Domů » Bleskovky » Steve Wozniak: Neřekl jsem, že Apple by měl vyrobit telefon s Androidem (aktualizováno)

Steve Wozniak: Neřekl jsem, že Apple by měl vyrobit telefon s Androidem (aktualizováno)

Aktualizováno 9. února, 12:00

Když magazín Wired otiskl rozhovor se Stevem Wozniakem, ve kterém se objevila myšlenka, že Apple by měl vyrobit telefon s Androidem, zvedla se na jeho adresu vlna negativních komentářů. Tato zpráva se nezdála ani spoluautorce biografické knihy iWoz Gině Smith a rozhodla se ověřit si její autentičnost u samotného Wozniaka. Z mailové korespondence s ním se dozvěděla, že Wozniakova původní slova byla trochu překroucena a na místo „Apple by mohl vyrobit telefon s Androidem“ Wired uvedl, že „Apple by měl vyrobit telefon s Androidem“.

Woz je prý na podobné překrucování informací zvyklý, nejednalo se tedy o žádné doporučení pro Apple, ale jen jeho vlastní nezávislý nápad. Stejně tak jeho odpověď na dotaz, jakou by byl iPhone s Androidem konkurencí pro iPhone s iOS byla prý velice stručná a myslel ji spíše jako dramatický nápad, který mu přišlo zajímavé říci, ale nemyslel jej nijak vážně. Tato slova ale nemění nic na tom, že v jeho myšlenkách idea iPhonu s Androidem skutečně zraje. Takové obchodní rozhodnutí by ale dle jeho slov bylo v rukou samotného Applu a nikoliv jeho samotného. 

Původní článek: Steve Wozniak: Apple by měl vyrobit telefon s Androidem

Spoluzakladatel společnosti Apple, Steve Wozniak, který je poslední dobou známý především výroky, ve kterých oslavuje konkurenci svého dítěte, se opět vytasil s překvapivým tvrzením. Dříve například řekl, že se Steve Jobs reinkarnoval v Microsoftu, že iTunes by měl být dostupný i pro Android nebo že iPhone zaostává za ostatními telefony, nyní v rozsáhlém rozhovoru pro magazín Wired sdělil světu, že Apple by měl vyrábět telefony s Androidem. 

Ostatně je známo, že Wozniak je fanouškem technologií bez rozdílu výrobce a systému, jeho batoh obvykle obsahuje několik telefonů s rozličnými operačními systémy a to včetně iPhonu 5S ve všech třech barvách. Přesto nedá dopustit na operační systém od Googlu, který je dle jeho slov v mnohém lepší než iOS. Spojením precizního zpracování mobilních telefonů od Apple a širokou nabídkou funkcí, které nabízí Android, by vznikl ideální smartphone. „Není žádný důvod, proč by Apple nemohl využít trh Androidu jako svůj druhý trh. Mohli bychom soupeřit velmi dobře. Lidé mají rádi precizní styl a zpracování toho, co děláme v našich produktech ve srovnání s tím, co nabízí Android. Takto bychom mohli hrát zároveň ve dvou arénách,“ sdělil v rozhovoru Woz. 

 

Zároveň ale ocenil schopnost svého bývalého zaměstnavatele říct „ne“ novým funkcím, které by narušily jinak dobře fungující hardware a software telefonu od Apple: „Máte-li něco velice dobrého, neměňte to, nepokažte to.“ Těmito slovy si rýpnul do Samsungu, na jehož adresu dodal, že každá změna v systémech telefonů Galaxy jen ukazuje, že Samsung nikdy nebude spokojen se vzhledem a funčností svého softwaru. To je patrné na každém telefonu Galaxy, jenž vám namísto slibovaných 16 GB paměti dá jen 9 GB pro vlastní potřebu a zbytek výrobce zaplní proprietálními aplikacemi a sadou vzhledů.

