Domů » Bleskovky » Tablety s Windows RT letos nabídnou čtyři výrobci

Tablety s Windows RT letos nabídnou čtyři výrobci

Microsoft koncem října vypustí na trh operační systémy Windows 8 a RT. Zatímco první jmenovaný může do svých zařízení osadit prakticky kdokoliv, tabletový systém Windows RT se dostane pod ruku jen některým výrobcům. Microsoft dal již dříve najevo, že si hodlá pečlivě vybírat, a také již na tomto poli prozatím odmítl spolupráci s tchajwanskou společností HTC.

Naopak, mezi ty šťastnější výrobce se podle očekávání dostaly firmy Samsung a Asus, které doplní ještě Lenovo a Toshiba. Zatímco firmy Lenovo a Asus se domluvily na dodávce chipsetů se společností NVIDIA, zařízení od Toshiby poběží na „železu“ od Texas Instruments. Qualcomm, jehož čipy se objeví v přístrojích od Samsungu, se již dříve domluvil také se společností HP. Ta ale posléze od výroby tabletů s architekturou ARM zcela upustila a internetem se nyní nesou spekulace, že by ji mohl později nahradit Dell. Microsoft totiž povolil dodavatelům chipsetů, aby se domluvili maximálně se dvěma různými OEM výrobci a nelezli si tak vzájemně do zelí.

Redmondskému gigantovi očividně na systému Windows RT hodně záleží. Zařízení výše zmíněných čtyř společností se totiž spolu s již dříve představeným tabletem Surface z dílny Microsoftu budou již koncem roku společně snažit ukousnout pro Windows RT pořádný díl z trhu, kterému zatím bezpečně vládnou iOS s Androidem. Uvidíme, zda se jim to podaří.

Zdroj: WPCentral

Miroslav Havlíček

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
nox
Uživatel
nox

„Microsoft totiž povolil dodavatelům chipsetů, aby se domluvili maximálně se dvěma různými OEM výrobci a nelezli si tak vzájemně do zelí.“ Cili oligopol nekolika malo vyrobcu, bude to pravdepodobne drahe, nedodelane a HW poddimenzovane jako ma MS vetsinou ve zvyku. To proboha musi kecat i do veci, po kterych mu nic neni?

Velda
Uživatel
Velda

To omezení je dočasné. Pak už bude stačit jakkýkoliv ARM a jakkýkoliv solidní výrobce. Teď je to omezeno, aby to měl MS pod kontrolou a dojem při uvedení byl dobrý a ne zkazený a odbytý, jak by to určitě nějaké firmy dovedli. A výrobci čipsetů si hlídají, aby to jelo na takové konfiguraci, aby to jelo svižně.

JirkaJ (neregistrovaný)
Anonym
JirkaJ (neregistrovaný)

No, co jsem četl, tak prý ARM verze Surface bude za 599USD a Intel verze za 999USD… Takže díky, nechci… za takovou cenu si to koupí tak maximálně Hulán…