehlivou či úplně nulovou odezvu, nebo třeba zasekávání klávesnice. Problém zasáhl skutečně spoustu uživatelů, existují různé petice za upuštění od „motýlkových“ kláves a někteří zvažovali i žaloby. Nyní to však vypadá, že Apple možná našel řešení.

Nenápadná membrána z patentu

Upgradované MacBooky Pro byly představeny jen před několika dny, ale recenzenti si ihned povšimli drobné změny, o níž Apple ve svých propagačních materiálech mlčí. Klávesnice je tišší a pocit z psaní je prý méně „cvakavý“. Změna však není jen pocitová, alespoň to naznačuje video iFixit.

Pod jednotlivými klávesami je totiž nyní nově jakási silikonová membrána, která „podezřele“ připomíná patent Applu z března tohoto roku. Jak již bylo řečeno, Apple příliš otevřeně nemluví o tom, proč se rozhodl pod klávesy membránu přidat.

Není však příliš pravděpodobné, že by primárním účelem bylo lehce upravit pocit z psaní. Spíše tedy jde skutečně o snahu potichu vyřešit problém s klávesnicemi, resp. s nečistotami v nich ulpívajícími. Na kolik bude nové opatření účinné je nicméně trochu diskutabilní. Membrána sice nepochybně omezí zapadávání nečistot, ale neřeší problém s tím, když už nějaký drobek pod klávesou uvízne.

Motýlková klávesnice způsobuje u MacBooků problémy. Apple spouští rozšířený servis

Apple začal před nějakou dobou nabízet rozšířený servis pro řešení zmiňovaných problémů. Není však jasné, jestli starší reklamované přístroje dostanou tuto novou variantu klávesnice, nebo bude pouze instalován nový kus staršího řešení.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *