Domů » Bleskovky » Spory mezi výrobci: Jak je to vlastně s využíváním patentů?

Spory mezi výrobci: Jak je to vlastně s využíváním patentů?

V mediích často čteme zprávy o patentových sporech a obvykle jsou dávaný do jedné roviny. Některá média pouze suše komentují, další hájí svou oblíbenou stranu. Důležitý rozdíl však často zůstává nevyřečený a to, že patentů jsou dva hlavní druhy.

Standardy a základní patenty (Standart-essencial patents – SEP): Musí být užity k vytvoření technického standardu, jakým může být komunikační protokol nebo běžná rozhraní, například USB. Majitelé těchto patentů musí vydávat licence. Samozřejmě za jejich užívání mohou vybírat poplatky. Tyto licence bývají označovány jako FRAND (fair, resonable a non-discrimanatory). Jejich vlastníci tak musí práva prodávat za rozumnou cenu a nemohou nikoho diskriminovat.

Inovace, odlišení (Non-SEP): Tyto patenty nejsou považovány za standart a nejsou obecně rozšířeny. Mohou reprezentovat mnoho let vlastního vývoje a vlastník nemá povinnost je sdílet s konkurencí.

 

Například ve známém sporu mezi společnostmi Apple a Samsung, který skončil pokutou v hodnotě jedné miliardy dolarů pro Samsung, žaloval Apple právě za užívání inovací. Obrana korejského giganta spočívala ve zneužívání standardů. Soudy obvykle argumenty založené na standardech neakceptují. Je dobré proto rozlišovat o jaké patenty se jedná a ne bezhlavě hájit či kritizovat jednu ze stran sporu.

David Podzimek

Diskuze k článku

  1. T.Z. (neregistrovaný)

    A pořád se najdou tací kteří tvrdí že Galaxy S nebyl obšlehnutý Iphone. :))

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).