  

Technicky by neměl být problém dostat Android do iPhonu, Android je open-source produkt a je k dispozici pro všechny výrobce mobilních telefonů. Apple by si mohl operační systém od Googlu upravit do vlastní podoby, podobně jako to udělal například Amazon. To se ale zcela jistě nikdy nestane, ostatně reakce zesnulého spoluzakladatele Applu, Steva Jobse, na tuto myšlenku, by byla zcela jistě velice výbušná. Jobs se nikdy netajil tím, že chtěl Android za každou cenu zničit, neboť jej považoval pouze za kopii „svého“ systému. To ale Steva Wozniaka zjevně netrápí, jako uživatel otevřený všem inovacím chce dostat to nejlepší, co by mu mohl dnešní trh nabídnout – a tím je podle jeho myšlenek iPhone s operačním systémem Android.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

54 komentářů

 1. Nevím proč ne s WP…

  • kolo (neregistrovaný)

   Protože WP nesahá Androidu ani po kotníky.

  • Jiří (neregistrovaný)

   Protože WP je light verze iOS, která postrádá třetinu funkcí a 80% aplikací.

  • Lumcak (neregistrovaný)

   Android(Alláh, chcete-li) Akbar, že?:)

  • Protože by byl stejně funkční a plynulý.. to by nebyla změna…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Zatím Windows Phone je moc drahý a má relativně málo pokročilé funkce proti Androidu.

  • Použití WP u Apple, je stejně nesmyslné, jako použití např. Symbianu. Oba to jsou minoritní systémy, které uživatelé prostě nechtějí.

   Apple by tak měl, když už, dle mého názoru použít buď Android a přiblížit své produkty i masám (zařízení by byla levnější (snad)) nebo případně systém Blackberry 10 a ještě více se soustředit na firemní klientelu.

   Apple je však v takové kondici, že se nemusí soustředit na jiné systémy.

  • Brem (neregistrovaný)

   Protoze WP se tak hluboko nezohne, aby sahl Applu na kotniky :D

  • Chtěl si snad napsat, že se tak vysoko nenatáhne, aby mu dosáhl na kotníky.

  • Všem díky za názory :D

 2. Jan (neregistrovaný)

  Je to hlupost. Predsa nemusi kazdy vyrabat vsetko. Paci sa mi filozofia Applu z cias Jobsa kedy sa snazil predavat hlavne to, co povazoval za dobre a nie to, co sa podla neho bude lepsie predavat. Android ma co ponuknut, to bez debaty, ale skutocne nie je nutne aby bol vsade.

  • „Paci sa mi filozofia Applu z cias Jobsa kedy sa snazil predavat hlavne to, co povazoval za dobre a nie to, co sa podla neho bude lepsie predavat“

   Vždyť to není pravda. Není to filozofie, ale marketingová výmluva na to, proč občas vydali takové nesmyslné blbosti…

  • mceza: Ale houby, navíc ses sám uargumentoval, to přesně dokazuje, že dělal věci podle svého přesvědčení, nikoli pro shodu s masou.

  • Jobs dokázal člověku vnutit, že to co on považuje za správné, je skutečně správné, byl takovej nenásilnej Hitler :-))

  • No nenásilnej Hitler… Hitler sám taky nikdy nezabil jedinýho žida. To jeho přívrženci v jeho jménu jich zabili miliony…

  • mceza: ty seš fakt blázen, to jako když si objednám vraždu, tak nic, pohoda, vraždil někdo jiný? To nebyli přívrženci v jeho jménu, ale přívrženci jeho jménem… To je sakra rozdíl.

  • Uni, nesnaž se pochopit něco mezi řádky, co tam není. Jobs byl přirovnán (ne mnou) k nenásilnému Hitlerovi, tak jsem jen dodal, že ten Hitler taky násilnej nebyl.

   Nikde jsem nenapsal, že cokoli, co se ve jménu Hitlera stalo je v pořádku a že se vlastně nic nestalo.

