TOPlist

Starší iPhony nedostanou noční režim: technické omezení, nebo chladný kalkul?

iphone 11 pro recenze 02 1

Fotografické schopnosti jsou při výběru smartphonu pro mnohé lidi jedním z nejdůležitějších parametrů, pokud ne přímo tím určujícím. Na poli vlajkových lodí je pak často fotoaparát jednou z mála věcí, která od sebe konkurující si modely zásadnějším způsobem odlišuje.

Zatímco fotografování za dobrých světelných podmínek zvládají obstojně většinou už i levné telefony, noční fotografie je pořád doménou high-endů. Výrobci zlepšování této oblasti focení věnují hodně úsilí a zpravidla nabízí speciální noční režim kamery. Nejinak tomu je u nových iPhonů 11, které tuto funkci získaly taky.

Na první pohled se zdá, že jde o funkci, která by si v podobě softwarové aktualizace mohla najít cestu i do starších modelů jablečných smartphonů. Toho se však jejich majitelé nedočkají, Apple noční režim nabízí exkluzivně u nejnovějších modelů. Jaký pro to je důvod? V úvahu přicházejí tři teorie.

1) Vše závisí na A13 Bionic a konkrétním snímači

První teorie je oficiální stanovisko Applu. Podle něj totiž noční režim závisí na nové širokoúhlé kameře a chipsetu A13 Bionic. Apple konkrétně k nočnímu režimu uvádí toto: „U iPhonů 11 a 11 Pro nový širokoúhlý snímač spolupracuje s inteligentním softwarem a A13 Bionic tak, aby vám umožnil to, co nikdy na iPhonu nebylo možné: vyfotit krásné detailní snímky za drasticky snížených světelných podmínek“. Dodejme, že širokoúhlou kamerou se myslí ta hlavní, nikoliv doplňková ultra širokoúhlá.

nocni rezim iphone 11
Noční režim na iPhonech 11

Apple se s námi podělil i o to, jak noční režim funguje po technické stránce: „Když zmáčknete spoušť, fotoaparát pořídí několik snímků s optickou stabilizací. Software kamery poté tyto snímky zarovná tak, aby eliminoval pohyb. Následně jsou odstraněny příliš rozmazané sekce a nahrazeny těmi ostřejšími. Poté je upraven kontrast tak, aby byl snímek jednotný. Následuje jemné upravení barev do přirozených odstínů. Poté software inteligentně zbaví snímek šumu a vylepší detaily, čímž vznikne finální fotografie“.

Tento popis příliš nenahrává tomu, že by noční režim nemohl fungovat na jiném hardwaru. Ostatně nejde o žádnou přelomovou technologii, podobně pracuje noční režim na většině telefonů. Dávno před iPhony takto řešil snímky za špatného světla Google u svého HDR+ a následně i ve speciálním nočním režimu.

Takto Google prezentoval svůj „Night Sight“ při představení Pixelu 3

A právě Google je důkazem toho, že nejde o funkci, která by nemohla být zpětně nabídnuta i ve starších modelech. „Night Sight“ Google poprvé prezentoval při představení Pixelu 3, funkce ale dorazila i na starší Pixel 2 a původní Pixel. V neoficiálních portech je navíc dostupná i pro široké spektrum smartphonů jiných značek.

2) Na starších iPhonech by výsledky nebyly tak dobré

Oficiální vysvětlení nepovažujeme za příliš pravděpodobné, ostatně sám Apple svým popisem fungování přiznává, že nejde o nic, co by v principu nemohlo fungovat i na starších iPhonech. Je však možné, že na starších iPhonech by noční režim fungoval jednoduše hůře.

Výpočetní výkon by měl být pro softwarové zpracování dostatečný i u dvou předcházejících modelů. Teoreticky však je možné, že snímač použitý u starších iPhonů nezachytí tolik světla a produkuje příliš šumu. To by mělo za následek, že snímky pořízené nočním režimem na starších iPhonech budou vypadat viditelně hůře než na těch nejnovějších. Apple by si tak zpětným doplněním této funkce částečně poškodil reputaci svého nočního režimu.

Tato teorie rozhodně není vyloučená, marketingové strategie mohou ovlivnit ledacos. Máme však pocit, že majitelé starších iPhonů by pořád radši vzali za vděk nedokonalým nočním režimem než žádným nočním režimem.

3) Noční režim jako důvod pro upgrade

Třetí teorie je poněkud cynická. Apple by podle ní mohl bez větších problémů zpětně doplnit noční režim i na starší iPhony, ale chladnokrevně se rozhodl to neudělat, aby zákazníkům předložil důvod k upgradu na nejnovější produkt.

Pro tuto teorii neexistují žádné důkazy, bylo by ale krátkozraké ji kvůli tomu považovat za nemožnou. Faktem totiž je, že rozdíl mezi iPhony Xs a 11 není pro většinu uživatelů nikterak závratný. Rozdíl v kvalitě noční fotografie s nočním režimem a bez něho naopak ale závratný je. A jak jsme řekli v úvodu, fotografické schopnosti jsou pro mnohé klíčové. Nebylo by proto zas tak překvapivé, že by se někdo rozhodl upgradovat právě díky lepšímu fotoaparátu.

iphone 11 pro recenze 01 1

Pokud by tomu skutečně tak bylo, znamenalo by to, že Apple ve svém popisu nočního režimu zbytečně zveličuje význam nové širokoúhlé kamery a chipsetu A13 Bionic. To by nicméně také nešlo označit za nic tak nevídaného, Apple rád popisuje své novinky jako revoluční, i když je mnohdy v podobné formě nabízí i konkurence.

Ve výsledku je to ale jedno, pokud máte starší iPhone, na noční režim bohužel musíte zapomenout.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku