Domů » Bleskovky » Streamujete hudbu či video? Podívejte se, kolik vás to stojí dat (přehled)

Streamujete hudbu či video? Podívejte se, kolik vás to stojí dat (přehled)

Éra gigabajtů „empétrojek“ uložených v telefonu v poslední době přechází do doby streamovací. Tato metoda sice ušetří spousty gigabajtů v úložišti zařízení, avšak zase se promítne na spotřebě mobilních dat, pokud vám tedy operátor nenabízí streamování určitých služeb bez započítávaní do FUP. Bohužel zrovna objemy dat nejsou v naší zemi nijak zázračné, a tak by měl být člověk při streamování obezřetný. Kolik MB dat vám například „sežere“ hodina poslechu přes Spotify?

Streamování hudby

Posloucháte-li vaši oblíbenou hudbu výlučně přes Spotify, Apple Music, Google Play Music a další, je spotřeba dat nejvíce závislá na kvalitě přenosu, tedy na bitrate jednotlivých skladeb.

 • Audio v nízké kvalitě má bitrate typicky 96 kbps, což znamená spotřebu 0,72 MB dat za minut nebo 43,2 MB za hodinu
 • Audio v běžné kvalitě má bitrate 160 kbps, a ukousne vám z datového plánu 1,2 MB za minutu, případně 72 MB
 • Chcete-li si užít audio ve vysoké kvalitě v 320 kbps, připravte se na úbytek 2,4 MB za minutu, nebo 115,2 MB za hodinu

Pochopitelně se jedná pouze o orientační čísla, většina služeb umí například měnit bitrate v závislosti na kvalitě mobilního signálu.

Streamování videa

Pokud máte opravdu nafouknutý datový balíček, můžete se ponořit i do vod streamovaného videa, kde jsou objemy přenesených dat násobně větší než u hudby. Kolik dat vám ukrojí několikaminutové video na YouTube, případně rovnou celý film na Netflixu? Opět je hlavním kritériem kvalita videa.

 • Video v nízké kvalitě (tedy 240p či 320p) si vezme cca 300 MB dat za hodinu
 • Video v SD kvalitě (480p) vyžaduje zhruba 700 MB za hodinu
 • Milovníci vyšší kvality si musí na hodinu HD videa (720p) připravit 0,9 GB dat
 • Hodina Full HD videa už si z vašeho FUP ukousne 1,5 GB za hodinu
 • Video v 2K rozlišení si vezme za hodinu cca 3 GB dat
 • 4K video můžeme doporučit jen u neomezených datových balíčků – 7,2 GB dat zmizí za hodinu jako nic

Opět se jedná o orientační čísla, která může opět ovlivnit kvalita mobilního signálu, popř. různé kompresní formáty videa.

Kolik si můžu užít se svým datovým balíčkem?

Máte-li tedy v plánu hudbu a video ve svém zařízení streamovat, můžete se podívat do následující tabulky, kolik hodin zábavy si užijete s 1 GB, 2 GB, 5 GB a 10 GB dat měsíčně.

1 GB 2 GB 5 GB 10 GB
hudba v nízké kvalitě (96 kbps) 23,4 46,8 117 234
hudba v běžné kvalitě (160 kbps) 14 28 70 140
hudba ve vysoké kvalitě (320 kbps) 8,5 17 42,5 85
video v nízké kvalitě (240p, 320p) 3,25 6,5 16,25 32,5
video v SD kvalitě (480p) 1,4 2,8 7 14
video v HD (720p) 1,1 2,2 5,5 11
video ve Full HD (1080p) 0,65 1,3 3,25 6,5
video ve 2K 0,3 0,6 1,5 3
video ve 4K 0,12 0,24 0,6 1,2

Pochopitelně video ve vysokém rozlišení je velmi náročné, a ani s 10GB balíčkem si příliš legrace neužijete, proto doporučujeme streamovat video raději na Wi-Fi nebo si jej stáhnout pro pozdější offline shlédnutí. Občasného shlédnutí videa na YouTube se ale bát nemusíte, 5 minut videa ve Full HD rozlišení ukousne asi 125 MB mobilních dat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Potom sa človek pozrie do kalendára kde vidí rok 2017 potom do ponuky operátorov a vidí ponuku z roku 1998… Za ceny z roku 2045…
  Krásna doba…

  • Hezky napsáno, s tím plně souhlasím

  • Jako je to drsné. V internetovém pravěku jsme platili službu v internetových kavárnách minutu za korunu. Dnes takovou kavárnu máme každý v kapse a platíme (u nízkých tarifů) megabajt za korunu. To je panečku evoluce.

  • Krásné řečeno

 2. Ja mam neomezena data, tak jsem si logicky chtel streamovat hudbu, ale clovek narazi na uplne jine omezeni…
  reklamstina operatoru se chlubi 99% pokrytim obyvatel rychlym internetem, ale pak clovek vleze dovnitr do nejakeho baraku a bum…Edge…
  Jedu se projet na kole, vjedu do lesa a bum…Edge…
  Vyjedu si na hory, vlezu do mista, kde je velka koncentrace lidi (pivni zahradka, zacpa na dalnici…), zajdu si do prihranicni oblasti, jedu nekam vlakem…vsude Edge…
  Pak je jedina jistota mit v telefonu gigabajty hudby…technologie je holt pred realitou o dost napred…

  • Taky jsem si zvykl u spotify oblíbenou hudbu ukládat do mobilu pro tyto případy.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).