   A j jeho jménu, jeho jménem… Podstatné, co se stalo ;)

   Každopádně se to dostalo někam, kam jsme nechtěl, aby se to dostalo. Nějaké porovnávání Jobs x Hitler opravdu není na místě. I když jsou někteří fanatičtí uctívači Applu opravdu extrémní, tak se to opravdu srovnávat nijak nedá.

  • Ale no tak chlapi, to byla nadsázka, tak to tolik nehroťte, lekci z historie tady samozřejmě nikdo nepotřebujeme a víme jak to bylo :-)

  • Šlo mi spíš o Hitlerovi rétoriku, kterou bych přirovnal k Jobsovi :-)

  • Já nechápu, jak cokoli nebo kohokoli můžete přirovnávat k takovému zvířeti, k největší zrůdě 20. století. Co udělal Jobs tak zlého? Jobs byl vizionář, jakých bylo málo. Pro někoho kontroverzní, pro jiné vizionář. Jeho úspěchy však mluví za své. A to mám prosím pěkně 0 ks HW od Applu.

  • smisekCZ: A na pi „Pixarovky“ koukáš?:-)

  • Protože právě pan Jobs byl takový demagog co dokázal strhnout masu lidí, aby si myslela, že jejich produkt je to nejlepší a nic lepšího není.

   Šlo o srovnání rétoriky, navíc to bylo brané s nadsázkou, tak z toho nedělejme vědu.

  • Zvláštní, mě se jeho názory a podobně líbily, přitom bych si od nich nikdy nic nekoupil.

  • Jan (neregistrovaný)

   MAXXZ: A ostatne spolocnosti sa snazia ludi presvedcit, ze ich produkty su tie najhorsie ? Jobs spolu s Applom vyvijali produkty ktore povazovali za najlepsie a snazili sa o tom presvedcit ostatnych. Ja osobne to milujem. Iny scenar je, ke niekto (dnes napriklad MS) vyvija nieco o com si sam mysli, ze je to na hovno, ale tusi, ze sa to bude predavat a tak do toho proste vraza strasne peniaze. S takymto pristupom by sme tu ale mali o chvilu rovnake telefony, auta, tablety, proste vsetko. Ak by kazdy pristupoval k vyvoju ako Apple, trh by bol ovela rozmanitejsi, pretoze zjavne len tam si dnes uvedomuju, ze produkt ktory bude vyhovovat kazdemu neexistuje.

 3. To je ale kravina… Nic tak špatného jako přeje Steve Wozniak Applu bych tedy určitě nepřál.

 4. kalousz (neregistrovaný)

  konečně někdo, kdo má alespoň trochu otevřenou mysl. každý systém má své dobré i špatné stránky. jde jen o to, co kdo potřebuje. více lidí jako je Wozniak.

  • -_- (neregistrovaný)

   To co povedal je totalna kravina, na co dalsi android. Apple by tym len pochovalo iOS. Ten chlapik v poslednom case hovori podivne veci.

  • Spíš nemá svou mysl v pořádku, protože to co říká nedává pro Apple žádný smysl.

  • Ono to začíná už tím, že jestli má batoh plný telefonů a mimo jiné 3x iPhone 5S, tak by se měl jít spíše léčit, než radit velmi úspěšné firmě… :D

  • Jan (neregistrovaný)

   Nie je hlupak. On sa jednoducho na veci pozera z pohladu uzivatela a inziniera a nie z pohladu marketingu.

 5. Tak po téhle zprávě si už snad nikdo nemůže myslet, že by to měl Wozniak v hlavě v pořádku.

 6. EarL (neregistrovaný)

  Chudák starý pán, už to opravdu nemá v hlavě v pořádku. Má rád publicitu, tak vytrubuje do světa hlouposti.

