Domů » Bleskovky » Steve Wozniak: Neřekl jsem, že Apple by měl vyrobit telefon s Androidem (aktualizováno)

Steve Wozniak: Neřekl jsem, že Apple by měl vyrobit telefon s Androidem (aktualizováno)

Aktualizováno 9. února, 12:00

Když magazín Wired otiskl rozhovor se Stevem Wozniakem, ve kterém se objevila myšlenka, že Apple by měl vyrobit telefon s Androidem, zvedla se na jeho adresu vlna negativních komentářů. Tato zpráva se nezdála ani spoluautorce biografické knihy iWoz Gině Smith a rozhodla se ověřit si její autentičnost u samotného Wozniaka. Z mailové korespondence s ním se dozvěděla, že Wozniakova původní slova byla trochu překroucena a na místo „Apple by mohl vyrobit telefon s Androidem“ Wired uvedl, že „Apple by měl vyrobit telefon s Androidem“.

Woz je prý na podobné překrucování informací zvyklý, nejednalo se tedy o žádné doporučení pro Apple, ale jen jeho vlastní nezávislý nápad. Stejně tak jeho odpověď na dotaz, jakou by byl iPhone s Androidem konkurencí pro iPhone s iOS byla prý velice stručná a myslel ji spíše jako dramatický nápad, který mu přišlo zajímavé říci, ale nemyslel jej nijak vážně. Tato slova ale nemění nic na tom, že v jeho myšlenkách idea iPhonu s Androidem skutečně zraje. Takové obchodní rozhodnutí by ale dle jeho slov bylo v rukou samotného Applu a nikoliv jeho samotného. 

Původní článek: Steve Wozniak: Apple by měl vyrobit telefon s Androidem

Spoluzakladatel společnosti Apple, Steve Wozniak, který je poslední dobou známý především výroky, ve kterých oslavuje konkurenci svého dítěte, se opět vytasil s překvapivým tvrzením. Dříve například řekl, že se Steve Jobs reinkarnoval v Microsoftu, že iTunes by měl být dostupný i pro Android nebo že iPhone zaostává za ostatními telefony, nyní v rozsáhlém rozhovoru pro magazín Wired sdělil světu, že Apple by měl vyrábět telefony s Androidem. 

Ostatně je známo, že Wozniak je fanouškem technologií bez rozdílu výrobce a systému, jeho batoh obvykle obsahuje několik telefonů s rozličnými operačními systémy a to včetně iPhonu 5S ve všech třech barvách. Přesto nedá dopustit na operační systém od Googlu, který je dle jeho slov v mnohém lepší než iOS. Spojením precizního zpracování mobilních telefonů od Apple a širokou nabídkou funkcí, které nabízí Android, by vznikl ideální smartphone. „Není žádný důvod, proč by Apple nemohl využít trh Androidu jako svůj druhý trh. Mohli bychom soupeřit velmi dobře. Lidé mají rádi precizní styl a zpracování toho, co děláme v našich produktech ve srovnání s tím, co nabízí Android. Takto bychom mohli hrát zároveň ve dvou arénách,“ sdělil v rozhovoru Woz. 

 

Zároveň ale ocenil schopnost svého bývalého zaměstnavatele říct „ne“ novým funkcím, které by narušily jinak dobře fungující hardware a software telefonu od Apple: „Máte-li něco velice dobrého, neměňte to, nepokažte to.“ Těmito slovy si rýpnul do Samsungu, na jehož adresu dodal, že každá změna v systémech telefonů Galaxy jen ukazuje, že Samsung nikdy nebude spokojen se vzhledem a funčností svého softwaru. To je patrné na každém telefonu Galaxy, jenž vám namísto slibovaných 16 GB paměti dá jen 9 GB pro vlastní potřebu a zbytek výrobce zaplní proprietálními aplikacemi a sadou vzhledů.

  

Technicky by neměl být problém dostat Android do iPhonu, Android je open-source produkt a je k dispozici pro všechny výrobce mobilních telefonů. Apple by si mohl operační systém od Googlu upravit do vlastní podoby, podobně jako to udělal například Amazon. To se ale zcela jistě nikdy nestane, ostatně reakce zesnulého spoluzakladatele Applu, Steva Jobse, na tuto myšlenku, by byla zcela jistě velice výbušná. Jobs se nikdy netajil tím, že chtěl Android za každou cenu zničit, neboť jej považoval pouze za kopii „svého“ systému. To ale Steva Wozniaka zjevně netrápí, jako uživatel otevřený všem inovacím chce dostat to nejlepší, co by mu mohl dnešní trh nabídnout – a tím je podle jeho myšlenek iPhone s operačním systémem Android.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
54 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments