- Starlink nabízí řešení pro poskytovatele internetu v odlehlých oblastech
- Pokud splní podmínky, mohou se spolehnout na 10gigabitové připojení
- Investice se nicméně počítá v řádech milionů
Bez internetu si již nedovedeme představit každodenní život. Ačkoli je kout Země, který obýváme, poměrně dobře pokrytý internetovým signálem, na naší planetě je řada míst, kde se k síti jen tak nepřipojíte. Jedno z možných řešení tohoto problému nabídl excentrický miliardář Elon Musk se svým projektem Starlink. Jeho satelitní síť, která obíhá planetu, nicméně není žádnou charitou, alespoň podle cen, o které si Musk za své řešení v odlehlých oblastech řekne.
Starlink pro odlehlé oblasti přijde pořádně draho
SpaceX inzeruje Starlink, který může poskytovat gigabitové rychlosti satelitního internetu, s jednou poměrně zásadní podmínkou – zákazníci musí předem zaplatit 1,25 milionu dolarů (cca 28,4 milionu korun). SpaceX na oplátku nepošle jen parabolu, ale pomůže vybudovat celé zařízení určené pro příjem širokopásmového připojení o rychlosti až 10 Gb/s z flotily satelitů společnosti na oběžné dráze. Nejedná se o novou úroveň služeb pro spotřebitele, ale spíše o nabídku pro podnikatele, která má oslovit poskytovatele internetových služeb, kteří se snaží najít způsob, jak zajistit vysokorychlostní širokopásmové připojení v odlehlých oblastech.
„Díky službě Community Gateways jsou satelity Starlink schopny poskytovat rychlost podobnou optickým vláknům, přičemž místní poskytovatelé mohou tento internet distribuovat do domácností, podniků a státních organizací pomocí optických vláken, pevného bezdrátového připojení nebo mobilního bezdrátového připojení,“ uvádí společnost SpaceX na svých webových stránkách. Starlink zároveň dodává: „Naše první Community Gateway na odlehlém ostrově Unalaska na Aljašce je schopna poskytovat 10 gigabitů symetrické propustnosti pro uplink a downlink, což je dostatečné pro obsluhu tisíců nových zákazníků.“
SpaceX se podle všeho rozhodla poskytnout tento koncept poskytovatelům internetových služeb, kteří o to mají zájem. Nabídka to ovšem není levná. Kromě počátečního poplatku 1,25 milionu dolarů si společnost plánuje účtovat od firemních zákazníků za rychlost 10 Gb/s 75 tisíc dolarů měsíčně (cca 1,7 milionu korun). Poskytovatelé internetových služeb budou muset také poskytnout vlastní pozemek či dodávky energií.