 7. Hm, tak to jsem asi jedinej, komu to přijde jako střízlivej a dobrej nápad.Proč? Protože i po těch 6 letech nebo kolik to je umí udělat dobrej android telefon jenom Xiaomi a Google se svými Nexusy (Nexy). Zbytek cpe uživatelům něco, co žere hardware a je jim vlastně k ničemu, takže i papírově nejsilnější hardware sklouzne do průměru. Kdyby Apple přišel s opravdu funkčním telefonem s Androidem, který by narozdíl od konkurence podporoval nějaké ty jejich fičury, tak by všem ukázal, že je sice hezké, že se tu 6 let někdo s něčím sere, ale furt to neumí udělat. Co by na tom bylo špatné? On by to zas tak normální Android v tom iPhonu nebyl viz. MIUI, když by vám ho někdo ukázal a vy nevěděli o co jde, tak to taky nikdo nepozná a obě strany by z toho těžily. Lidi by do toho šli a Apple by vydělal a když by to nevyšlo, tak se to zruší. Určitě by to bylo úspěšnější než ten iPhone 5C.

  • Fakt to není dobrej nápad. Navíc Android je neustále ve vývoji pozadu za iOS.

   Navíc to co ty říkáš, udělat plynulý Androiud je možné až s posledními verzemi, nejprve projekt Bullter a pak TRIM, základní stavební kameny plynulosti a rychlosti, na které se Android vzmohl až po několika letech. Až teď s JB 4.3 a výše je konečně možné udělat konkurenci WP a iOS.

  • Na druhou stranu iOs je teď dost nestabilní, neustálý pády aplikací a co je horší, v poslední době se z ničeho nic na displeji objeví jabko a s tabletem nejde chvíli nic dělat. V tomhle Air vede nad nexusem 10:1

   Android je stále ve vývoji a doufám, že vývoj nikdy neskončí a nezamrzne v roce 2009 jako iOs, tam je jen změna vzhledu.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   umí udělat dobrej android telefon jenom Xiaomi…. ….dobrý vtip . Obzláště u RedRice a firmware plného rudého bloadware.

  • Geary: 64bit, iCloud, Retina rozlišení, BT 4.0 LE, DND, GameCenter…. ne, fakt ti nežeru, že iOS 7 je přeskynovaný iOS4:-D

  • Jestli pořádnými telefony jsou jen Nexusy a Xiaomi, tak asi žijeme každý na jiné planetě.

  • sebox0 (neregistrovaný)

   64bit je to ted a jen z duvodu HW, retina neni nic jen marketingove oznaceni pro vyssi rozliseni (a neni to ani HD natoz full HD), BT 4.0 je zase HW zmena nasledovana podporou OS nic vic…DND je co ? dungeons and dragons ? A gamecenter ? ten je vetsine lidi s iphonem skutecne u zadku z vlastni zkusenosti

  • Geary: Ale prosím tě, proč by Google ukončil vývoj Androidu, když mu to přináší peníze z reklamy, které jsou jeho hlavním příjmem.

  • sebox0 (neregistrovaný): Něco jiného co ty potřebuješ nebo chápeš a něco jiného je vývoj a co přináší, samozřejmě, není důvod (fakticky to ani nejde) si ze všech novinek kdekoli sednout na zadek jez z toho prostého důvodu, že zrovna tobě (mě, jemu) není k užitku nebo neví vocogo.

   DND-Do Not Disturb, nepoužíváš instant messeging? Pojem starý jak „ICQ“.

  • @ MARTIN P.: Můžeš nám sem prosím dát odkaz, na nějaký článek o tom bloadware? Telefony Xiaomi jsou určené jen pro Čínský trh, a jsou tam aplikace, které tamní obyvatelé hojně využívají, takže je to stejné, jako když ti Samsung nacpe do telefonu svoje hovadiny, nebo když dá výrobce do telefonu aplikaci FB, Twitter, atp… Navíc, pokud si takovej telefon pořídíš, tak by mělo být první věcí, flashnout počeštěnou romku, která je od toho bordelu zbavena…

  • @ MAXXZ: A jaký jiný výrobce umí tak odladěné telefony, jako například Xiaomi? LG se mu přibližuje (srovnávám MI3 s Tegrou a LG G2), Sony se v něčem taky vyrovná (Z1čka je celkem rychlá, ale občas tam nějakej ten zádrhel byl), a ostatní výrobci se odladěností prostředí vůbec nechytaj (možná HTC One, které jsem v ruce neměl, takže nemohu srovnávat)…

