Domů » Bleskovky » SwiftKey přichází s dokonalejší predikcí slov na principu neuronových sítí

SwiftKey přichází s dokonalejší predikcí slov na principu neuronových sítí

Klávesnice SwiftKey je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších alternativ ke standardní klávesnici, kterou obsahuje každý telefon s Androidem. Během doby, po kterou je dostupná v obchodech s aplikacemi, si získala oblibu uživatelů především tím, že se učí ze stylu psaní, a poté nabízí lepší predikce, které usnadňují a urychlují psaní.

 

Doposud fungovalo předpovídání každého dalšího slova na principu N-gram. Tento model analyzoval poslední dvě slova ve větě a na základě pravděpodobnosti se snažil navrhnout, jaké by mělo následovat. To někdy vyústilo v nesmyslné kombinace, které, vzhledem k celkovému významu věty, nedávaly smysl.

 

Vývojáři však nyní uvolnili pro Android novou aplikaci SwiftKey Neural Alpha, která pracuje na principu umělých neuronových sítí. Učí se tedy nikoliv ze stylu psaní, ale z milionů kombinací, které se v běžném jazyce používají, a které se aplikace naučila v podobě kódu, ve kterém je každé slovo jeho malou součástí. Při predikování, jak by měla věta pokračovat, tedy aplikace vybírá ze slov, které se více podobají celému kódu, a tak zachovávají význam celé věty.

SwiftKey Neural - the world's first neural network keyboard

Aplikace je prozatím ve fázi vývoje, nicméně do budoucna by měla být mnohem přesnější, než současná verze. A ačkoliv její vyladění bude ještě nějakou dobu trvat, jedná se o významný pokrok, který usnadní psaní na kapesních zařízeních, neboť by aplikace měla být schopna výrazně usnadnit i psaní dlouhých textů.

Odkaz na Google Play

Pokud byste si chtěli aplikaci vyzkoušet, můžete ji stáhnout z Google Play, nicméně pozor, současná verze nepodporuje češtinu ani slovenštinu. Pro iOS zatím tato vylepšená verze klávesnice není k dispozici.

David Preiss

4 komentářů

 1. Jokeer (neregistrovaný)

  Zapomněli jste se zmínit, že je zde zatím pouze podpora anglického jazyka.

 2. Za mě je TouchPal mnohem použitelnější … Swiftkey mi nikdy nesedla, ale tohle zní zajímavě … až bude v ČJ, možná zkusím :)

  • Ajaj, takže budou chodit stejné zprávy k narozeninám, poď na pivo apod. Prostě co našeptá neuronová síť dle první obdobné zprávy, už se těšíme:)

 3. zkill (neregistrovaný)

  Pár programátorů u SwiftKey objevilo backpropagation síť a hned z toho dělají velké haló. Asi neuronové sítě budou nová móda jako už dříve Fuzzy řízení. Taky to musela mít dříve každá pračka a dnes po tom neštěkne ani pes.

  Co jim však upřít nemohu, je dobrý marketing…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).