 8. WoZ by se měl už jít léčit.

 9. periskop nahoru a dolu (neregistrovaný)

  Porad se tu budete štěkat jak malí kluci. At už někdo udělá tel který mi vydrží 5 dni neustálého používání a bude mi v jestli si koupim Apple s ios nebo něco s androidem. Spousta lidí namitne to je hw ne sw to jen ukazuje jak je mi v jestli budu mít tel s jablkem nebo s robotem…a furt se nehadejte

 10. vincurekf (neregistrovaný)

  Souhlasím s QXSTYLES.

  Vůbec mi to nepřijde jako blbost, Android je skvělej OS s tunou možností a úprav, Apple dělá kvalitní HW, tak proč to sakra nespojit?

  Podívejte se na AOSP, CM, MIUI a další forkz Androidu.

  A Apple by to měl Xkrát jednodušší, vývoj a ladění OS pro jeden HW je pro tak velkej team hračka. Kdyby se do toho Apple pustil, maj to za chvíli a myslim že by to stálo ze to, pak už jen trochu srovnat cenovou politiku a je to :D

  Áále w/e ;) iOvce budou pořád prskat. :)

  • vincurekf (neregistrovaný) : Asi ti nedošlo, že SW nemyslel břebrandování nějakého číňana nálepkou jablíčka, ale přístup do platformy Apple (iCloud, iTunes, iTunes aplikace, GameCenter, možná i Applí aplikace Garageband, Books,….) a to se bavíme o hodně komplexním přesunu hromady know-how na cosi pofidérního, jako je opensource Linux distribuce pod kontrolou Google. To je fakt naprosto utopická představa:-)

 11. Ja by som Iphon s androidom skúsil prečo nie bolo by to zaujímavé. Veľa ľuďom sa iphon ľúbi ale odrádza ich ios. Mám HTC lebo je výkonný a pekný. A to je aj iphon ale nesedí mi systém.

 12. ani si to necitam…ten slizky chlap by uz mohol konecne prestat vypravat vsade kolo seba tieto senilne reci…jasne a v audi najdeme volant od bmx..alebo anglicania zacnu pouzivat euro namiesto libri..tento stary pan je uz davno mimo…steve vedel preco ho berie ako ho bral….ale bol aspon napomocny…

 13. EarL (neregistrovaný)

  Debata o staříkovi co už má v hlavě nasráno

  • Nemá,nemůže za to, že se dnes spousta zpráv překroutí/špatně přeloží a dá na internet.I někteří zdejší redaktoři by o tom mohli vyprávět.

  • htcjirka: Na druhou stranu, napravená informace je ještě méně zajímavá, taky kde kdo může prohlásit, že by Škodovka mohla dělat dodávky, no a? Čili se vyloženě udělal z prdu kulička.

   V hlavě měl na… očividně spíše novinář. No, imprese nějakému serveru jistě zajistil, tak co, Google má radost:-)

 14. mmm (neregistrovaný)

  omg… tomuhle cloveku by meli soudne zakazat vyjadrovat se k Applu. Vzdyt s applem nema vubec nic spolecnyho. odesel z nej pred ctvrt stoletim a mam pocit ze nevlastni ani zadny akcie. Co se porad vyjadruje k tomu, co by apple mel a nemel delat? Nemluve o tom dodatku „tohle rozhodnuti by nezalezelo jen na me, ale i na ostatnich lidech z applu“ – on je asi trosku narusenej ne? Tohle rozhodnuti by ani z miliontiny procenta nezalezelo na nem, protoze zkratka a dobre je pro apple asi tak stejne dulezitej jako jakejkoliv jinej clovek na tyhle planete = vubec…

  • luke (neregistrovaný)

   btw. Apple je závislý na lidech ostatně jako jakákoliv jiná firma, která něco produkuje. A začíná se u jednotlivce ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).